Інший бік хюгге - данського мистецтва бути щасливим

жовтень 11 2017, 20:40

Інший бік хюгге - данського мистецтва бути щасливим

Про фанатичне захоплення хюгге і що таке антихюгге.

Данське слово хюгге, що означає здатність отримувати задоволення від простих і доступних речей, стало для багатьох модним одкровенням.

Виявляється, саме так називається той самий стан блаженства і щастя, який ми відчуваємо в компанії близьких, відчувши аромат «бабусиного» варення, загорнувшись в теплу ковдру і попиваючи каву, коли за вікном мряка і холод.

«Хюгге» включили в якості «слова року» в тлумачний словник англійської мови Collins і Оксфордський словник, поряд з «брексітом» і «трампізмом».

Про те, як саме відчути хюгге, написані десятки книг. У магазинах зросли продажі кашемірових пледів і кардиганів, вовняних шкарпеток, наборів для глінтвейну, великих кухлів і свічок.

У британському місті Нортгемптон спробували спіймати тренд - відкрили Bar Hygge, де можна було випити ель і з'їсти пончики при свічках. Але з якихось причин не вийшло: зараз заклад перейменовано і перезапущено.

У Instagram викладено майже 2,5 мільйона фото і відео з хештегом hygge.

В'язані пледи, «зимове тепло», падаюче листя, саморобні світильники, кава, гарбузові супи і сердечка: ця тема популярна і тепер.

Автор однієї з популярних книг про хюгге Майк Вікінг назвав його «новим вторгненням вікінгів».

Британська версія

Не дивно, що в піку хюгге почали з'являтися ідеї антихюгге. Наприклад, брюгге (brygge) - британська версія тренда.

Прихильники брюгге називають хюгге «самовдоволеною скандинавською відповіддю на пори року, що змінюють одна одну». І вважають, що ця змова, виверт, створені для того, щоб «приспати» тебе в той час, коли потрібно зосередитися.

Що потрібно зробити, щоб відчути брюгге?

Відкинути датську заклопотаність калорійними перекусами в напівтемряві зі свічками. Краще почати боротьбу із зайвими кілограмами - попереду новий пляжний сезон.

Спалити всі «затишні» светри з візерунками. Мова в тому числі про знаменитий светр Сари Лунд, один з найвідоміших датських предметів гардероба, який прославився завдяки серіалу «Вбивство» і асоціюється з хюгге. Гарне пальто і красивий шарф піднімають настрій не гірше.

Не захоплюватися свічками для «поліпшення настрою». Від них зір псується швидше, ніж від лампочок.

Не сидіти вдома в погану погоду. Відправитися у світло: в театр, на вечірки, на прогулянку дощовими холодними вулицями...

Затягнути в гості друзів. Але не уподібнюватися «хюггеманам», які вважають, що сперечатися під час дружніх посиденьок не можна. Сперечатися потрібно: про футбол і політику, про чоловіків і жінок!

Проявити трохи самоконтролю. Побороти спокусу включити улюблений серіал або мелодраму. Виділити всього годину на тиждень на перегляд телевізора. Цього часу має вистачити на те, щоб зрозуміти, чому данці приймають більше антидепресантів, ніж будь-яка інша нація на планеті.

Дати собі можливість подумати не про черговий дощовий вечір і про те, чи вистачить вам свічок і варення. А про літню відпустку, яка обов'язково буде.

Шведська помірність

Ще один вид антихюгге - шведський лагом. У вільному перекладі lagom означає «помірність», «достатність», «адекватність» - не надто мало або багато, а в міру. Це один з найпоширеніших стереотипів, що описують шведський характер.

Розповідають, що традиція лагом пішла з тих часів, коли вікінги пускали по колу чашу з напоєм. Сьорбнути з неї потрібно було рівно стільки, щоб вистачило і тобі, й іншим.

Суть лагом - не переборщити, не брати більше, ніж потрібно.

Навіщо вам третє крісло, якщо ви живете удвох? Для чого метушитися, робити те, що не потрібно або надмірно? Важлива риса лагом - вміння вчасно зупинитися.

Концепція лагом підтримує один з найвідоміших шведських брендів - IKEA, що запустила, в партнерстві з Центром екологічної стратегії Університету Суррея проект Live LAGOM. Акцент в ньому зроблений на економію, мінімізацію шкідливого впливу на навколишнє середовище, розумний баланс.

Втім, на відміну від датчан, які обожнюють хюгге, самі шведи ставляться до лагома суперечливо. Є ті, хто, наприклад, бунтують проти обмежень, що стосуються самовираження в мистецтві. І вважають, що є багато інших способів стати більш «шведським», ніж дотримуватися концепції лагом.

Щастя не для чужинців

У датського феномена є і темна сторона. Наприклад, вважається, що це поняття стосується тільки корінних жителів країни. Справжнє хюгге може існувати тільки всередині соціальних груп, де всі добре один одного знають. Чужинцям пробитися за цю межу і влитися в теплу компанію досить складно.

Хюгге стало своєрідною формою соціального контролю.

Данці бояться вийти за його межі і зробити щось невідповідне, що зіпсує іншим «відчуття щастя». Коли людина намагається з'ясувати стосунки або висловити негативні емоції, їй можуть нагадати, що потрібно вести себе hyggelig. Показувати, що ти нужденний, не прийнято.

А тому хюгге - це і прекрасно, і небезпечно. В першу чергу - непередбачуваним проявом накопичених невиражених, а тому добре «підігрітих» емоцій.

Втім, це не скасовує душевних посиденьок з друзями, медитації під шум дощу, гарячого шоколаду і затишних вовняних шкарпеток. Якщо ви навчилися відчувати щастя в дрібницях, користуйтеся цим.