В Ужгороді обговорювали, як краще розкривати потенціал міст України та Словаччини

квітень 20 2024, 8:14

В Ужгороді обговорювали, як краще розкривати потенціал міст України та Словаччини

В Ужгороді відбулася підсумкова конференція«Розкриття потенціалу міста:зміцнення державних інституцій через словацько-українське транскордонне співробітництво в розширеному європейському просторі». Йшлося про ефективне управління містами та розбудову міських програм, успішні практики наближення державних інституцій до громадян, покращення інклюзивності та впровадження зелених інновацій.

Участь у заході взяли представники сторін-учасників проєкту  «Міста в розширеному європейському просторі: Спільний розвиток спроможності державних установ шляхом словацько-українського транскордонного співробітництва та покращення доброчесності у суспільних справах (ЦСЄС)». Захід відбувався у змішаній формі: офлайн в Ужгороді, а також  кілька учасників долучилися онлайн зі Словаччини, Норвегії та Харкова.

Як розповіла менеджерка проєкту, кандидатка політичних наук Ганна Мелеганич, стартував проєкту ще у 2020 році, однак, через ковід та війну у процесі його реалізації була велика кількість змін. «Основна мета – налагодження комунікації у транскордонному співробітництві, сприяти прозорості та доброчесності державних інституцій,  також сприяти інклюзивності та зеленим інноваціям. Власне, у рамках проєкту, після розпочатої росіянами війни, були значні зміни, низка заходів скасувалася або перенеслася, а велика частина коштів пішла на допомогу Харкову. Було організовано кілька зустрічей воркшопів для працівників міської ради, для експертів, для того, щоб покращити прозорість діяльності органів місцевого самоврядування і в тому числі сприяти зеленим та соціальним інноваціям», – зазначила Ганна Мелеганич.  

За її словами, у рамках проєкту як Харків, так і Ужгород розробляли плани покращення зелених та соціальних ініціатив, сприяння зеленим та соціальним інноваціям, а також підприємництву.

Едуард Бураш, амбасадор Закарпаття у Словаччині, експерт у сфері транскордонного співробітництва з Україною, директор асоціації FEMAN наголосив на вважливості посилання співпраці міст України та Словаччини.  «Це була дуже гарна ідея пов’язати у співпраці два міста – Ужгород, найменший обласний центр України,  та Харків, друге за кількістю населення місто та першу столицю України. Ми об’єднали три міста – Харків, Ужгород і Кошице. Нещодавно у Кошице відбулися Дні Харкова, і конференці, яка показала результати проекту. Ми й надалі працюватимемо над посиленням співпраці між українськими та словацькими містами.  У нас уже подана заявка на одну з програм, де до участі залучені три територіальні громади з України – Свалява, Ясіня, Довге. А у Словаччині – місто Великі Капушани, Кральовски-Хлмец і Молдава-над-Бодвоу», – розповів Едуард Бураш.

Юлія Згурська, заступниця директора Департаменту міжнародного співробітництва Харківської міської ради розповіла: «Цей проект – перший крок у нашій співпраці. Основна перевага – започаткування нового партнерства із Кошице. З Ужгородом ми уже працювали, але це перший досвід нашої спільної проектної діяльності. Основні досягнення – встановлення нових контактів, новий досвід в економічних, екологічних питаннях, тому що ми їздили у партнерські міста та вивчали їхні практики. У сьогоднішній умовах життя Харкова дуже складно імплементувати усе, що ми напрацювали. Але сподіваємося, що у майбутньому все вийде».

Також Юлія Згурська розповіла, що під час реалізації проєкту представники Харкова вивчали досвід роботи сміттєсортувальних станцій у Кошице та в Ужгороді. «Була дуже цікава ініціатива щодо переробки скла. Для Харкова це дуже актуальна тематика, тому що зараз у нашому місті через війну дуже багато битого скла. У рамках цього проєкту ми також вже підписали угоду про партнерство з містом Кошице. Це одне з досягнень. Бо починали лише з проєкту, а вийшли на системне співробітництво в інших сферах, у тому числі й щодо реалізації проєктів після перемоги. Місто Кошице націлене на те, щоб допомагати Харкову у відбудові», – сказала Юлія Згурська.