В Ужгороді відновлюють древній церковний орган та ініціюють проведення фестивалю органної музики

липень 29 2020, 17:47

В Ужгороді відновлюють древній церковний орган та ініціюють проведення фестивалю органної музики

У реформатському костьолі Ужгорода відновлять древній орган, якому понад 100 років

Мова йде про один з найстарших органів в Україні, побудований у 1912 році  мануфактурою Angster з міста Пейч в Угорщині, заснованої в Ангстер Йожефом. Серед найбільш знаменитих витворів Ангстера – орган у Базиліці Святого Іштвана у Будапешті.

Ужгородський орган, який знаходиться в Ужгородському реформатському костьолі на Жупанатській, трубчатий, пневматичний, одно-мануальний, має 10 регістрів та більш ніж 500 труб. Це другий найстарший орган в Ужгороді і один з найстарших на Закарпатті та в Україні. Він перебуває у відносно задовільному стані, однак потребує відновлення і налаштування, для забезпечення якісного звучання. Цікавим є той факт, що раритет збережений у оригінальному стані, з мінімальними корективами. Сьогодні це крайня рідкість, оскільки більшість із подібних інструментів були піддані глибокій модернізації.

Відновлює його зараз відомий майстер з Ужгорода Шандор Шрайнер. Ініціаторами та меценатами проекту з відновлення органу є родина Панових. 

В Ужгороді є три органи - у філармонії і в католицькому та реформатському костелах. По області функціонують ще 60 органів. Свого часу в Ужгороді проходили фестивалі органної музики і не виключено, що фони будуть відновлені. Принаймні така ініціатива є.