Чому для людини важливо більше рухатися - лікар-дієтолог із Закарпаття

березень 06 2018, 19:05

Чому для людини важливо більше рухатися - лікар-дієтолог із Закарпаття

Лікар-дієтолог Оксана Скиталінська пояснює, чому для людини важливо чим більше рухатися

Однією з умов нашого виживання у цьому світі є рух: щоденний, різноманітний, в якому задіяно якомога більше м'язів.
Всю еволюцію наші предки мусили багато рухатись, щоб вижити.
М'язеві навантаження роблять наші клітини чутливими до інсуліну і тим самим є надзвичайно дієвою профілактикою інсулінорезистентності та цукрового діабету 2 типу.
.
Фізична активність покращує пам'ять та сприяє утворенню нових нейронів (нервових клітин).
Але нервові клітини в нашому тілі самі по собі не ростуть, їм потрібні молекулярні сигнали - спеціальні білки, які діють на клітинні рецептори, підштовхуючи клітини до тих чи інших дій.
.
Білки, що стимулюють ріст і розвиток нейронів, називаються #нейротрофінами, і найактивніший серед них -- BDNF (brain-derived neurotrophic factor, нейротрофічний, або нейротропний, фактор мозку).
.
BDNF включає гени, які контролюють ріст нервових клітин і формування нових синапсів, а значить, і нервових ланцюжків, і він особливо активний в гіпокампі і корі, тобто в областях, які відповідають за навчання і пам'ять.
.
І у тварин і у людини рівень BDNF різко зростає при фізичних вправах, і зі стрибком BDNF відбувається приріст гіпокампу і поліпшення когнітивних функцій.
.
І найцікавіше: рівень сигнального білка залишається високим ще протягом декількох днів після «фітнесу». У 2013 році в журналі «Cell Metabolism» вийшла стаття, автори якої описували ланцюжок сигналів від м'язів до мозку.
.
Дослідникам вдалося визначити білок, що виділяється з працюючих м'язів, який, діючи через кілька посередників, дає сигнал спеціальним клітинам мозку синтезувати цей самий BDNF. Тобто м'язи самі по собі дають мозку стимулюючий сигнал.
.
Цікаво, що за однією з гіпотез людський мозок еволюціонував в міру того, як людина ставала фізично більш витривалою.
.
Коли наші предки стали полювати, найбільш щасливими виявлялися ті, хто міг довго і наполегливо бігти, переслідуючи поранену здобич.
Очевидно, найвитриваліші з предків отримували еволюційну перевагу: вони краще харчувалися, приносили користь групі, користувалися популярністю у протилежної статі і т. д.
Їх гени переходили з покоління в покоління, зокрема і ген, що забезпечує високий рівень BDNF.
Білок спочатку працював в м'язах, допомагаючи зростати нервам в них (слідом за посиленням м'язової тканини повинна була підсилитися і її іннервація). Однак потім надлишок BDNF дістався до мозку, і він різко «пішов у ріст».
.
Звичайно, були і інші важливі еволюційні фактори, які зробили людину «мізкуватою», але зв'язок м'язів і мозку через BDNF зіграв свою роль.

.
Посилити корисні ефекти фізичних навантажень допомагає їжа.
.
Наповнена якісним білком, корисними жирами, різнокольоровими овочами, ягодами, насінням та горіхами, наша тарілка забезпечує тіло всіма "будівельними блоками".
.
Оскільки ми живемо в час продуктивного розвитку науки, у нас є можливість доповнювати свій раціон певними компонентами, які сприятимуть покращенню функцій організму. Це стосується дієтичних добавок.
.
Однією із добавок "для руху" є глюкозамін.
Більшість з нас, з тих, хто чув про глюкозамін, переконані, що він необхідний лише тоді, коли є проблеми із суглобами: остеоартриті, втраті хряща. З одного боку це так.
.
АЛЕ. Дія глюкозаміну значно ширша та універсальніша.
.
Так, він покращує роботу суглобів і зв'язок, але і ефективний для профілактики багатьох порушень та захворювань, пов'язаних із старінням.
.
Наприклад, покращує стан шкіри та її вигляд, сприяє відновленню мієлінових оболонок в пошкоджених нейронах, знижує ризик загальної смертності у людей старшого віку аж на 18% та знижує ризик канцерогенезу прямої кишки та легенів, пригнічує загальне запалення, яке є першим кроком до загального старіння.

Оксана Скиталінська, лікар-дієтолог