Цікаві та корисні для пізнання факти про коронавіруси

квітень 01 2020, 16:00

Цікаві та корисні для пізнання факти про коронавіруси

Все-таки дивовижна машина цей вірус, як хитро він обманює клітину для проникнення, прикриваючись корисною молекулою. Цей дуже короткий генетичний код є самокорегуючим для досягнення мети і мутує так, як ніби знає як обійти нові бар'єри.

Невидимі машини, які невідомо звідки взялися, здатні вбудовуватися у "святу святих", в людські ДНК і змінити долю людини або людства. Ні котів і собак, а саме людини.

Віруси явно відіграють якусь роль, можливо навіть на всесвітньому рівні, змінюючи напрямки розвитку історії цілих цивілізацій.

Факт 1. Covid-19 і SARS-CoV-2 - не одне й те саме. Covid-19 - це захворювання (D - скорочення від «disease» (хвороба)), викликане новим коронавірусом. SARS-CoV-2 - назва самого вірусу.

Факт 2. CoV - скорочення від CoronaVirus, коронавірус. Так називається сімейство вірусів (всього їх близько 40), які зовні нагадують сонячну корону через відростки (шипи).

Факт 3. Коронавіруси - самозванці від біології. Наконечник кожного шипа "імітує" молекулу корисної речовини, тому клітинні рецептори з радістю самі затягують її в себе - а вслід за шипом до клітини продавлюється весь вірус. Так відбувається зараження.

Факт 4. Термін "новий коронавірус" (novel або nCoV) означає, що раніше він не зустрічався не тільки вченим, але і нашим клітинам.

Факт 5. За 2 млн років еволюції наша імунна система навчилася боротися з більшістю відомих інфекцій, але новий коронавірус застає її зненацька - тому з ним так важко впоратися і так легко заразитися.

Факт 6. Потрапивши до клітини, вірус "захоплює" над нею контроль і змушує нескінченно виробляти власні копії - замість звичних їй білків. Починається ланцюгова реакція. У результаті клітина гине, але носій інфекції стає заразним.

Факт 7. На початковому етапі зараження новий коронавірус активно розмножується в горлі і верхніх дихальних шляхах. Потім інфекція опускається нижче і може дістатися до легенів, викликаючи запалення.

Факт 8. Саме тому перший симптом зараження - кашель. Вже потім починає підвищуватися температура.

Факт 9. Або ж не починає - у 30% пацієнтів в Ухані температура на момент прибуття в лікарню була не вище норми.

Факт 10. У багатьох тих, що заразилися (18% або майже кожен п'ятий) немає навіть кашлю. Хвороба протікає взагалі без симптомів - людина може навіть не підозрювати, що хвора.

Факт 11. При цьому такий безсимптомний хворий все одно є активним носієм інфекції і може заражати інших.

Факт 12. Якщо Covid-19 протікає в легкій формі, його симптоми дуже схожі на звичайний сезонний грип: сухий кашель, температура, загальна слабкість, іноді біль у м'язах або головний біль.

Факт 13. Лікується він точно так же, як звичайний грип - в домашніх умовах, симптоматично.

Факт 14. Один з найбільш незвичайних симптомів коронавіруса - втрата відчуття смаку і/або нюху.

Факт 15. Він зустрічається не у всіх інфікованих, але може бути і єдиним симптомом.

Факт 16. Тож якщо ви раптом перестали відчувати запахи або смаки, це привід насторожитися і вжити заходів.

Факт 17. Важливо: носій нового коронавірусу стає небезпечний для оточуючих відразу після зараження - задовго до того, як у нього з'являться або не з'являться перші симптоми.

Факт 18. Хороша новина: чим смертоносніший вірус, тим гірше він поширюється. Убивши свого господаря, вірус не може заражати інших. Тому вірус рідко мутує в більш смертоносну форму - це не в його інтересах.

Факт 19. SARS-CoV-2 - з іншої категорії. Цей вірус робить господаря рознощиком зарази, але проявляється не відразу або не проявляється взагалі, тож що носій встигає заразити ще кількох людей.

Факт 20. У середньому кожен носій нового коронавірусу встигає заразити від 2 до 4 здорових людей. Ця кількість вища, ніж у сезонного грипу (1,3), але нижча, ніж у кору (12+).

Факт 21. Як і у будь-якої інфекції, у коронавірусу SARS-CoV-2 є так звані суперспредери - носії, які заражають незрівнянно більше людей: сотні, а то й тисячі.

Факт 22. У Південній Кореї вірус вдавалося стримувати, поки кількість хворих досягла 30. Але жінка, яка отримала кодову назву "Пацієнт 31", заразила відразу близько 1200 осіб.

Факт 23. З'ясувалося, що вона була дуже релігійною і продовжувала ходити до церкви, незважаючи на кашель і високу температуру, ігноруючи розпорядження місцевої влади.

Факт 24. За 10 днів кількість заражених в Південній Кореї зросла з 30 до 5000.

Факт 25. Рівень смертності від Covid-19 поки складно підрахувати з точністю, але більшість досліджень оцінюють його на рівні 1-3%.

Факт 26. Це приблизно в 20 разів вище, ніж у сезонного грипу, але навіть близько не дотягує до попередників коронавірусу SARS (10%) і MERS (25%).

Факт 27. Смертність від Covid-19 сильно залежить від загального навантаження на систему охорони здоров'я і швидкості надання допомоги: якщо в Німеччині вона становить всього 0,3%, то в Італії - майже 9%.

Факт 28. У віковій групі старше 70 років смертність перевищує 5%, після 80 від вірусу помирає кожен десятий.

Факт 29. Саме тому основне завдання влади по всьому світу зараз - розтягнути епідемію на якомога більший термін, не давши великій кількості людей захворіти Covid-19 одночасно.

Факт 30. Пандемія розвивається з прискоренням: від постановки першого діагнозу до 100 тисяч хворих пройшло 67 днів, другі 100 тисяч захворіли за 11 днів, треті - за чотири дні.

Факт 31. Щодоби кількість заражених вірусом збільшується приблизно на третину.

Факт 32. Пандемія дісталася вже до найвіддаленіших куточків земної кулі, включаючи знаменитий острів Пасхи, де у вівторок, 24 березня, був офіційно підтверджений перший хворий - 42-річний чоловік.

Факт 33. Експерти попереджають: потрібно заздалегідь психологічно підготувати себе до того, що кількість заражених може обчислюватися десятками мільйонів, а загиблих - можливо, сотнями тисяч.

Факт 34. Звідки з'явився SARS-CoV-2, точно невідомо, але схожі на нього віруси переносять кажани і панголіни.

Факт 35. Швидше за все, вірус мутував і передався якійсь іншій тварині, а вже від неї - людині.

Факт 36. Чи був вірус небезпечний для людини в той момент, коли його підчепив перший хворий? Або він мутував і навчився проникати в наші клітини, вже перебуваючи в людині? Відповіді на ці питання вчені поки не знайшли.

Факт 37. Якщо вірус був небезпечний вже при контакті з людиною, значить, він може до цих пір гуляти десь в тваринному світі і рано чи пізно знову заразити людей.

Факт 38. Саме тому на початку спалаху в Ухані насамперед закрили ринки, де продавалася дичину.

Факт 39. Це, до речі, стандартна міра в Китаї - ринки там закривають насамперед при підозрі на нову інфекцію і вводять карантин. Зазвичай допомагає, але цього разу було пізно: безсимптомний вірус вже пішов "в народ".

Факт 40. Вірус не втік з біологічної лабораторії, як би комусь не хотілося в це вірити.

Факт 41. Версія про штучне походження коронавірусу була ретельно перевірена відразу декількома командами вчених з різних країн і відкинута як нереальна.

Факт 42. "Наш аналіз з усією очевидністю показує, що SARS-CoV-2 не був сконструйований в лабораторії і не є вірусом, над яким проводилися які-небудь цілеспрямовані маніпуляції", - цитата дослідників з журнал Nature.

Факт 43. Раз вже ми пішли розвінчувати міфи, ось ще один: хірургічні маски НЕ захищають від коронавірусу. Його частинки настільки малі, що легко проходять через пори. Втім, вони затримують пил.

Факт 44. Щоб ви уявили собі розмір вірусу: на вістрі голки можна легко розмістити близько 100 млн його копій.

Факт 45. При кашлі від інфікованого хворого розлітаються дрібні краплі слини, в кожній з яких можуть бути мільярди вірусів.

Факт 46. Маску потрібно носити тим, хто боїться заразити інших - вона не дає 100-відсоткового захисту, але трохи знижує ризик для оточуючих.

Факт 47. Всупереч розхожій думці, домашні тварини НЕ можуть поширювати коронавірус. Жодного випадку зараження людини від собаки або кішки поки не зареєстровано.

Факт 48. Зате вірус цілком можна підчепити в абсолютно порожньому приміщенні, де до цього побував заражений.

Факт 49. У повітрі коронавірус зберігає життєздатність (тобто може заражати здорових людей) протягом трьох годин.

Факт 50. На пластикових і сталевих поверхнях SARS-CoV-2 залишається небезпечним до трьох днів, на папері та картоні - до доби, на міді - до чотирьох годин.

Факт 51. Саме тому основний і найнадійніший засіб профілактики - ретельно мити руки після контакту з будь-якими поверхнями поза вашого будинку.

Факт 52. Якщо такої можливості немає, можна використовувати гель-антисептик для рук.

Факт 53. У крайньому випадку для дезінфекції підійде мірамістин або хлоргексидин - і той і інший знищують не тільки бактерії, але і віруси.

Факт 54. Антибіотики на коронавірус не діють.

Факт 55. Карантин та інші обмежувальні заходи по всьому світу можуть тривати (з невеликими перервами) до тих пір, поки не буде знайдена вакцина або ефективне лікування від Covid-19.

Факт 56. Діюча вакцина від коронавірусу абсолютно точно НЕ з'явиться раніше, ніж через рік-півтора, до середини-кінця 2021 р. До цього моменту більшість людей, яким загрожує вірус, швидше за все вже перехворіють.

Факт 57. Можливо, вакцина не з'явиться взагалі ніколи. Вакцину від ВІЛ весь світ намагається розробити вже 35 років - і поки безрезультатно. Хоча вже розроблено "таблетки від ВІЛ" для ефективної профілактики.

Факт 58. Специфічної терапії від SARS-CoV-2 поки немає. Заражених лікують виключно симптоматично, тобто борються не з самою хворобою, а з її проявами.

Факт 59. Понад 100 тисяч людей, у яких було підтверджено Covid-19, благополучно одужали.

Факт 60. Більшість хворих (понад 80%) допомоги медиків взагалі не потребують. Вони лікуються вдома, засобами від звичайного грипу - і одужують, зазвичай приблизно за тиждень.

Факт 61. Госпіталізація потрібна приблизно кожному п'ятому чи шостому хворому - в основному людям похилого віку та/або тим, хто має хронічні захворювання.

Факт 62. У важких випадках (близько 4%) необхідно підключати пацієнта до апарату штучної вентиляції легенів. Їх може не вистачити, якщо хворих буде занадто багато. Деякі автомобільні компанії переключилися на виробництво апаратів ШВЛ.

Факт 63. Саме це - одна з головних причин високої смертності в Італії. Багато літніх хворих, пікове навантаження на лікарні і як наслідок, виснаження персоналу і брак обладнання.

Факт 64. На 10 300 вилікуваних від Covid-19 італійців доводиться понад 8000 загиблих від вірусу. Ще 62 тисячі людей як і раніше хворі (дані на 27 березня).

Факт 65. Паралельно йдуть пошуки ліків від вірусу. Розробляти нові засоби немає часу, тому медики перевіряють вже існуючі противірусні препарати - наскільки вони ефективні в боротьбі саме з SARS-CoV-2.

Факт 66. У лютому китайські лікарі помітили, що з коронавірусом непогано справляється хлорохін - препарат, розроблений для профілактики і лікування малярії. З тих пір його ефективність в боротьбі з Covid-19 підтвердили ще декілька досліджень.

Факт 67. Інші можливі ліки - лопінавір, який зазвичай застосовують для лікування хворих на ВІЛ, і ремдесівір, спочатку розроблений для лікування лихоманки Ебола і вірусу Марбурга. Поки вони успішно проходять випробування.

Факт 68. Останнє обнадійливе відкриття - антивірусний препарат АВІГАН (фавіпіравір), популярний в Японії засіб від грипу. Він був спеціально розроблений для боротьби з РНК-вірусами.

Факт 69. У ході випробувань в Ухані заражені коронавірусом пацієнти, які отримували АВІГАН, одужували в середньому за чотири дні.

Факт 70. Іноді важко хворих Covid-19 намагаються врятувати, переливаючи їм плазму крові від людей, які одужали - з антитілами проти вірусу. Ця практика зарекомендувала себе під час спалахів SARS, MERS і вірусу Ебола - і була офіційно рекомендована ВООЗ.

Факт 71. Чхання НЕ є симптомом коронавірусу. Кашель - так, чхання - ні.

Факт 72. SARS-CoV-2 продовжує мутувати. З грудня по березень деякі варіанти вірусу встигли змінити геном вже 14 разів.