Понад 40 тисяч закарпатців хворіють на цукровий діабет
Понад 40 тисяч людей у Закарпатській області хворіють на цукровий діабет. Про це Суспільному розповіла завідувачка ендокринологічного відділення обласної лікарні Ольга Олексик. За її словами, лікування для кожного типу захворювання різне. У Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом, який відзначають щороку 14 листопада, Суспільне дізнавалося про симптоми захворювання, його типи та лікування.
"У нашій області нараховується понад 6 тисяч пацієнтів з цукровим діабетом, які знаходяться на інсулінотерапії, це пацієнти з першим і другим типом діабету, а всього пацієнтів з цукровим діабетом є понад 40 тисяч. Група ризику, до якої попадають люди з обтяженою спадковістю, з супутніми серцево-судинними захворюваннями, з ожирінням, з метаболічними порушеннями, з хворобами підшлункової залози", — розповіла Ольга Олексик.
Цукровий діабет — це хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну, тобто гормону, який регулює рівень цукру у крові, або ж організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Є два типи захворювання.
"Діабет першого типу розповсюджується здебільшого серед дітей і молодих людей, він потребує замісної терапії препаратними інсуліну. З діабетом другого типу — це дорослі, які потрапляють у групу ризику через шкідливі звички, через надмірну вагу, ожиріння, серцево-судинні захворювання, а також спадковість", — сказала Ольга Олексик.
За її словами, симптомами цукрового діабету є: надмірне сечовиділення, спрага, постійне відчуття голоду та втоми, втрата ваги, погіршення зору.
До медиків швидкої допомоги хворі на цукровий діабет звертаються з симптомами гіпоглікемії та гіперглікемії. У день кожна з 10 бригад Ужгородської станції екстреної меддопомоги приймає щонайменше по одному такому виклику, — розповіла лікарка Тамара Пивоварова.
За її словами, до приїзду медиків родичі пацієнтів, у котрих знизився рівень глюкози в крові, мають дати їм солодкий чай чи цукерку, а тим, у кого підвищений рівень глюкози, — багато пити.
"Симптоми гіпоглікемічної коми: озноб, відчуття холоду, тахікардія — пришвидшене серцебиття, пришвидшене дихання, страх, блідість, пітливість, порушення зорового та слухового сприйняття, людина може бути збуджена, агресивна і бувають випадки, коли гіпоглікемічна кома може проявлятися судомами. Гіперглікемічна кома не наростає відразу, а з'являється з часом. Людина може стати апатичною, малорухомою, може відчувати спрагу, у неї може почастішати сечовипускання, може бути падіння артеріального тиску, буває запах ацетону з рота", — розповіла Тамара Пивоварова.
За словами завідувачки ендокринологічного відділення Закарпатської обласної лікарні Ольги Олексик, лікування цукрового діабету триває впродовж життя пацієнта. "Як правило, 4-5 ін'єкцій у день отримують пацієнти з першим типом діабету і діти. Другий тип діабету потребує додаткового введення інсуліну 1-2 рази на добу з цукрознижувальною терапією. З 2017 року, пацієнти з цукровим діабетом отримали можливість на якісне безкоштовне лікування за програмою "Доступні ліки", — підсумувала Ольга Олексик.