Як кинути курити: 11 кращих способів, на думку вчених

червень 01 2018, 22:54

Як кинути курити: 11 кращих способів, на думку вчених

Як запевняють дослідники, ті, хто вирішує кинути курити, здійснюють до 30 спроб, перш ніж досягають успіху. Це пов'язано зі складнощами відмови від шкідливих звичок в цілому, а також з індивідуальними особливостями організму.

Той метод, який спрацював у п'ятьох ваших приятелів, на вас може дати осічку. І навпаки: ви можете придумати власний спосіб зав'язати з куривом, який категорично не підійде вашим друзям, проте виявиться неймовірно ефективним конкретно у вашому випадку.

Ці 11 способів кинути курити довели свою ефективність і статистично, і науково. Спробуйте знайти серед них свій.

1. Призначте дату, щоб встигнути підготуватися

Саме з цього експерти рекомендують починати особисту боротьбу з курінням. І на те є причини.

Більшість курців хоча б раз в житті вирішували: «Все, з завтрашнього дня - жодної затяжки!» Звичайно ж, вони стримували слово. Аж до першої нервового струсу або моменту забуття. «Ой, я з сигаретою, навіть не знаю, як так вийшло...»

Проблема в тому, що куріння не тільки фізіологічна, а й психологічна залежність. Можливо, ви цього не усвідомлюєте, але сигарета тісно пов'язана зі значущими, життєво важливими речами. Наприклад, можливістю передихнути в розпал нервового робочого дня. Обговорити в курилці те, що не можна обговорювати в офісі. Поговорити по телефону з коханою людиною. Випити чашку кави, ні про що не думаючи - просто розглядаючи в пейзаж навколо.

Якщо ви кидаєте курити в один день, на місці цих значущих задоволень утворюється порожнеча. Начебто все добре, чашка кави в руці, але чогось не вистачає. І цей дефіцит псує все задоволення.

Або трохи інакше: раніше перекур був можливістю легально взяти паузу, але тепер ви не курите, а значить, підстави для паузи начебто і немає. І ось ви продовжуєте працювати без перерви, вимотуючи нервову систему і заганяючи себе в стан перманентної втоми. Не дивно, що ваша підсвідомість буде намагатися повернути рятівну сигарету, з якою пов'язані релакс і задоволення.

Тому кидати курити з завтрашнього дня - спірний варіант. Краще призначити точну дату.

Не занадто близьку, щоб встигнути підготуватися, і не дуже далеку, щоб не передумати.

Підготовка полягає в наступному. Вам необхідно відв'язати куріння від щоденних відпочинку і задоволень. Якщо ви звикли поєднувати філіжанку кави з сигаретою - пийте, але без сигарети. Пообіцяйте собі: «Я зараз вип'ю кави, а перекур через 15 хвилин» - і стримаєте обіцянку. Якщо вам необхідно неформальне спілкування з колегами, йдіть на нього без сигарети, знову-таки пообіцявши собі перекур через якийсь час.

Коли в результаті настане день Х, ваша ломка, пов'язана з відмовою від сигарети, буде вже не настільки сильною, адже принаймні психологічно ви до неї підготуватися.

2. Записуйте тригери і виключайте їх з життя

Ця рекомендація частково пов'язана з пунктом вище. Суть в тому, що часто ми могли б і не курити. Але існують ситуації, які прямо-таки змушують нас тягнутися до пачки. Це так звані тригери.

Вирахуйте їх: кілька днів скрупульозно описуйте всі моменти, коли ви закурювали. «П'ю ранкову каву». «Закурив, щоб поговорити з дівчиною». «Вийшов з колегами у двір, курю за компанію». Потім спробуйте видозмінити хоча б ті ситуації, які повторюються з дня на день.

Наприклад, якщо ви звикли викурювати сигарету під ранкову каву, почніть пити чай. Або взагалі перейдіть на здорові сніданки: навряд чи вам захочеться курити під вівсянку.

Постарайтеся виробити стратегію заміни для кожного з виявлених тригерів. Ви не позбудетеся від залежності відразу ж, проте зможете значно знизити кількість нікотину. А це серйозний крок на шляху до успіху.

3. Замінити куріння іншими задоволеннями або зайнятістю

Ідеальний час, щоб кинути палити, - відпустка. Стресів, що провокують тягнутися за сигаретою, немає. Натомість багато інших цікавинок.

Достатньо не взяти з собою сигарети в сплав бурхливою річкою або відправитися в автобусний тур Європою, де ніхто не буде в дорозі призупинятися або провітрювати Лувр, щоб дати вам можливість перекурити, - і ви зрозумієте, що легко обходитеся без диму ось уже кілька годин або днів.

Головне тут - винести з подібного досвіду усвідомлення: «Я курю не тому, що хочу, а тому, що мені просто нудно і нічим себе зайняти».

Тож спробуйте позбутися нудьги. Пошукайте заняття, які змогли б замінити сигарети. І ви кинете курити.

4. Займіться спортом

Якщо говорити про замісну терапію, то фізичні вправи - найздоровіший варіант. Як засвідчують досліди, заняття спортом відволікають від думок про сигарети, піднімають настрій і дарують відчуття контролю над собою.

Попрацювавши зі штангою або пропливши кілометр, ви починаєте відчувати себе сильною, вольовою людиною, якій цілком до снаги не поступитися принципами заради якоїсь там затяжки.

5. Придумайте, як побороти порив

Бажання закурити найчастіше виникає спонтанно. Спочатку ми на емоціях хапаємося за сигарету, затягуємося, і лише потім мозок волає: «Що ти робиш, ми ж обіцяли!» А пізно.

Тому вкрай важливо витримати невелику паузу між «Ох, як хочеться закурити» і клацанням запальнички. Ця пауза дійсно невелика.

Експерти запевняють, що гостре бажання вхопитися за сигарету триває не більше 3-5 хвилин.

Придумайте, чим можна заповнити цей час, - і постарайтеся вивести цю дію на автоматичний рівень.

Наприклад, потягнуло до нікотину - відіжміться кілька разів. Або хвилину постійте у планці. Або жуйте тверде яблуко. Або просто відкрийте вікно і зробіть кілька глибоких вдихів.

Підійде будь-який варіант, аби заповнювач пауз стабільно був під рукою в потрібний момент.

6. Підключайте соцмережі

Звучить смішно, але ті курці, які розповідають про хід своєї боротьби зі шкідливою звичкою в соцмережах, досягають успіху значно частіше, ніж ті, хто намагається боротися з тягою до сигарет офлайн.

Завдяки Facebook або Twitter вам здається, що вас підтримують інші люди. Крім того, соцмережі переповнені мотивуючими історіями тих, хто вже зав'язав з курінням. А чим більше ми знайомимося з чужими успішними історіями, тим більше віримо в свою перемогу.

7. Збільшіть вміст овочів і фруктів в раціоні

Дослідження, проведене вченими з Університету Буффало, доказало: чим більше овочів і фруктів споживає людина, тим легше вона переносить відмову від куріння.

Річ у тім, що тягу до тютюну наш мозок нерідко плутає з тягою до клітковини.

Почастувавшись салатом з капусти або хрустким яблуком, ми обманюємо організм: йому починає здаватися, ніби бажане він вже отримав, а тому сигарета вже ніби і неактуальна.

8. Пийте молоко

Дослідники з Університету Дьюка (США) виявили, що молоко псує смак сигарет.

Те ж дослідження заодно встановило і продукти, які, навпаки, суб'єктивно покращують смак курива. Тому, якщо дійсно збираєтеся кидати, постарайтеся менше вживати м'яса, кави і алкогольних напоїв.

9. Будьте готові до нікотинозамісної терапії (НЗТ)

Це один з найбільш популярних методів кинути курити. Особливо серед тих, хто вже безуспішно пробував вирішувати питання одним махом.

Нікотинові пластирі, спеціальна жувальна гумка, спреї, льодяники дійсно допомагають впоратися з гострою тягою до тютюну, практично неминучою на першому етапі відмови від куріння.

Замісна терапія лише тимчасовий захід. Її основне завдання - полегшити процес відвикання від сигарет.

А ось що стосується поширених електронних сигарет, тут не все так однозначно. Так, Глен Морган з Національного інституту раку (США) запевняє, що немає жодного клінічного дослідження, яке довело б ефективність електронних сигарет у справі боротьби з курінням.

Більш того, такі пристрої можуть бути навіть шкідливими, адже вміст картриджів не регулюється, а тому користувачі просто не в курсі, які токсини потрапляють до організму з кожним «безпечним» затягуванням.

10. Зверніться по допомогу до фахівця

Для початку - до терапевта. Існують ліки, які блокують пов'язані з нікотиновою залежністю рецептори в мозку. В результаті людина поступово і м'яко відвикає від сигарет. Але лікування медикаментами має ряд побічних дій, тому призначати і проводити його може тільки кваліфікований лікар.

Варіант - пройти поведінкову терапію за допомогою психотерапевта. Цей фахівець проаналізує ваш психологічний профіль, допоможе знайти причини, які змушують вас тягнутися до сигарет, і підкаже, як скорегувати спосіб життя, щоб тяга до нікотину знизилася. В ідеальному випадку - до нуля.

11. Використовуйте комбінований підхід

Не треба зациклюватися на якомусь одному способі. Спробуйте зміксувати кілька методів, вибравши ті, які здаються вам найбільш прийнятними. Це значно підвищить ваші шанси на успіх.

lifehacker