Суспільство

На кордонах вантажівки знову стоять тижнями

Суспільствожовтень 08 2024, 9:39

На кордонах вантажівки знову стоять тижнями

Знову стоїмо: черги з тисяч вантажівок зібрались на кордоні через ремонти пунктів пропуску у пік сезону

Про це розповів у своїй статті для Forbes Ukraine Олександр Кирилюк, операційний директор групи логістичних компаній ZAMMLER.

У пік ділового сезону, коли відбувається найбільший товарообмін між Україною та ЄС, прикордонні пункти пропуску (ПП) знову зупинились. Час очікування стартує від 5 днів і може тривати аж до 15. 

Найбільш завантажені ПП на кордоні з Польщею. За даними електронної системи «ЄЧерга» на кожному стоять від 600 до понад 2000 машин. А щоб вивезти будь-які продукти тваринного і рослинного походження,— доведеться стояти в окремій черзі майже два тижні. 

Черги на кордоні_інфографіка.jpg

На кордоні зі Словаччиною та Угорщиною вантажівки також очікують по 5-7 днів, дещо краща ситуація лише на румунському кордоні – до 4-х днів у черзі.

Причиною таких черг на виїзд з України став не лише високий сезон, коли більше автівок їдуть у рейси, а і ремонти. Вони розпочались майже одночасно і майже на всіх ПП: встановлюють нові ваги, змінюють автопокриття, фарбують навіси. І все це все обмежує рух. 

Ситуацію ускладнюють і збої у системі митниці, здебільшого з польського боку. Технічні проблеми можуть тривати від восьми годин до доби.

Черги на кордоні вже призводять до підвищення цін. Лише за останній тиждень ціна перевезень з Польщі в Україну зросла на 10–15% і буде зростати далі. Якщо ситуація не зміниться, до кінця жовтня вантажівки стоятимуть у чергах по два-три тижні. А ціна на вантажні перевезення виросте принаймні вдвічі. 

Черги виливаються не лише в економічні збитки. Нестабільні доправлення з України означають — розрив ланцюгів постачань, втрачені контракти та ринки. У довгостроковій перспективі — це також репутаційні втрати для України.

Два-три тижні очікування на експорт з України — це критичний час для багатьох сфер, наголошує експерт. Деякі компанії просто не можуть собі дозволити чекати стільки, бо втратять клієнтів. Тому український бізнес навіть змушений переносити виробництво в країни ЄС, щоб виконувати зобов’язання перед отримувачами.

В умовах низької пропускної спроможності прикордонних пунктів українські логісти працювали ще до повномасштабного вторгнення. У 2022 році, коли закрили небо і стали неможливі морські доставки, для вантажних перевезень залишився лише автотранспорт. І відтоді ситуація стала критичною. 

Проблема вимагає системних рішень — втілення масштабних інфраструктурних проєктів. Йдеться про будівництво нових пунктів пропуску та розширення вже наявних.

Поширити

Інші категорії
Політика
Діло
Здоров‘я
Дозвілля
Спорт
as