Суспільство

В Ужгороді реалізували унікальний Проєкт «Горянська ротонда. Цифровий вимір»

Суспільствожовтень 29 2024, 10:59

В Ужгороді реалізували унікальний Проєкт «Горянська ротонда. Цифровий вимір»

26 жовтня в Ужгороді були представленні результати інноваційного проєкту зі збереження та популяризації Горянської Ротонди — однієї з найстаріших церков України. Презентація привернула увагу як місцевих жителів і туристів, так і фахівців у сфері історії, культури та технологій.

Горянська ротонда, також відома як Церква Покрови Пресвятої Богородиці, є визначною пам'яткою архітектури не тільки для України, а й для всього регіону Центрально-Східної Європи. Найстарішими є зображення святого Юрія-Змієборця, які датуються XIII або початком XIV століття. Роботи, які містять елементи проторенесансу, відносяться до другої половини XIV століття, а найбільш цінні фрески з готичними рисами були завершені вже в XV столітті.

Протягом реставраційних робіт у 1911-1912 роках вдалося виявити багато фресок, а в 1932 році, коли храм перебував під контролем Чехословаччини, проводилися нові відновлювальні роботи. Після закриття церкви у 1959 році будівля стала частиною Закарпатського краєзнавчого музею, а з 1960 по 1962 роки спеціалісти з Києва виконали наступну реставрацію. Останні дослідження та консерваційні роботи відбулися в 1992-1994 роках. 

Цифровізація стала ключовою частиною проєкту, покликаного усунути обмеження фізичного доступу та створити новий досвід взаємодії з культурною спадщиною. Команда розробила унікальне рішення, яке дозволяє досліджувати фрески та архітектурні елементи у високій роздільній здатності з незвичних ракурсів. Це відкриває можливість побачити деталі, недоступні при звичайному огляді.

 

Окрім високороздільної розгортки фресок церкви були представлені 360-грудусні екскурсії, 3D-моделі, художні фотографії. Також в межах проєкту був напрацьований науково-популярна текстова частина, яка дає можливість зрозуміти контекст та сутність проєкту та самої церкви. 

1729957982-960x1440.jpg.pagespeed.ce.x7_ZAZOsai.jpg

Проєкт став важливим інструментом не лише для збереження фресок, але й для їх популяризації серед ширшої аудиторії. Важливо, що всі матеріали представлені у вільному доступі, що є нетиповою практикою для таких проєктів.

Оцифрування дасть змогу детально вивчати фрески, які є надзвичайно важливими як з історичної, так і з художньої точки зору. Ми прагнемо забезпечити збереження зображень на багато років уперед, оскільки їхній фізичний стан погіршується з часом. Оцифровані зображення фресок дозволять реставраторам та історикам мистецтва детально працювати з матеріалом.

Для доступу до цифрових матеріалів та подальшої інформації відвідайте rotunda.digital (рекомендуємо дивитися з комп’ютера).

 

Проєкт реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.

Оцифрування фресок проводили Іван та Леонід Ільки. 

1729958983-960x640.jpg.pagespeed.ce.hFHPrKH0RY.jpg

Поширити

Інші категорії
Політика
Діло
Здоров‘я
Дозвілля
Спорт
as