Подіяло: Закарпатські митники втричі збільшили надходження у фонд "дорожнього експерименту"
Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль домігся від митників значного зростання митних зборів, частина з яких піде на ремонт доріг
Ми повідомляли про те, що уряд розробив законопроект, який дозволяє чотирьом прикордонним областям залишати частину митних зборів у себе в областях, які повинні використовуватися на ремонти доріг. І до цього переліку тоді увійшли всі західні прикордонні області, окрім... Закарпатської.
Звичайно, це обурило закарпатський політикум. Спочатку на сесії Закарпатської облради звернулися до уряду з проханням включити в цей список і нашу область. Не подіяло. Це трошки розлютило наших депутатів і вони навіть прийняли скандальну заяву, щодо необхідності повернення нашому краю самоврядного статусу, якщо вже центральна влада така глуха і сліпа.
Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль зробив кілька звернень щодо необхідності внесення нашої області в експеримент, яким би частину митних зборів можна було залишати на ремонт доріг.
Москаль навіть порахував, що лише за перше півріччя 2016 року Закарпаття могло б отримати 60 мільйонів із перевиконання митних планів на ремонт доріг.
Наприкінці минулого року Закарпаття таки включили до урядового експерименту і голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль натякнув митникам, що контролюватиме, як працює митниця, щоб були хороші надходження.
Протягом першого кварталу фактичні перерахування митних платежів Закарпатською митницею ДФС склали більше 767 млн грн. Найбільше перевиконання доведених індикативних показників зафіксовано в березні, а саме на 14,8%. На ремонт доріг пішли перші 20 млн. грн.
Потім за квітень пішли ще 12 мільйонів і всього за 4 місяці цього року від дорожнього експерименту ми отримали вже 32 млн. грн., - хвалився Геннадій Москаль і повідомив, що вже ухвалив список автодоріг, які ремонтуватимуться з цих митних позапланових надходжень.
Але ці цифри були значно меншими, ніж, до прикладу, у сусідніх областях.
Ми повідомляли про те, що голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль повинен більш жорстко запитати в митників: чому ж такі малі збори.
Здається, подіяло. Сам Москаль похвалився, що за червень Закарпаття отримає вже понад 90 мільйонів від "дорожнього експерименту".
"За червень Закарпатська область отримає рекордну суму від перевиконання митницею щомісячних планових надходжень (так званий «дорожній експеримент») – понад 90 мільйонів гривень. Це більше, ніж за попередні три місяці разом узяті. Кошти надійдуть до обласного бюджету до кінця липня. А загалом із початку року Закарпаття отримає від «дорожнього експерименту» понад 170 мільйонів гривень. Понад 80 мільйонів із них уже надійшли, і ми використовуємо їх для ремонту автодоріг. Зокрема почався ремонт дороги «Довге – Липча», яка не відновлювалася з часу здобуття Україною незалежності, дороги «Мукачево – Рогатин» у Рахові, дороги «Тур’я Ремета – Лумшори», а також вщент розбитої дороги «Іршава – Виноградів».
Надходження від перевиконання планів митниці вже перевищили об’єм фінансування області з Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР), без цих коштів проводити ремонт перерахованих доріг було б неможливо. Суми, які отримує область від «дорожнього експерименту», ще раз доводять – включення Закарпаття в перелік областей, які підпадають під дію відповідного закону, було дуже правильним рішенням. І дуже шкода що область не включили в закон ще в 2015 році", - заявив Геннадій Москаль.
Тепер завданням голови ОДА залишається контроль над якістю виконання ремонтних доріг.