В Ужгороді буде сквер Миру, а барельєф Маркса знімуть

 

Голова Закарпатської обласної ради Володимир Чубірко звернувся до депутатів Ужгородської міськради з пропозиціями щодо створення скверу Миру на площі Е. Егана та демонтажу зображення К. Маркса.

DSC_0253

«Протягом 2014 - 2018 років у країнах Європейського Союзу здійснюються заходи, присвячені 100-річчю початку Першої світової війни. Закарпаття має безпосередній стосунок до тогочасних подій.

Прошу Вашого сприяння, як депутата міськради, щодо розгляду на пленарному засіданні сесії міської ради і позитивного вирішення питань приведення до належного стану, реконструкції місць історичної пам’яті в м. Ужгороді, а саме:

-  створення скверу Миру на площі Е. Егана та внесення його у відповідний міський реєстр;

-  надання дозволу на демонтаж зображення Карла Маркса, як символу тоталітарного режиму, та виключення його з реєстру охорони пам’яток Ужгорода;

-   надання дозволу на оновлення пам’ятника полеглим у Першій світовій війні та прибирання довколишньої території по вулиці Е. Егана - за кошти благодійних організацій, з подальшим внесенням зазначеного пам’ятника в державний реєстр пам’яток», - йдеться у зверненні.

DSC_0260

Як ми повідомляли, Перша світова війна дійсно мала вплив на Закарпаття і, зокрема, Ужгород.

 На нинішній площі Егана з ініціативи чехословацької влади звели піраміду з вапняку семиметрової висоти. Обеліск планували відкрити 11 листопада 1938 року — до 20-ї річниці закінчення Першої світової, але не встигли. Згідно з Віденським арбітражем, 10 листопада частина краю з містами Ужгород, Мукачево, Берегово відійшла Угорщині. Чехословацька адміністрація перебралася в Хуст. Трьома десятиліттями пізніше на догоду радянщині угорі пам’ятника прикріпили мідний барельєф Карла Маркса. Обеліск, до речі, складений із тих самих каменів, що й Народна рада на площі Народній. Нині він зберіг первісний вигляд у стилі конструктивізму, без зайвих оздоб. Тобто, комуністи при Радянському Союзі спромоглися лише начепити на нього барельєф Маркса і більше нічого.

Зараз сквер навколо обеліска потребує генерального прибирання. Частина дерев висохла, а огорожі місцями понищені.

DSC_0262

 

До речі, нам відомо, що закарпатський скульптор Михайло Белень розробив ескіз барельєфу за тематикою Першої світової війни на згаданому обеліску, однак його проект не отримав підтримки від Валерія Лунченка, який на час створення проекту очолював Закарпатську обласну адміністрацію.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com