image

У Мукачеві прийняли перших 8 закарпатських виробників паленки до Лицарського Ордену паленчарів

Посвята вісьмох закарпатських виробників паленки, які стали першими лаицарями Закарпатського Лицарського Ордену паленчарів, відбулась минулої суботи, 25 вересня в замку «Паланок».

Церемонію з усіма атрибутами такого рангу посвячення здійснював голова Ордену Янош Орос (Угорщина). На подію приїхали також дійсні лицарі Ордену з Сербії, Румунії та Угорщини.

Зберегти традиції і культуру споживання

Як розповів церемонімейстер події Ласло Зубанич (голова Демократичної Спілки угорців України), Орден існує вже понад 15 років, останні 3 — діє на Закарпатті, як громадська організація. Лицарі Ордену прагнуть перш за все зберегти старовинні традиції виготовлення паленки, які мають 300-400 років та популяризувати культуру споживання цього напою.

«Паленка як напій має давні традиції і тепер вона запатентована як гунгарікум (тобто неофіційний символ країни), — пояснив Ласло Зубанич. — Це напій, виготовлений на території Угорщини та Карпатського регіону з фруктів та має міцність 50-52%. Паленка в певній мірі є і лікарським засобом, який вживають як зовнішньо, так і внутрішньо, в маленьких дозах. Користь від напою є, якщо його споживати в розумних кількостях».

Ласло Зубанич розповів: лицарство і паленчарство пов’язані опосередковано: у 2010 році уряд Віктора Орбана дозволив угорцям виробляти паленку зі свого урожаю повністю легально (до цього це було заборонено, а з самогоноварінням боролася поліція), тоді і виникли об’єднання паленчарів. «У назві вдалися до слова Орден, напевно, для того, щоб підкреслити давність традиції, яка переходила  роду в рід ще за часів середньовіччя, — пояснив він. — Тоді кожна професійна спілка утворювала об’єднання, т.зв. гільдії або цехи. Нині багато подібних організації перейняли середньовічні обряди, зокрема прийняття у свої ряди, моральний кодекс, кодекс виготовлення продукту. Тому Орден Лицарів паленчарів — це свого роду професійне об’єднання».

DSC_8513

Посвята відбувалася в капличці у замку «Паланок». Коротка проповідь про цінність напою, який людина навчилась виготовляти з плодів, які дав Бог, далі всі присутні перехилили по 25 грам паленки і майбутні рицарі стали на одне коліна а ментор заходу — Янош Орос провів посвячення. Лицарі присяглися берегти та примножувати традиції паленковаріння.

«Наш труд отримав визнання» 

Від Закарпаття в Орден увійшли 8 паленчарів — двоє з села Дерцен на Мукачівщині, один з Берегова та п’ятеро з Мукачева та Мукачівського району. Голова Закарпатського Лицарського Ордену паленчарів, виробник паленки «Бірок» з села Дерцен Крістіан Біров розповів: займається виготовленням паленки з 2011 року, перейняв уміння від діда та батька.

«У 19 років я поїхав у Київ і став членом Спілки українських дистиляторів, яку саме тоді створювали. Згодом ми створили ще кілька громадських організацій по дистиляції в Україні. В Україні є трішки інше бачення паленковаріння і трохи інший продукт», — розповів він.

Згодом Крістіан Біров отримав запрошення на подію від голови Ордену паленчарів Яноша Ороса. Там він представив і свою продукцію та отримав ряд нагород: і золото, і срібло, і бронзові медалі. Саме вони — бронзові нагороди — каже чоловік — спонукали його вчитися і працювати далі над вдосконаленням напою.

«Минулого року, 2020, наш ментор Янош Орос запропонував нам створити закарпатський Лицарський Орден паленки. Це велика честь для нас, тому що Орден європейський, у нього входить 10 орденів: з Сербії, Румунії, Словаччини, Чехії, кілька регіонів Угорщини і ми стали 10-ті», — розповів Крістіан Біров.

За його словами, у травні минулого року заснували громадську організацію «Закарпатський Орден лицарів паленки». І до прийняття перших членів — лицарів — готувалися рік.

«Хотілося, щоб це було витончено, гарно, святково, бо паленка — це мистецтво, — сказав голова Закарпатського Ордену. — Це як картина. Кожен вид паленки — це як намалювати картину. Паленка виготовляється так, що беруться тільки дозрілі фрукти, які проходять процес бродіння без дріжджів, цукру чи інших додатків, проводимо першу дистиляцію, далі іде фільтрація молоком, а далі іде друга перегонка на кремнієвій колоні, яку я розробив. Наша технологія кремнієвого збагачення, вважаю, є унікальною.

Нинішня подія для мене є дуже важливою, бо 10 років праці тепер увінчалися прийомом в Орден лицарів паленки. Таке може бути тільки раз у житті. Не можу передати, наскільки мене переповнює і щастя, і гордість, що наш труд отримав таке визнання».

 

DSC_8470

За словами Крістіана Бірова, прийняття в Орден дає лицарям змогу і можливість донести до людей ази культури вживання, етику споживання паленки: «Ми можемо навчати людей, як виготовляти напій, з яких фруктів, маємо можливість їздити на європейські заходи і представляти українські, закарпатські паленки».

DSC_8504

 

Зоряна Попович

Фото: Аркадій Шиншинов

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com