image

Як закарпатці відзначають Водохреще

Три назви 19 січня — Богоявлення, Йордана і Водохреще — з різних сторін підтверджують суть одного з найважливіших днів християнства — Хрещення Ісуса Христа в ріці Йордані. 

Коли Син Божий виходив із води, небеса розкрилися і в цю ж мить на плече його опустився голуб, що був Святим Духом, йдеться у Біблії. Священнослужителі зазвичай пояснюють Водохреще, надаючи особливого значення Богоявленню. У той час відбулося явлення всіх трьох Божих осіб: Бога Отця, Бога Сина і Духа Святого, який зійшов на Ісуса у вигляді голуба. Хрещення Сина Божого в Йордані є початком місійної діяльності Ісуса Христа. До 30-ти років Ісус не проповідував. А прийнявши силу Духа Святого, він іде і проповідує людям. Це своєрідний вхід Месії у свій народ, пояснюють священики. 

Читайте також:  Графік освячення води на Водохреща в Ужгороді

Святкування Водохреща розпочинається напередодні ввечері, 18 січня, із "бабиного вечора", як його називають на Закарпатті. Цього дня, як і на Водохреща, у церквах освячують воду.  Після служби у церкві кожен член сім’ї повинен був випити такої води зі словами: «Аби м був здоровий, як ця вода». Назва «бабин вечір» походить теж від традиції ворожіння цього дня. Це було вже третє свято зимового циклу, коли жінки займалися ворожінням. Зранку 18 січня дня хлопці йшли віншувати там, де є дівчина. Дівчата і жінки у цей день сидять вдома. Скільки було в хаті дівчат, стільки прутиків мав вирізати хлопець, розповідає Василь Коцан. Зайшовши до хати, хлопець віншував: «Віншую вам, пане газдо, сесь щасливий бабин вечір, аби вам упав з печи хліп а з коша груда, аби вам росла дівка груба». Дівчата ховалися при цьому, бо він мав вдарити їх прутиками. Бити мали для того, щоб дівчина була здорова, щоб вийшла заміж у цьому році тощо. 

Наступного дня вже відзначають Водохреще. Первісна символіка цього свята мала дещо негативне забарвлення. У євреїв, сербо-арабів у Святому письмі річка або вода була символом смерті, зла. І коли зображають на іконах Ісуса у річці Йордан, то воно символізує смерть перед гріхом, смерть перед злом й отримання нового життя. 

Водночас Ісус Христос через це хрещення, занурення у води Йордану, надає глибшого сенсу воді. Після цього вона стає джерелом очищення, освячення людини. 

Важливо розуміти, що для християн Богоявлення є великим святом. Спочатку була тривала підготовка, а потім на Богоявлення чи Пасху відбувався обряд хрещення. Сам ритуал був масовим, при деяких церквах досі збереглися великі ємності, куди наливали воду. У східній традиції досі під час хрещення дитину повністю занурюють тричі у воду. Це символізує духовну смерть, тобто гріховна людина помирає, затим виринає з води, тобто виходить до життя, світла. Після цього запалюється свічка, також як символ очищення. 

Вода, яка освячується на Йордана, має таку велику силу, що здатна змінювати людське життя. Хоча первісна символіка Водохреща мала дещо негативне забарвлення, але Ісус Христос через це хрещення, занурення у води Йордану, надає глибшого сенсу воді. Після цього вона стає джерелом очищення, освячення людини. Після освячення води у церкві священик кропить хати людям, тобто благословляє місце проживання. Тому обряд так і називається — благословення хат. 

Богоявлення не стільки важливо пірнати, а приймати ту воду як святу річ. Найкраще помолитися, висповідатися, причаститися. Бо замало просто випити води. Очищення має бути комплексним. Для чого лікувати щось одне і водночас не дбати про інше. 
Натомість важливіше вірити, що занурення очистить душу і додасть здоров’я тілу. Якщо в такий спосіб ви прагнете проявити власну хоробрість чи вважаєте купання на Водохреще даниною моді, краще цього не робити. Крім того, цілком можливо, що структура води також «відчує» ваші нещирі наміри, і тоді вже купання буде точно не на користь. 

На Закарпатті воду освячують ще й наступного дня - 20 січня, на Йвана Крестителя, як називають це свято закарпатці. Цього дня теж купаються у водоймах. На Закарпатті традиція купання найбільше збереглася у гуцулів. Досі на закарпатській Гуцульщині 20 січня у річці вирізають ополонку у формі хреста й купаються тут аби бути здоровими і в такий спосіб очистити душу.  

*** 
Під час купання зважайте на відчуття. Поради початківцям на Водохреще. 

Лікарі також не рекомендують купатися тим, у кого проблеми з серцем і судинами, гіпертонікам і схильним до судом. Також потрібно пам’ятати, що купання у водоймищі категорично протипоказане при холодовій алергії, запальних гінекологічних захворюваннях, туберкульозі, порушеній функції нирок і вагітності. 

Перед тим, як купатися, слід розігріти м’язи. Можна пробігтися, зробити кілька вправ. Але не стійте роздягненими на березі надто довго. 

За півтора-дві години варто з’їсти столову ложку риб’ячого жиру зі скибочкою добре посоленого чорного хліба. 

Не купайтеся наодинці, краще робити це в людних місцях чи з компанією. Якщо стане зле, то буде кому допомогти.

Заходьте у воду не повільно і не швидко, а поступово. Занурившись по коліно, відразу обполосніть руки, шию та обличчя. 

За традицією пірнати з головою потрібно тричі («за Отця, за Сина, за Святого Духа»), але тим, хто купається на Хрещення вперше, достатньо буде одного занурення під воду. 

Не вживайте алкоголь і не куріть перед пірнанням. Алкоголь можна вживати тільки після повернення додому, причому найкраще глінтвейн. 

Не перебувайте у воді довше 10 секунд. 

Після виходу з водоймища за можливості одразу позбавляйтеся мокрого одягу. Обов’язково переодягніться в суху білизну, випийте гарячого чаю. 

Перші ознаки переохолодження — озноб, тремтіння, синюшність шкірних покривів, губ, біль у пальцях рук і ніг. При легкому переохолодженні постраждалого достатньо тепло одягти, напоїти гарячим чаєм та змусити виконувати інтенсивні фізичні вправи. У разі середнього і важкого переохолодження — розтерти вовняною тканиною, зробити масаж усього тіла, після чого тепло одягти, укласти в ліжко. Зігрівання має бути поступовим, без різкого перепаду температур. 

Найголовніше правило — довіряйте своєму організму. Якщо відчуваєте дискомфорт, то краще не змушуйте себе до купання.

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com