image

Закарпатці воліють жити серед бруду, лиш би не будували сміттєпереробний завод

Чому закарпатці виступають проти будівництва сміттєпереробних заводів і воліють створювати навколо своїх осель несанкціоновані сміттєзвалища

Ця тема доволі давня. Будь яка ініціатива щодо будівництва сміттєпереробних заводів в Закарпатті наштовхувалася на міцний опір населення. Завжди знаходилися активісти, які починали волати: вони нам тут повітря, грунт і воду отруять. Люди виходили на акції протести голови сільрад боялися йти проти односельчан. У результаті - заводи не будувалися, а люди і надалі викидали сміття неподалік своїх осель, або кудись в річку, по якій це сміття спливало вниз по течії.

Можливо, про це некоректно говорити, але закарпатські селяни здебільшого затуркані і неосвічені. А влада, або підрядчики чомусь думають, що перед будівництвом сміттєпереробного заводу не потрібно витрачатися на пропаганду та інформаційну кампанію про те, чому цей завод потрібен і про те, щоб він цілком чистий і не зашкодить екології.

Читайте: Телебачення Словаччини показало сміттєвий жах, який пливе в Словаччину із Закарпаття

Сьогодні вже  і голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль визнав, що населення в Закарпатті тупо опирається новаціям і боїться будівництва сміттєпереробних заводів. А ще він озвучив страшну цифру: в Закарпатті близько 900 несанкціонованих сміттєзвалищ.

"На Закарпатті нараховується 130 облікованих сміттєзвалищ та полігонів твердих побутових відходів. Їх загальна площа – 121,1 гектар. 49 звалищ уже не діють, оскільки переповнені, а діючі заповнені на 70 – 80 відсотків і майже вичерпали свої потужності. У більшості випадків обліковані звалища та полігони не відповідають санітарним та природоохоронним нормам, вони не мають огорожі та обвалування периметру, водовідводів та канав для збору поверхневих чи ґрунтових вод, розташовані безпосередньо біля річок та інших водойм тощо. Протягом минулого року обліковані звалища та полігони прийняли загалом понад 162 тисячі тонн (або 578 кубометрів) відходів.

– Однак ці дані далеко не відповідають реальній картині зі сміттям на Закарпатті, – заявляє голова ОДА Геннадій Москаль. – Адже крім облікованих є величезна кількість стихійних звалищ і смітників, які ніхто не контролює, і за якими ніхто не доглядає. За попередніми даними, таких звалищ по області близько 900, найбільше – в Ужгородському, Свалявському та Рахівському районах, куди найчастіше приїжджають туристи. Значна кількість стихійних звалищ і смітників утворилися саме «завдяки» туристам, які викидають сміття прямо на місці відпочинку. Іншу частину «неофіційних» смітників створили місцеві мешканці (особливо в гірських районах), котрим просто нікуди звозити сміття, оскільки створювати полігони в гірській місцевості заборонено законодавством.

Під час кожного паводка маса сміття змивається річками й пливе до наших сусідів у Словаччину й Угорщину. Питання будівництва сміттєпереробного заводу піднімалося на Закарпатті неодноразово, однак місцеві мешканці завжди виступають різко проти. Люди воліють жити біля стихійних звалищ, із яких щурі чи птахи розносять різні інфекції, але не будувати сучасні сміттєпереробні заводи, які можуть працювати без будь-якої шкоди довкіллю навіть у межах міст. Щоб змінити ситуацію, плануємо будувати сміттєпереробні заводи за межами населених пунктів. Перший із таких (який будується фінськими інвесторами) буде запущено біля Тячева на початку 2018 року", - повідомила прес-служба Закарпатської ОДА.

А тепер питання до самого Москаля: а скільки накладено штрафів за несанціоновані сміттєзвалища? Хтось поніс за це якесь покарання? Якими методами влада планує карати за нанесення шкоди екології і як навчити затурканих закарпатських селян тому, що сміття не можна викидати хоч куди, а сміття потрібно переробляти і це коштує грошей.

Ми вже знаємо, що сміттєпереробні заводи в Закарпатті хотіли будувати і чехи, і німці, і китайці, і от зараз фіни. Але всі вони махали рукою, коли юрба параноїків, очолювана так званими активістами-скандалістами, лягала під трактори на початковій стадії будівництва. Ніхто з цих компаній не додумався до того, що із закарпатськими селянами потрібно попрацювати інформаційно. Бо у нас не Європа, як дехто думає, Це у фінляндіях та чехіях людям все зрозуміло щодо сміття, а у нас люди навчені до того, що "вода всьо забере".

Генріх Розман, еколог для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com