image

Стихія на Рахівщині: аномальна погода та несанкціоновані вирубки

Мешканці сіл, які постраждали від потужної зливи на Рахівщині, кажуть про несанкціоновані лісовирубки, але це не єдиний фактор - еколог Розман

Що відбулося насправді. Після аномальної спеки на Рахівщину прийшов порівняно холодний фронт, який супроводжувався сильними опадами. Протягом короткого часу випала майже місячна норма опадів.

Зійшли селеві потоки з гір. Було підтоплено 33 дворогосподарства., частково зруйновано дороги. Наразі рятувальники відновлюють пошкоджені ділянки доріг та мостів.

Звичайно, що всі відразу почали шукати причини, чому ж так сталося. Місцеві кажуть, що останнім часом саме в цих місцях багато несанкціонованих рубок лісів. Нагадаємо, що букові ліси мають водорегулюючу функцію. Тобто, при зайвій кількості вологи, бук вбирає в себе цю вологу, а при засушливій погоді віддає її в грунт. Вирубки лісів дійсно можуть стати причиною таких раптових паводків.

Але є й інший фактор. Тривалий час було дуже спекотно. Земля стала неймовірно твердою і коли за годину випадає місячна норма дощу, то земля не може так швидко таку кількість вологи «засвоїти». Тому вода безперешкодно спускалася з гір в долини, зносячи все, що було на її шляху.

Подібне відбулося і зовсім недавно в Свалявському районі.  Тоді також місцеві розповідали, що це не був помірний довгий дощ. Було так, ніби «небо впало» на землю, - казали місцеві.

Звичайно, підтоплення 33 дворів це не є великою бідою. Значно більше лиха наніс нещодавній градопад у кількох районах області, де постраждали майже 7 тисяч дворогосподарств і збитки вираховуються десятками мільйонів. Тим не менше, потрібно таки перевірити, як ведеться лісове господарювання у зазначених селах, які постраждали від селевих потоків на Рахівщині. Чи дійсно, часом, не йдуть вирубки у безпосередній близькості до сіл, чи лісовози не руйнують потічки, у якому стані водозахисні споруди.

З кожним роком погода стає все більш аномальною і потрібно бути готовим протистояти лиху.

Генріх Розман, еколог для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com