image

Чому в раціоні щодня має бути вітамін "С", - лікар-дієтолог із Закарпаття

Досить обширний пост у соцмережі Фейсбук, присвячений користі вітаміну "С" в осінню пору присвятила лікар-дієтолог із Закарпаття Оксана Скиталінська. 

"Чим глибшою стає осінь, тим більший дефіцит вітаміну С в нашому організмі.

Вітамін С відносять до групи "великих" вітамінів-антиоксидантів (разом із вітаміном Е та каротиноїдами).
В організмі віт. С не накопичується, тому щодня (!) він має бути в нашому раціоні.

Цей життєво необхідний вітамін:
-- захищає організм від вірусних та бактеріальних інфекцій (увага кашляючі, пчихаючі та шморгаючі носом);
-- забезпечує здоров'я суглобів, зв'язок, хребта;
-- сприяє хорошій пам'яті, швидкій реації, стійкості до стресів;
-- допомагає виведенню різноманітних токсинів з організму;
-- запобігає засмічуванню судин "поганим" холестерином і загальному старінню організму;
-- допомагає шкірі залишатися пружною, не відвисати.

Але вітамін С дуже швидко руйнується, тому в осінніх супермаркетних овочах цього вітаміну вкрай мало (це так ще м'яко, щоб не образити ці овочі).
Руйнується віт С при варінні та смаженні (понад 50%); при витримуванні нарізаних та почищених овочів та фруктів у воді через 2 години від вітаміну С залишаються лише сліди. Не виживає вітамін С і після повторних розігрівань їжі, користуванні алюмінієвим та мідним посудом, варінні з відкритою кришкою.

Ознаки дефіциту вітаміну С -- підвищена схильність до інфекцій, слабкість, мерзлякуватість, сонливість вдень та поганий сон вночі, депресія, "гусяча" шкіра, кровоточивість ясен, погіршення зору, схильність до утворення зморшок, дискомфорт у хребті та суглобах.

Особливо потребують вітаміну С всі, у кого є проблеми з шлунком та кишечником, хто живе в стані постійного стресу та робочого пресінгу, курить (одна викурена сигарета "вбиває" добову норму вітаміну С!), займається спортом; а також діти та старші люди.

До речі, у людей, схильних до залізодефіцитної анемії (як правило, це молоді жінки та підлітки) часто буває дефіцит віт. С. І навіть залізо краще засвоюється в присутності вітаміну С. Тому, готуючи парову котлетку чи печінковий паштет, не забудьте про вітамін С :)

А тепер інформація для любителів ковбас, сосисок і навіть твердого сиру. Відомо, що в якості консерванта, в ці продукти додають нітрит натрію -- досить таки небезпечну речовину, яка в організмі перетворюється на нітрозамін -- потенційний канцероген (ну, це не означає, що інколи ми не можемо собі дозволити трошки якісної ковбаски або сиру, ми ж -- живі люди). Так от, саме вітамін С нейтралізує цей нітрозамін! Тому, жуючи ковбаску, запиймо її склянкою свіжого апельсинового соку :)

Тому. ЩОДНЯ вживаємо їжу, або напої, багаті аскорбіновою кислотою.
Лідери по вітаміну С: суха шипшина, ягоди смородини (морожені), обліпиха, капуста (вся!), особливо білокачанна свіжа та квашена.

Пізня осінь-зима-рання весна -- це сезон шипшинового чаю. Ягоди подрібнюєте, засипаєте в термос, заливаєте окропом, настоюєте.

Можете вживати і якісний вітамін С в таблетках, але він обов'язково має бути з біофлавоноїдами (концентратами або екстрактами ягід), які сприяють його засвоєнню. Вітамін С в "чистому" вигляді, без біофлавоноїдів має не антиоксидантну, а навпаки, прооксидантну, дію, тобто може стимулювати утворення вільних радикалів (тобто важливо знати, що вітамін С має бути "прив'язаним" до рослинних компонентів).

Оптимально для організму -- отримувати по декілька порцій протягом дня, ніж одну велику одноразово.

Не забудьте забігти на базар і купити банку сушених ягід шипшини :)

P.S. Приблизна пропорція: 5 подрібнених ягід шипшини на 1 склянку води, тобто прозорий напій, а не темний концентрат. Дати настоятися, процідити через густе сито. 
Життя різнокольорове, різносмакове і прекрасне :)", -написала Скиталінська.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com