image

Майже 300 тисяч викликів у рік виконує «швидка» на Закарпатті

 

Швидка медична допомога області святкує 70 років. Із 1945 року розпочинається організація цієї служби на Закарпатті, а з 1 січня 2013 року Ужгородська станція екстреної медичної допомоги продовжила своє функціонування у складі Закарпатського територіального центру екстреної медичної допомоги. З цього ж року стартує реформування «швидкої» відповідно до Закону «Про екстрену медичну допомогу».

На початку створення функції «швидкої» в Ужгороді виконувала міська пожежна команда. До лікарні хворих відвозив водій-пожежник, а сама послуга була платною. У 1946 “швидку” в Ужгороді переводять до міської лікарні, ініціатором чого був військовий фельдшер Баранович. У цей період служба мала всього одну машину, яку ремонтували власними силами. З наступного, 1947 року у на станції працювала перша виїзна фельдшерська бригада, а з 1949 – перша лікарська. Тільки через 8 років кількість бригад збільшилася, й поступово були створені кардіологічна, педіатрична, неврологічна, психіатрична бригади. У 1980-х роках їхня кількість досягла 10. Протягом 15 років, починаючи з 1945 року, у всіх районах Закарпаття були створені відділення і пункти “швидкої”.

Першим завідувачем відділення швидкої медичної допомоги в Ужгороді була Людмила Суран, затим на посаді її змінила Надія Смерека, за нею — Василь Цирик, Степан Чулак. Саме зусиллями Надії Смереки у 1997 році відділення швидкої медичної допомоги Ужгородської ЦМКЛ реорганізовано в Ужгородську станцію швидкої медичної допомоги, яка стала першою в області окремою структурною одиницею ШМД.

Сьогодні Закарпатський територіальний центр екстреної медичної допомоги об’єднує 11 станцій, 3 підстанції та 57 пунктів екстреної медичної допомоги на Закарпатті. До часу реформування у деяких районах не було цілодобового забезпечення надання швидкої медичної допомоги. За два роки відбулося удосконалення роботи, й сьогодні у всіх пунктах є 24-годинне надання невідкладної допомоги. Крім цього, на 100 % пункти забезпечено медикаментами та паливно-мастильними матеріалами.

Принцип надання екстреної допомоги вже не залежить від екстериторіального типу. Це означає, що будь-яка бригада «швидкої» з іншого району надає допомогу найближчому населеному пункту іншого району. Це важливо, бо не треба чекати допомогу за кілька десятків кілометрів.

Також в обласному центрі діє диспетчерська служба, обладнана GPS-навігацією. До цієї ж системи підключені машини «швидкої» з відповідним обладнанням і медикаментами.

Значна увага приділяється кадровому забезпеченню, курсам підвищення кваліфікації а також проведенню тематичних циклів удосконалення. Лікарі “швидкої” мали досвід співпраці з колегами Швеції, Австрії, Данії, Голландії, що підтверджено відповідними сертифікатами про участь. Щороку закарпатці є учасниками Всеукраїнського чемпіонату бригад екстреної медичної допомоги. Неодноразово вони здобували призові місця на цих змаганнях.

Сьогодні у складі Ужгородської станції екстреної медичної допомоги працює 10 виїзних бригад, із них 9 лікарських та 1 фельдшерська. Саме ці лікарі цілодобово обслуговують обласний центр, де проживає понад 114 тисяч осіб.

Ювілей «швидкої» святкували в Закарпатській обласній філармонії. Привітати медичних працівників зі святом прийшло чимало поважних гостей, які вітали почесними грамотами працівників служби.

Бригада «швидкої» - це єдине ціле, зазначила перша керівниця «швидкої» в Ужгороді Людмила Суран. Вона пригадала, як організовували службу, із якими труднощами довелося зіткнутися на початку роботи.

Депутат облради Василь Скрип вважає, що саме медичні працівники «швидкої» - це ті, за роботою яких оцінюють інших медиків Закарпаття. Галузь «швидкої» була першою при започаткуванні системи охорони здоров’я у світі.

Директор Закарпатського територіального центру ЕМД, якому довелося організовувати службу після реорганізації Фома Білинець під час виступу зазначив, що сьогодні в області працює 97 бригад, з яких 33-лікарські 64 – фельдшерські. Кількісно це 1318 штатних посад. Від 260 до 300 тисяч викликів у рік забезпечують ці медики. Це робота 24 години 7 днів на тиждень. Це свідчить про надзвичайно великий обсяг роботи, який виконують фахівці служби екстреної медичної допомоги, зазначив керівник служби.

Кожен хто працює чи працював на «швидкій», намагається щонайменше встигнути прийти на виклик, бо рахунок йде на секунди, і хоч життя працівників йде пліч-о-пліч з героїзмом, але вони не вважають себе героями, переконана колишній завідувач відділення швидкої в Ужгороді, а сьогодні старший лікар Надія Смерека.

В.о. начальника управління охорони здоров’я Тетяна Міцьо вважає, що жодна служба не може бути окремо від «швидкої». Вітали працівників і начальник управління Ужгородської міської ради Василь Решетар, а також Роман Шніцер, який приклав чимало зусиль для реформування «швидкої». «Ви забезпечені не медикаментами, автомобілями, бо ці проблеми за бажання вирішуються за 5 хвилин. Ви забезпечені професіоналами, що є найголовнішим», - зазначив Роман Шніцер.

Оскільки ювілей “швидкої” відзначали у філармонії, працівників з святом вітали відомі музичні колективи області, зокрема, Заслужений академічний народний хор, Народний артист Петро Матій, Заслужений артист України Олександр Садварі а також камерний оркестр Закарпатської обласної філармонії (керівник В. Юрош). Також під час заходу презентували фільм про роботу служби протягом 70 років, зокрема, й на сучасному етапі розвитку.

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com