image

Чи потрібно карати закарпатців за наявність паспортів іншої держави

Психоз навколо подвійного громадянства і намагання карати закарпатців за наявність паспортів інших держав є провокацією з метою налаштувати закарпатців проти влади України

По-перше, варто розібратися, чи є подвійне громадянство, або в юридичній термінології - біпатризм, злом. Понад сто країн світу юридично узаконили можливість наявності подвійного або полігромадянства. Окрім того, є багато міжнародних угод між країнами, якими передбачається можливість наявності подвійного громадянства.

По-друге, виникає маса ситуацій, у яких подвійне громадянство виникає автоматично через певні юридичні моменти. Наприклад, громадянка однієї країни вийшла заміж за громадянина іншої країни і отримала громадянство чоловіка і при цьому не позбулася свого громадянства (так є, до прикладу у Франції, Швеції, СІЛА).

По-третє, у багатьох країнах діє юридична норма (так зване право Грунту), коли дитина народжується на території цієї держави, то вона автоматично отримує громадянство цієї держави, хоча її батьки можуть бути громадянами іншої держави. При  цьому батьки цієї дитини можуть потім поїхати з дитиною на свою батьківщину і спокійно надати їй громадянство своєї держави (так зване право Крові), не позбавивши громадянства держави, де дитина народилася.

Або, до прикладу, є багато випадків натуралізації спортсменів, які отримують громадянство іншої країни, щоб виступати за збірну цієї країни на міжнародних змаганнях, однак багато країн не позбавляють при цьому спортсмена його попереднього громадянства. Тобто, спортсмену не обов'язково проходити довготривалу процедуру позбавлення громадянства своєї країни перед тим, як натуралізуватися.

Або варто нагадати приклад союзів держав. Коли розвалився СРСР, то ще тривалий час громадяни нових держав могли користуватися паспортами навіть вже неіснуючого СРСР. Бо при  Радянському Союзі діяло правило подвійного громадянства, коли громадяни були громадянами своїх республік, а також громадянами СРСР.

Або, до прикладу, така ж ситуація з Євросоюзом. На підставі статті 8 (1) Договору про Європейський Союз кожний громадянин держави-члена, крім володіння громадянством патрімоніальної держави, є і громадянином Союзу. Це означає, що кожен громадянин Євросоюзу фактично має подвійне громадянство.

Або цікавий приклад на своїй сторінці у Фейсбук навів колишній народний депутат та колишній мер Ужгорода Сергій Ратушняк, який став на захист закарпатців із подвійним громадянством і написав, що за доволі короткий період історії на Закарпатті було кілька держав і закарпатці були громадянами і Австро-Угорщини, Угорщини, Чехословаччини, СРСР, України і при цьому не було  жодного разу, щоб при отриманні паспортів нових держав виконувалася якась процедура позбавлення громадянства попередньої держави. Тобто, для Закарпаття це характерне явище і багато закарпатців старшого віку ще десь мають документи, що підтверджують громадянство тих держав, які мали свого часу під контролем Закарпаття. 

Власне багато закарпатських політиків не засуджують факт отримання закарпатцями паспорту іншої країни і стають на захист закарпатців. Так свого часу зробив і нардеп Віктор Балога, який виступив за те, щоб дозволити закарпатцям мати подвійне громадянство, але забороняти громадянам з двома паспортами бути на державній службі.

Законодавство ж України забороняє наявність іншого громадянства, але при цьому за це не було законодавчо передбачено жодного покарання.

Навіть зараз, коли Генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що порушено кримінальну справу за подвійне громадянство, то СБУ, яке має проводити слідство по цій справі вже оголосило, що немає повноважень якимось чином карати українських громадян, у яких буде виявлено паспорт іншої держави. 

Речниця СБУ Олена Гітлянська зазначила, що вони не можуть притягнути до відповідальності державних службовців, адже в законодавстві немає за це відповідальності. "Ми в межах своєї компетенції можемо їх позбавити доступу до держтаємниці, якщо вони є її носіями", - зазначила Гітлянська.

При цьому з подачі Президента України Петра Порошенка у Верховній Раді ще навесні минулого року було зареєстровано законопроект, який забороняє подвійне громадянство.  Але руху по цьому законопроекту не було тривалий час. Окрім того, було зареєстровано ряд інших подібних законопроектів, які різнилися між собою визначенням категорії громадян, які повинні нести відповідальність за подвійне громадянство. Тобто, все більше політики визнають, що карати потрібно чиновників, а не простих громадян. А дехто каже, що навіть не всіх чиновників потрібно карати, а лише тих, які мають доступ до державної таємниці.

Читайте:  Як Балога, Ланьо та Москаль захищають закарпатців з подвійним громадянством. 

До прикладу, в Закарпатті вже деякі чиновники втратили посади через те, що у них виявили подвійне громадянство. Першим був заступник мера Чопа. А нещодавно депутат Берегівської райради Карой Беркі  склав мандат, бо його піймали на тому, що має другий паспорт. Окрім того, був скандал, коли голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль оприлюднив заяву, що в того ж таки нардепа Віктора Балоги є паспорт громадянина Австрії. 

Але хочеться звернути увагу на останні події навколо подвійного громадянства. Мова про   скандальне відео під час вручення угорських паспортів у Консульстві Угорщини в Берегові. Цей скандал мав руйнівні наслідки у стосунках між Україною та Угорщиною і призвів до ескалації громадянського невдоволення. 

Нагадаємо, що це відео викликало крупний скандал і чергове загострення стосунків між Україною та Угорщиною.   Міністр МЗС України Клімкін повідомив про необхідність вислання консула.

Окрім того,   під консульством Угорщини в Берегові вже проводилися акції протесту, а сайт "Миротворець"   вніс прізвища деяких закарпатців, які отримали угорські паспорти у свій "чорний список".

Згодом голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль в ефірі одного з центральних телеканалів розповів, що  відео зняв чинний український прикордонник.

Країни вже обмінялися висилкою дипломатів. Але найгірше те, що зріє напруга в суспільстві і пристрасті хтось явно розпалює штучно. У соцмережах українці звинувачують закарпатців у непатріотизмі, а закарпатці намагаються пояснити, що паспорт Угорщини їм потрібен для того, щоб почуватися спокійніше щодо працевлаштування, у медичному обслуговуванні, або навіть подорожах чи придбанні автомобіля за кордоном, щоб не потрібно було їздити на пересічки щоп'ять днів. 

І тут виникає питання, чи не був цей конфлікт спровокований? Якщо СБУ не визнає, що це за її завданням було зняте скандальне відео, то саме СБУ повинно знайти замовника цього відео, а також пояснити, з якою метою воно було поширене. Адже цілком може бути, що відео було зняте на замовлення ФСБ Росії і поширене також завдяки російським спецслужбам. Мета одна - посварити Україну та Угорщину, посварити українців із закарпатцями, викликати гнів та пристрасті, щоб ситуація в області стала вибуховою. НЕ виключено навіть, що нинішній міністр МЗС Павло Клімкін міг підіграти Кремлю, адже саме його заяви були першими після оприлюднення відео і саме після цих заяв загострилися стосунки між Україною та Угорщиною.

Одним словом, роботи для наших спецслужб є багато, а владі потрібно знайти вихід із ситуації і намагатися погасити конфлікт, знайти спільну мову з Угорщиною і нарешті впорядкувати законодавство щодо подвійного громадянства. Але це законодавство повинно бути поміркованим щодо власних громадян, а не каральним.

Степан Форкош для Prozak.info

Читайте: Чому через мовний конфлікт дехто робить ворогами всіх закарпатців

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com