image

Чому через мовний конфлікт дехто робить ворогами всіх закарпатців

В Україні почалася нездорова істерія проти закарпатців

У принципі, ця істерія спостерігається вже давно. На закарпатцях давно висить клеймо сепаратистів. При чому, вішали це клеймо керівники держави через дії закарпатської влади. Варто лише керівництву області попросити більшої лояльності до Закарпаття, як відразу з Києва звучить: "Сепаратисти! Де СБУ? Всіх по тюрмах!".

Всі прикордонні західні області внесли в дорожній експеримент і дали можливість залишати частку з митних надходжень на ремонт доріг. Закарпаттю не дали. І це при тому, що у нас кордони з чотирма країнами Євросоюзу. Влада Закарпаття почала просити, щоб внесли і нашу область в цей експеримент і відразу з Києва понеслося: "Сепаратисти!".

Попросили ми відновлення статусу вільних економічних зон - сепаратисти!. Попросили субвенцій - сепаратисти! Попросили погасити заборгованість по зарплатам вчителям та лікарям - сепаратисти!. 

А тут ще мовний конфлікт з Угорщиною і влада Закарпаття стала на захист закарпатських угорців, розуміючи, що це наші люди і Закарпаття є прабатьківщиною для цих угорців. І тут почалося. Амбітний політик Мишко Саакашвілі видав: "На Закарпатті взагалі відсутня українська влада!". А на екрани виліз військовий прокурор Анатолій Матіос і як той Пилип з конопель бовкнув: "На Закарпатті 150 кілометрів державного кордону не контролюється і знаходиться в приватній власності!". І якщо грузин Саакашвілі може собі дозволити заради політичного піару висловлювати популістські лозунги, то як міг керівник вагомого правоохоронного органу молоти таку дурницю? А потім ще екс-керівник зовнішньої розвідки Віктор Гвоздь в одній з програм робить круглі очі і каже: "Мені це в голові не вміщається, але, можливо, так і є". 

Гірше те, що почалися незрозумілі нападки на всіх закарпатців у соцмережах. Мовляв, як так, що українці Закарпаття не можуть дати по зубам і поставити на місце угорців. А ще нам дорікають тим, що ми тут не так голосуємо на виборах, ходимо на заробітки по європах і воліємо віддавати дітей в європейські виші. А ще ми всі контрабандисти. І в селах час на годинниках у нас середньоєвропейський, а не київський. І наша українська мова - якась зовсім не українська, що важко й зрозуміти. 

Шановні співгромадяни! Закарпатці не будуть "ставити на місце" угорців! Вони на місці. Їх сюди ніхто не завозив. Це їхня прабатьківщина. І ми поважаємо їхню культуру, традиції, гастрономію. Бо, насправді, закарпатці мультикультурні і навіть святкують по два релігійні свята, бо, за звичай, у родинах є міксовані шлюби і одружитися "русинові на мадярці" є за щастя, бо угорські дівчата змалку навчені дбати про домівку і добре куховарити. Всі без винятку закарпатці люблять угорські страви і вони є у нас звичними в раціоні. 

Шановні співгромадяни! Ми голосуємо не так, "як треба", бо тут є свої певні традиції поваги до влади, бо люди на Закарпатті дуже бояться революцій, переворотів і політичних війн. Тут люди за короткий період пережили купу конфліктів та були громадянами багатьох держав і вже просто хочуть спокою та стабільності.

Шановні співгромадяни! Багато закарпатців дійсно ходять на заробітки. Але це не від хорошого життя. І ви повинні знати одну важливу деталь - закарпатці повертаються і вкладають гроші не у європах, а тут, на Закарпатті. А потім ви дивуєтеся, чому це в закарпатських селах будуються такі розкішні будинки. Бо закарпатці працьовиті. Можливо, і не естети і будинки будують за великі гроші хоч і без смаку, але подивіться як кожен закарпатський газда чи газдиня намагається висадити перед будинками не бурячки, а квіти і дбають про те, щоб двори були охайними і чистими.

Шановні співгромадяни! Останнім часом ви звинувачуєте наших закарпатських угорців, що вони не вчать українську мову і потім після школи поступають в університети Угорщини. По-перше, це не правда, бо явище це не поширене. До прикладу, жоден випускник єдиної в Ужгороді угорськомовної школи не пішов поступати в Угоршину, а всі поступали у виші України. А тепер проаналізуйте, а де вчаться діти депутатів, які приймають Закон про освіту? Де здобувають освіту діти чиновників центральної влади? То може проблема не у мові? Проблема у якості освіти і перспективі кар'єри.

Шановні співгромадяни! Ми не всі контрабандисти. Серйозною контрабандою займаються певні категорії людей. І це явище не є суто закарпатським. Контрабанда поширена на прикордонні всіх країн, між якими існує цінова різниця на певні види продукції. Так, у нас є контрабандисти, але це не масове явище. А ті, хто навіть не зовсім легально, провозить у підшивці автомобіля кілька блоків сигарет, не є контрабандистами, а є жертвами економічної ситуації у рідній країні.

Що стосується середньоєвропейського часу на годинниках, то дійсно таке явище є. Але хіба це кримінал? Ну так сталося, що у нас сонце піднімається на годину пізніше і сідає на годину пізніше, ніж у Києві. І старші люди в селах "так звикли", бо так було "при мадярах" і "при чехах". Але ніхто тут час не каже "по-мадярськи" чи "по-чеськи", а скажуть "по-місному". 

Ну і нарешті про мову. Ніхто і ніколи на Закарпатті не здивується вашій мові. Жодна мова тут не буде нікому "різати вухо". Розмовляйте будь якою. Ворогами не станете. Так, у закарпатських селах не розмовляють українською літературною мовою. В угорських - угорською, в румунських - румунською. А в інших селах розмовляють... "місцевою". Бо мова (а точніше говірки) різних районів різняться. А інколи й сусідніх сіл. Так, це мало схоже на українську мову, але хіба ці люди є ворогами? Вони це роблять не навмисно, щоб виокремлюватися. Просто так у їхніх родинах розмовляють від діда-прадіда. 

Дехто каже, що більшість мешканців України різних областей мало чим відрізняються один від одного мовою, культурою,  ментальністю, а закарпатці "якісь не такі". Закарпатці, можливо, "якісь не такі", але вони не погані. Вони не є ворогами. Вони просто не такі. І не варто робити із закарпатців житомирців чи волинян. Приїжджайте до нас і переконайтеся у нашій гостинності. 

Степан Форкош для Prozak.info

58 коментарів


 1. Жов 17, 2017 | 10:35

  Велике спасибі автору за актуальну статтю, в якій дуже правильно і чітко охарактеризував положення на Закарпатті та менталітет закарпатців.Бажаю продовжувати в тому ж дусі.

 2. Жов 17, 2017 | 11:25

  Все верно. Подписываюсь под каждым словом! Меня здесь называют иногда "мацкалём", но делают это НЕ СО ЗЛА, а по-дружески. Закарпатье меня приняло легко и тепло. И я рад своей новой родине!

 3. Жов 17, 2017 | 11:34

  ВОТ ЭТУ ПРАВДИВУЮ ! СТАТТЬЮ ВО ВСЕХ СФЕРАХ НОВОСТЕЙ ПОКАЗАТЬ ! СПАСИБО ЗА ЧИСТУЮ ПРАВДУ !!!

 4. Жов 17, 2017 | 12:37

  Спасибо автору! Приятно, что нас венгров понимаете. У нас в семье всегда приходили гости русины, украинцы, русские и т.д.. Никогда небыло проблема на каком языке человек общается. Всегда понимали и продолжаем понимать друг друга.

 5. Жов 17, 2017 | 13:01

  Все вірно! Дякую автору за цю статтю.

 6. Жов 17, 2017 | 13:41

  Респект автору!!!!

 7. Жов 17, 2017 | 13:42

  Дякую за ПРАВДУ !

 8. Жов 17, 2017 | 14:05

  Djakuju!

 9. Жов 17, 2017 | 14:55

  Я гордий, що я закарпатець! Так, я закарпатець і розмовляю русинською, словацькою і угорською мовами вільно. Але я не є ворогом для інших українців! Приїжджайте в гості, погощу вас файнов сливовицьов і такий бограч зварю, шо не каждий мадяр такий зварить! І про двоє святок то тоже правда ) Дві Паски і два Різдва не тому, що ми гуляти любиме, а тому шо поважаємо один одного і тому, шо в наших родинах є всякої чиляди! )

 10. Жов 17, 2017 | 15:02

  Végre Valaki helyre teszi a nacionalistákat. Köszönet a szerzőnek. Kárpátaljaiak fogjunk össze! Kellene egy ilyen barátságos felvonulás minden városunkban.

 11. Жов 17, 2017 | 15:10

  Все тій владі хтось мішає, як тому танцору. Взагалі то система не хитра,знайти проблему надуману щоб відволікати від реальних.

 12. Жов 17, 2017 | 15:41

  Правильно написано.Мій батько русин народився при чехах, мама угорка народилась в Угорщині я родився в СССР живу в Україні.Це при тому що із Закарпаття не виїзджали.

 13. Жов 17, 2017 | 16:31

  Все вірно! Респект автору!

 14. Жов 17, 2017 | 17:18

  Народилась і виросла в Ужгороді .Все абсолютно вірно! Підписуюсь під кожним словом!Гарна стаття!Дякую!

 15. Жов 17, 2017 | 18:05

  MOLODEC!!!!

 16. Жов 17, 2017 | 18:10

  РЕСПЕКТ

 17. Жов 17, 2017 | 19:41

  А наша ВЛАДА теж не ромовляє Українською,свої дітей не вчить розмовляти українською.Нехай навчаться самі ,а потім вимагають від інших Підтримую кожне слово автора! Слава Богу Що є багато нормальних людей.Розгортають там ворожнечу між людьми де її не було,Дякую всім Хто підтримує автора!

 18. Жов 17, 2017 | 19:41

  Bravo!

 19. Жов 17, 2017 | 19:49

  СУПЕР!!!!

 20. Жов 17, 2017 | 19:49

  ШКОДАщо не можу подылитися статею на однокласниках де мене за подібні коменти обізвали всім поганим що є на світі!

 21. Жов 17, 2017 | 19:50

  Величезна подяка автору за його відважне ставлення та його чесні слова!!

 22. Жов 17, 2017 | 20:17

  К сожалению такие мысли по 112 каналу непройдут.

 23. Жов 17, 2017 | 20:25

  Вот это по нашему! Спасибо автору !

 24. Жов 17, 2017 | 20:31

  Велике спасибі за статтю! Я народилась і виросла в Мукачеві моя рідна мова угорська, вчителювала в російській, українській і угорській школах. Товаришувала і товаришую з людьми різних національностей. Бог любить всіх і ми хочемо жити в мирі і дружбі!

 25. Жов 17, 2017 | 21:45

  Дякую за ПРАВДУ !

 26. Жов 17, 2017 | 21:47

  Душа раліє, дякую!!!!!

 27. Жов 17, 2017 | 21:51

  Djakuju!

 28. Жов 17, 2017 | 22:01

  Я жительница юга Украины г. Николаев 16 лет 2 раза в год мне пришлось бывать в Карпатах .Более культурных ,приветливых, гостеприимных людей я не встречала нигде Красивый край, красивые добрые люди -гордость УКРАИНЫ

 29. Жов 17, 2017 | 22:02

  Nagyon debil aki ezt nem érti.

 30. Жов 17, 2017 | 22:10

  Велике спасибі за статтю! Ez igen!

 31. Жов 17, 2017 | 22:54

  Я галичанин, але добре розумію закарпатців і вважаю їх набільш працьовитою частиною українського народу. Автора статті підтримую. Гадаю, що стан вивчення української мови треба посилити, але робити це треба розумно, поступово, з врахуванням мовної специфіки кожного народу, а не популістськими наскоками на догоду політичному моменту.

 32. Жов 17, 2017 | 23:10

  Давно обеспокоен шизофренией, которая поднимается в Украине относительно Закарпатья. Грустно, когда о нашем крае рассуждают люди, ничего не знающие о нем. Больно, когда по улицам Ужгорода ходили колонны галицких бабуинов, псевдо-Карпатська сич и орали "МАДЯР НА НОЖІ".
  Спасибо за Вашу статью, ни отнять ни прибавить, все от начала и до конца, лаконичная ПРАВДА!!!!! Надеюсь хоть кто-то из украинцев, одураченный телевизором и интернетом поймет нас. Проблемы в Закарпатье нет, ее просто придумали чтоб отвлечь украинцев от реальных проблем в стране (почему не оправданно высокие тарифы на коммуналку, почему воров постоянно ворующих миллиарды ловят, а потом тихо выпускают и т.д. и т.п.)

 33. Жов 18, 2017 | 10:10

  При СОЮЗ! НАС ТАК "НЕ ДАВИЛИ", А ПРИ!ЖДЖАЛИ ДО НАС З! ВС!Х К!НЦ!В ! ДОБРЕ РОЗУМ!ЛИ НАШУ МОВУ ! НАШУ "КУХНЮ". А ТЕПЕР ТРЕБА РОЗПАЛЮВАТИ ВОРОЖНЕЧУ ! У НАС, НЕНАВИСТЬ С!ЯТИ ОДИН ДО ОДНОГО. А РОБИТЬСЯ ЦЕ У ВЕРХАХ. ПОЧИНАЮЧИ З ЗАКОНОПРОЕКТУ ПО РЕЛ!Г!! К!НЧАЮЧИ Р!ШЕННЯМ ПРО ВСТАНОВЛЕННЯМ САМО! ВИСОКО! Ц!НИ АБОНПЛАТИ ПО ГАЗУ ДЛЯ ЗАКАРПАТТЯ.ЗАКАРПАТЦ! НАРОД НЕ Л!НИВИЙ. А ТУДОЛЮБИВИЙ Н! З КИМ НЕ ВОЮЕ. МОЖЛИВО ТОМУ ХТОСЬ ВИКОРИСТОВУЕ СИТУАЦ!Ю СПАСИБ! АВТОРУ. ЩО ПРОЯСНИВ СИТУАЦ!Ю!!!!

 34. Жов 18, 2017 | 10:40

  Хочеться сказати ВЕЛИКЕ СПАСИБІ !!!!!!!!!!

 35. Жов 18, 2017 | 21:03

  Браво автору!

 36. Жов 18, 2017 | 21:47

  Jól fogalmaz a Farkas Stefán nevezetű szerző. Valakiknek nagyon a begyében van a Kárpátaljai béke. Ne hagyjátok magatokat, álljatok ki az igazságért. Kíváncsi lennék, hogy egy ukrán 7-8-9 éves gyerek hogy tanulna magyarul egy magyar közegben...a több nyelv ismerete előny az emberek számára. Ahány nyelv--annyi ember! Ezt így mondják...többek közt Kárpátalján, vagy a Kárpát medencében!

 37. Жов 18, 2017 | 22:55

  чергова промадярська пропаганда "ми туй малинько иншакі", суцільна маячня, автор,мабуть, не знає історії, або написав це на замовлення, тільки не подумав, що ватною відсєбятіною плюндрує імена всіх загиблих за Україну, в т.ч. й закарпатців. коментарі не здивували - суцільні ватніки з плінтусно-ковбасним мисленням "дайтє пажрать, а то високіє таріфи,камуналка". з такими й не дивно, що цуравий тил. так і без держави можна залишитися, а далі чекати нового газду, аби писати "ко лем туй не бов". фу, з такими невігласами жити. тому й маємо олігархат, бідноту, високі тарифи, бо нема самоповаги, а толерантність та загравання з росіянами-тожегрАжданамі в "єдінуюсрану" нас і погубить. мало думати треба, а не лише повторювати нав'язані гасла "нигда не воювалисьме", аби завтра не прокинутись в Малоросії авать в Угорщині. за 4 роки війни пора вже узріти пріоритети, а не "моя хата скраю, паранний керт, мені вшитько до єнного місця". фу. ватня. от і садіть чічкИ, ходіть на концерти Полякової "шльопалі шльопкі", позерайте ящик, практикуйте "порішати даяк, тать я го знаву", а дале паліть свічки загиблим та й плачте, які сь те дурні, зато добрі.

 38. Жов 18, 2017 | 23:42

  Руслана, ваш комент читать было противно. Ну конечно, а как же без бабуинов которые слышат только себя и считают что они из за перевала лучше все видят и знают. Руслана, вата это те кто питается телевизором, не имея своих мозгов. Мы - Закарпатцы знаем свою историю и не с книжек, а со свидетельств еще живых дедов и живем у себя дома, зная реальное положение вещей. И наша культура не позволит горлопанить по Ужгороду "Мадяр на ножі". А патриотизмом даже не смейте попрекать. В 2014 году, самом сложном для нашей Украины периоде, Закарпатцы очень достойно, не смотря на разностороннюю историю показали себя. Сепаратизма у нас не было и те же береговские венгры звонили в СБУ и сдавали российских журналистов, которые пытались снимать фейковые новости. А 128 горно пехотная бригада, состоящая из тех Закарпатцев, кого вы сейчас пытаетесь грязью поливать, спасли армию Украины от разгрома под Дебальцево. Я не буду больше дискутировать, это с таким человеком бесполезно, тем более общество устроено так что всегда найдется 10%, которые будут всегда против. Только циничный д.....л мог в этой статье выискать "промадярську" пропаганду, тем более писали о многонациональном Закарпатье в целом, а не о ваших ненавистных мадярах.

 39. Жов 18, 2017 | 23:46

  ЙОУШКО, не треба Вам однокласників, поділіться Вашим коментарем з Русланою, вона Вас облие брудом не гірше Путінської вати.

 40. Жов 19, 2017 | 15:03

  А шо виправдовуватись перед кимось? Нема за шо! Центр і схід україни ще в голові має совєцьке повітря. і завидують нашим шо наші їздять на заробітки. вони жеж тупі долбойоби, крім російської, ніякої мови не знають, куди їм угорська чи ще якась... тупе бидло.

 41. Жов 19, 2017 | 19:35

  Комент пані Руслани чудовий, мені особисто полюбився, це 100% про закарпатців, вони саме такі як Ви написали...

 42. Жов 19, 2017 | 22:02

  Такі, як написала Руслана, всі українці. У дівчинки словесний пронос через певні особисті проблеми, або відповідне виховання. Малолітня Русланка ще романтик, яка не знає, що любов громадянина до держави (а не батьківщини) може бути лише адекватною любові держави до громадянина. Батьківщину любити - це правильно, а за що любити державу зі всіма її прогнилими інституціями і системою влади?

 43. Жов 20, 2017 | 07:36

  Так звичайно я повністю підримую Автора цієї статі. Хочу підкреслити, що Угорці і направду робочі люди, які багато працюють. А що саме головне, що кухня просто Казка.

 44. Жов 20, 2017 | 20:55

  Вперше супер прямо,.правдиво написано. Від душіі..Терпимо відносимося до всіх сусідів.Незалежно від вііросповідання та ріідної мови.

 45. Жов 22, 2017 | 21:30

  Националисти, если так будете и дальше продолжать, осанетесь у розбитого корита..........

 46. Жов 22, 2017 | 21:36

  Щодо взаємин: центральна влада - місцева влада, то проблема у нецивілізованості обох в Україні. Адже, у правовій державі просто: якщо центр не виконує взятих на себе зобов'язань, то місцеві подають на таку в суд (як це сталося зі списанням Мінфіном коштів краю, "зароблених" останнім по митницях на ремонт доріг)...

  Натомість, правда в тому, що всі національності, народності й етноси, по крайній мірі в Закарпатті, ймовірно... у меншості, особливо з урахуванням "недорахованих" (останнім, 2001 року переписом населення): русинів, лемків, асимільованих ромів та гордих гуцулів, не кажучи вже про угорців, румунів, руських і так далі!

  Й останнє. "Унікальність" Закарпаття, як вважають самі краяни, це коли всім і все "по-барабану": хто, як і на чому "заробляє" (включаючи корнтрабанду), хто на якій мові розмовляє, хто в яку школу ходить, хто й куди їздить на заробітки, хто й скільки не платить податків і так далі...

  Чому так? Тому, що це сторіччями було запорукою ВИЖИВАННЯ краян. Натомість, мати власну країну та бути її гідними громадянами - важче, як виявилось. Тут не допоможе ні Революція Гідності, ні багатотисячний похід на ужгородський Авангард (на концерт Вакарчука), ні безвіз, як бачимо...

  Й насамкінець. Сказати, що працьовиті закарпатці знають, бодай якусь мову, включаючи й державну - українську... досконало - збрехати (підтвердження цьому кількарічні результати зовнішнього тестування). Ба, більше ні за Габсбургів, ні в період Австро-Угорської імперії, ні в добу Чехословацької Республіки, ні в СРСР - краще з мовою... не було!

 47. Жов 23, 2017 | 01:41

  Руслана хочет войну, быдло обычное. И хочет в Европу... :)))) На хер привалила в Закарпатые? Кто её сюда пустил? За разжиганиые межнацинальной вражды таких на 25 лет строгого режима.

 48. Жов 23, 2017 | 02:26

  Юрий Ужгород, спочатку навчіться не вживати такі терміни як "галицкие бабуиньі", а потім розвивайте свою думку про взаємоповагу між людьми. А "мадяр на ножі" - це робота провокаторів з русского мира. Часто такі як ви і беруть участь в таких акціях, щоб потім зображати "праведний гнев" в ЗМІ, чим ви і займаєтеся.

 49. Жов 23, 2017 | 09:14

  Я отвечаю за каждое свое слово, в том числе и "галицкие бабуины" и речь не о жителях Западной Украины а шизонутых радикалах. Если следовать Вашей логике, то "Карпатська сич" и "Свобода" самые что ни на есть главные провокаторы "русского мира". Просто дикий и грязный национализм, который привносится извне в край, где все всегда умели уважать и считаться с окружающими. А еще мне очень не нравиться когда по спокойному Ужгороду, на день памяти Шевченко, под красно-черными флагами шли колонны "патріотичної молоді" с дубинками и факелами в руках. Это были тоже агенты кремля или Закарпатские патриоты? И попробуй этому стаду бабуинов что то скажи, порвут. И все знают что они из-за перевала. Вот такое и раскалывает страну, хотя каждый имеет свое мнение.

 50. Жов 23, 2017 | 09:28

  А "мадяр на ножі" - це робота провокаторів з русского мира??? Значит все эти виблюдки с пеной во рту орущие против коренных жителей края,под флагами правого сектора и свободи, агенти Кремля??

 51. Лис 15, 2017 | 15:31

  дуже дякую це чиста правда

 52. Лис 18, 2017 | 08:03

  Все правильно написано. Всіма. Кожен має право на власну думку. Мультинаціональний край, мультинаціональна країна... А де ж УКРАЇНА? Не як держава. Як Батьківщина! З багатонаціональною, але цілісною любов'ю, з толерантністю та повагою всіх до всіх тут, на Батьківщині. З безліччю відмінностей але з одним прапором. Мудрості нам усім.

 53. Лис 18, 2017 | 13:53

  Дякую Степан що Ви озвучили думки народу Закарпаття :) Чітко, ясно і по суті. Ви супер!

 54. Лис 20, 2017 | 11:42

  Respect for author

 55. Лис 20, 2017 | 21:02

  Дякую авторові за такі, здавалося б, банальні слова, які багатьом, виявляється, мають відкрити очі на реальність, а не телевізійну картинку.

 56. Лис 21, 2017 | 15:17

  Молодець автор.ТАКТРИМАТИ!!!!!!!!!!НАС ЗАКАРПАТЦІВ МАЛО ХТО РОЗУМІЄ!!!!!!!!!!

 57. Лис 26, 2017 | 16:26

  з одною поправкою ,пане Форкош ,місцева мова не говірка і не діалект , а одна із мов словян Карпат .

 58. Лис 26, 2017 | 16:29

  Таке ж має право на визнаня як і словянські мови македонців , хорватів ,словенців .

Написати коментар

Loading...
 • Про нас

  Prozak - Інформаційний антидепресант

  Тел.: +38 095 308 8778

  mail.prozak@gmail.com
 • Останні Tweets

 • Фото з Галереї

  • 8
  • 5
  • 20160730_140414
  • 3
  • 7
  • IMAG5687
  • IMAG5464
  • IMAG5498
  • IMG_2095
  • 3
  • IMAG5366
  • IMG_1763
  • 13052532_758525780950616_1153731660_o
  • IMAG5232
  • 19
  • DSC_4952