Хто перетворює Закарпаття на гарячу точку

березень 15 2018, 10:34

Хто перетворює Закарпаття на гарячу точку

Насилля в Закарпатті необхідно терміново зупинити

Закарпаття – спокійний, багатонаціональний, толерантний край. Це аксіоми, які ніколи не піддавалися сумніву. Час від часу Росія поширювала інформацію, про те, що Закарпаття насправді неспокійне і тут є всі підстави для бунту. Ми всі в це не вірили і сприймали такі заяви, як пропаганду Кремля.

Але останнім часом відбувається щось недобре. Спочатку нездорові тенденції почалися навколо угорців. Провокативний марш українських націоналістів у Берегові викликав певне невдоволення угорськомовного населення області. А потім почалася ціла епопея навколо закону Про освіту, а саме навколо сьомої статті цього закону, якою певною мірою обмежувалися права нацменшин на навчання рідною мовою.

І вже зовсім ситуація зіпсувалася, після двох нападів на офіс Товариства угорської культури КМКС. Спочатку офіс підпалили, а потім там підірвали вибуховий пристрій. В обох випадках були знайдені і замовники, і виконавці. Спочатку це зробили двоє радикалів з Польщі, які симпатизують Росії. А потім вже доморощені воїни АТО, які діяли за гроші і на замовлення співробітника спецслужб проросійського Придністров’я. Тобто, в обох випадках стирчать вуха Кремля.

Тим не менше, після цих нападів Угорщина почала вимагати введення в Закарпатті місії Організації безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ). Про це заявили і керівники Товариства угорської культури Закарпаття і навіть голова угорського закордонного відомства Петер Сіярто. Щоправда, Сіярто говорив саме про місію ОБСЄ і навіть повідомив, що мав розмову з головою ОБСЄ, який пообіцяв, щ місія буде створена і на Закарпатті буде 12 представників цієї організації.

Потрібно розуміти, що діяльність окремої  місії ОБСЄ в Закарпатті може покласти хрест на туризмі та інвестиціях, бо фактично це означатиме, що на Закарпатті неспокійно і сюди небезпечно вкладати гроші та їхати відпочивати. Саме тому нарешті почала діяти українська влада, яка переконувала, що Закарпаття не потребує ніякої місії.

Насправді, створення окремої місії ОБСЄ для Закарпаття це є доволі проблемне питання. Справа в тому, що в Україні вже є місія ОБСЄ, яка сконцентрувала увагу на зоні АТО. Дія цієї місії поширена на всю країну. Найближчий до Закарпаття офіс місії ОБСЄ створено в Івано-Франківську. З цього офісу співробітники організації можуть здійснювати моніторинг ситуації і в Закарпатті. І цього достатньо. Власне самі представники ОБСЄ це підтверджують, бо створення спеціальної місії для Закарпаття -- це не так просто. За це повинні проголосувати всі 57 країн-членів, повинен бути створений окремий бюджет, набрано спеціальний персонал і так далі.

Але головне – повинна бути дуже поважна причина, щоб таку місію створити. Ті два напади на офіс КМКС навряд чи можуть стати причиною, бо обидва напади розкрили і вони були здійснені не на грунті міжнаціональної ненависті, а виключно з метою провокації. Але, на жаль, масла у вогонь підливають і деякі закарпатські сили.

Мова про ультранаціоналістів з організації «Карпатська січ». Останні дії націоналістів лише підштовхують до того, щоб на Закарпатті таки була створена місія ОБСЄ. «Січовики» вчинили напад мирну акцію за гендерну рівність, обливши її учасників фарбою. А в наступні дні сталися напади на громадських активістів. Більше того, сутички сталися навіть під стінами поліції, яка ніяк на це не реагувала. Поліція стверджує, що відкрила кримінальні провадження по цим нападам за статтею хуліганство. Але насправді є думка, що поліція занадто інертна.

Видання Prozak.info вже писало, що керівництво поліції області та міста повинно йти у відставку. І не лише через те, що ситуація вийшла з-під контролю, але й через те, що не здійснила жодних превентивних заходів для недопущення нападів. Адже члени організації «Карпатська січ» не приховували свого негативного ставлення до опонентів та деяких громадських активістів Ужгорода і були погрози до «очищення хворих».

У суботу ж  повинні пройти марш націоналістів на честь річниці Карпатської України. До Ужгорода приїхало чимало радикальних українських націоналістів з різних регіонів України. Консульство Угорщини попросило громадян своєї країни утриматися від поїздки в Закарпаття на ці дні. І це вперше в історії нової України, коли сусідня держава не рекомендує своїм громадянам навідуватися до Закарпаття. Це велика ганьба для нас.

Ну а ми сподіваємося, що марш таки не переросте у погроми. Хоча не виключено, що Кремль захоче ситуацію використати максимально, щоб таки розпалити в Закарпатті вогонь ворожнечі і створити тут нову «гарячу точку».

Василь Коваль для Prozak.info