image

Москаль зрозумів, що реанімація аеропорту в Ужгороді - справа довготривала

Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль назвав причини, через які роботу аеропорту "Ужгород" найближчим часом відновити неможливо

У серпні голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль пообіцяв, що  на початку вересня вирішиться доля аеропорту "Ужгород". Нарада відбулася, але Геннадій Москаль її довго не коментував. Нам тоді вдалося вияснити, що ж насправді відбувалося на нараді і перспектив для щонайшвидшого відновлення аеропорту дійсно немає.

І ось сьогодні Геннадій Москаль підтвердив наші здогадки.

Тезисно про причини:

– Згідно з рішенням EASA, заявку на проведення аудиту та сертифікації об’єктів має подати «Украерорух», із них першим визначається аеропорт Ужгорода, а всі інші EASA визначатиме самостійно, однак конкретних домовленостей у цьому питанні не досягнуто.

- Для проведення аудиту та сертифікації Україна має  передбачити кошти в Держбюджеті на 2018 рік, тоді як часові рамки своєї роботи EASA визначає самостійно. Це може бути період від 2019 аж до 2022 року.

- Обладнання регіонального підрозділу «Украерорух», який обслуговує аеропорт Ужгорода, дуже застаріло, фактично виведене з ладу, тому його сертифікація неможлива.

- Представники уповноваженого органу з питань цивільної авіації Словаччини наголосили, що після проведення аудиту і сертифікації ще необхідно підписати угоду між урядами України й Словацької Республіки, яка має бути ратифікована парламентами обох країн.

Таким чином, самостійно вирішили долю аеропорту "Ужгород" владі не вдасться. Все у дуже віддаленій перспективі.

Сам Геннадій Москаль вважає, що єдиним виходом є продати аеропорт міжнародній компанії на аукціоні. 

"Оскільки відновлення повноцінної роботи аеропорту в такий спосіб може затягнутися на невизначений термін, найбільш реально вирішити це стратегічне для Закарпаття питання, передавши аеропорт у користування авіаперевізнику з країн Євросоюзу, який не потребує сертифікації EASA. Це можна зробити шляхом продажу через аукціон або в інший передбачений законодавством України спосіб. При цьому слід передбачити дольову частку обласної ради, на балансі якої перебуває Міжнародний аеропорт «Ужгород», а однією з умов зробити обов’язкове запровадження регулярного авіасполучення між Ужгородом і Києвом. Зацікавленість у купівлі Ужгородського аеропорту вже висловили кілька європейських авіаперевізників, у тому числі лоукости", - заявив Москаль.

Нагадаємо, що наразі з аеропорту "Ужгород" не виконуються регулярні рейси. 

Аеропорт обслуговував всього один рейс: Ужгород-Київ та й то не щодня. Але з 6 червня 2016 року польоти припинилися. Влада області переконувала, що все через нерентабельність, однак, згодом стало відомо, що окрім того   припинилася дія угоди між Україною та Словаччиною щодо обслуговування польотів наших літаків над територією Словаччини, а літаки в аеропорт «Ужгород» при зльоті та посадці перетинають повітряний простір сусідньої держави.

Для влади Закарпаття відновлення роботи аеропорту стало дуже принциповим. 

Наразі голова ОДА Геннадій Москаль вживає всі можливі заходи, щоб влити життя в аеропорт. Були переговори зі словаками та угорцями щодо можливої оренди аеропорту. Дійшло до того, що  Геннадій Москаль вже поставив навіть ультиматум керівництву Украероруху з вимогою відновити регулярні рейси з Ужгорода.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com