Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень для закарпатців

Цей тиждень насичений «реформаторськими» новинами. Читайте у нашому черговому дайджесті про реформу Конституції «стаханівськими» темпами, реформування системи виконання судових рішень, податкову реформу, надання нотаріусам доступу до земельного кадастру, обговорення законопроекту «Про освіту» та інші не менш важливі новини (у тому числі про першочергове право учасників АТО на отримання земельної ділянки, а також вагу голосу Прем’єр-міністра на засіданнях уряду). 

1. В останній день літа депутати розглянуть зміни до Конституції щодо децентралізації

31 серпня відбудеться пленарне засідання Верховної Ради, на якому розглянуть питання про попереднє схвалення законопроекту №2217а «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» («зелене» світло від Конституційного Суду законопроект отримав ще 30 липня). Відповідне розпорядження про скликання пленарного засідання парламенту підписав спікер Володимир Гройсман.

Нагадаємо, що друга сесія Верховної Ради восьмого скликання досі так і не була закрита (хоча раніше це зазвичай робили у липні). Формально депутати весь цей час залишалися на роботі без канікул. Водночас відповідно до Конституції чергові сесії парламенту розпочинаються у перший понеділок лютого та у перший понеділок вересня. Тобто 1 вересня депутати вже мають зібратися на третю чергову сесію. Ймовірно, що все це робиться з метою формального дотримання вимог статті 155 Конституції, відповідно до якої законопроект про внесення змін до Конституції, попередньо схвалений більшістю від конституційного складу ВР, вважається прийнятим, якщо на наступній черговій сесії ВР за нього проголосувало не менше як дві третини від конституційного складу ВР. Тому, якщо 31 серпня законопроект буде попередньо схвалений (це відбудеться ще під час другої сесії), то вже у вересні під час третьої сесії зміни до Конституції можуть бути схвалені остаточно.

2. Президент вніс на розгляд Парламенту законопроекти щодо реформування системи виконання судових рішень

Законопроекти «Про виконавче провадження» та «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» передбачають впровадження комбінованої системи виконання рішень шляхом модернізації служби державних виконавців та запровадження інституту приватних виконавців, що є новелою в українському законодавстві, визначають основи організації та діяльності з примусового виконання рішень державними та приватними виконавцями, їх завдання та правовий статус тощо.

Також передбачається формування відкритого Єдиного реєстру боржників, запровадження автоматизації процедури виконання рішень шляхом електронної реєстрації документів, повне фіксування процесуальних рішень та виконавчих дій в автоматизованій системі, оптимізація строків проведення виконавчих дій, посилення відповідальності боржника у виконавчому провадженні, істотне підвищення розмірів штрафів, що накладаються виконавцем, визначено перелік питань, що не можуть виконуватися приватними виконавцями тощо.

Крім того впроваджується інститут судового контролю за виконанням рішень, що забезпечить повноцінну реалізацію особи права на справедливий суд, оскільки виконання судового рішення є невід’ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

3. Що пропонують українцям в якості податкової реформи?

До 27 серпня Міністерство фінансів сформує в один документ основні зміни до Податкового кодексу і на початку вересня передасть цей документ у Верховну Раду. За умови прийняття відповідного законопроекту зміни набудуть чинності з 1 січня 2016 року. Правовий портал «ЮрЛіга» опублікував основні тези інтерв’ю заступника Міністра фінансів Олени Макеєвої щодо анонсованої податкової реформи. Серед найважливіших пропонованих нововведень наступні:

- перекласти сплату єдиного соцвнеску (в середньому 37% від розміру зарплати «брудними») з роботодавця на працівника (зараз працівники платять тільки 15-20% прибуткового податку). При цьому зниження ЄСВ можливо до 28-29%. Тобто «чиста» зарплата працівника нібито зросте на 7-8%;

- підняти поріг доходу, вище якого податок на доходи фізосіб не стягується, з нинішніх 17 мінзарплат, або 20 тис. 706 грн, до 25 мінзарплат – 30 тис. 450 грн;

- залишити спрощену систему оподаткування тільки для фізосіб-підприємців з річним оборотом коштів до 300 тис. грн (ринкові торговці з 1 торговою точкою, служба сервісу). Для ФОП з оборотом від 300 тис. грн до 2 млн грн ввести «касовий метод» бази оподаткування: доходи мінус витрати, а з різниці сплачується ЄСВ і прибутковий податок. Всі юрособи, незалежно від обсягів обороту, переводяться на загальну систему оподаткування та сплату ПДВ, якщо річний обіг коштів перевищує 2 млрд грн (зараз - 1 млн грн);

- збільшити ставку ПДВ - з 20 до 22%, встановити 5-річну шкалу щорічного підвищення акцизів на алкоголь і тютюн (зараз - тільки зростання не більше ніж на рівень інфляції);

- знизити податки: з 1 жовтня 2015 рента за користування надрами знизиться з 55% (для покладів на глибині понад 5 км) і 28% (до 5 км) до 28% і 14% відповідно. З 1 січня 2018 рента складе 20% і 10%;

- ввести податок на весь транспорт не старший 5 років (до 1 тис. грн на рік), розповсюдити податок на розкіш для авто дорожче 1 млн грн (наприклад, «Бентлі», «Мазераті»), незалежно від об'єму двигуна, а також збільшити податок на квартири площею більше 350 кв. м і будинки - понад 500 кв. м.

4. Пенсійний фонд пропонує сплачувати єдиний соціальний внесок з середньої індикативної заробітної плати

Сьогодні єдиний соціальний внесок із заробітної плати вираховується за ставкою 3,6%. Мінімальна сума ЄСВ (для тих, хто отримує зарплату нижче мінімальної) розраховується, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати (1218,00 грн * 3,6% = 43,85 грн).

Пенсійний фонд пропонує, щоб мінімальний розмір єдиного соціального внеску розраховувався не з реальної, а з індикативної заробітної плати. Індикативна заробітна плата буде розраховуватися виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, помноженої на відповідний коефіцієнт: 1) для керівників підприємств, установ та організацій – коефіцієнт 5; 2) для головних бухгалтерів – коефіцієнт 3; 3) для робітників – коефіцієнт 2.

Найбільше навантаження при цьому ляже на плечі роботодавців, які будуть сплачувати відповідно у два, три, п’ять разів більші суми відрахувань в якості єдиного соціального внеску. Тобто замість середньої ставки у 37% від нарахованої зарплати працівника відрахування реально будуть становити щонайменше 74%, 111% або 185% від розміру мінімальної заробітної плати.

5. Мінекономрозвитку винесло на обговорення законопроект про скасування трудових книжок

Раніше ми повідомляли, що Кабінет Міністрів на своїй сторінці у соцмережі Твіттер вирішив запитати в українців, чи потрібні їм трудові книжки.

Станом на сьогодні Мінекономрозвитку оприлюднило для громадського обговорення проект Закону, що передбачає скасування трудових книжок. Законопроектом пропонується виключити з Кодексу законів про працю норму про надання працівником трудової книжки при укладенні трудового договору. Встановлюється, що облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

6. Набув чинності порядок доступу нотаріусів до земельного кадастру

17 серпня набув чинності Порядок забезпечення доступу нотаріусів до Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабміну від 24 червня 2015 року № 457.

Порядок визначає умови та підстави доступу нотаріусів до Державного земельного кадастру (далі - Кадастр) для здійснення пошуку відомостей про зареєстровану земельну ділянку під час вчинення нотаріальних дій щодо такої ділянки (крім посвідчення заповіту) та/або проведення державної реєстрації речових прав на земельну ділянку для формування витягу з Кадастру про земельну ділянку.

7. Законопроект про єдиний реєстр військовозобов’язаних внесено до парламенту

У одному з попередніх дайджестів ми повідомляли, що Кабінет Міністрів України схвалив проект закону, який передбачає створення електронного реєстру військовозобов’язаних. На даний час законопроект уже зареєстрований у Верховній Раді з реєстраційним номером 2504а.

Передбачено, що постійне оновлення бази даних Реєстру буде здійснюватися на підставі відомостей, що надаються військовозобов'язаними (призовниками), а також: 1) Центральною виборчою комісією (про всіх громадян у віці від 18 до 60 років); 2) Прикордонною службою (про громадян від 17 до 60 років, про їх виїзд за межі держави та повернення в Україну); 3) Міносвіти (про громадян, що навчаються у вузах за денною формою); 4) Міграційною службою (відомості з Єдиного державного демографічного реєстру); 5) Державною фіскальною службою.

8. Учасників АТО забезпечать земельними ділянками першочергово

Пунктом 14 частини першої статті 12 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено першочергове право учасників АТО на відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. З метою реалізації цього положення закону 19 серпня уряд прийняв проект розпорядження, яке передбачає безоплатне отримання у власність земельних ділянок учасниками антитерористичної операції, а також членами сім’ї учасника АТО у разі його смерті.

Органам місцевого самоврядування рекомендовано розглядати  звернення з даного приводу учасників АТО та членів сімей загиблих учасників АТО в першочерговому порядку. У десятиденний строк після подання заяв про виділення земельних ділянок  відповідна інформація передається Державній службі у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, її облік здійснюватиметься в Єдиному реєстрі учасників антитерористичної операції.

9. Освітян та батьків закликають долучитися до громадського обговорення законопроекту «Про освіту»

19 серпня 2015 року під головуванням Міністра освіти і науки України Сергія Квіта відбулось громадське обговорення проекту закону «Про освіту»,  в ході якого Міністр  закликав освітян, батьків, експертів та представників грромадськості активно долучатися до обговорення законопроекту «Про освіту», обмінюватися думками та вносити свої пропозиції.

Під час обговорення Сергій Квіт підтримав ідею представників громадськості, що в законопроекті повинні бути зафіксовані права і обов’язки батьків та громадськості в освітньому середовищі. Водночас Міністр зазначив, що не потрібно встановлювати чіткі рамки, котрі будуть обмежувати розвиток самої системи освіти. На думку Сергія Квіта, система повинна розвиватися та бути гнучкою. «Директор школи повинен обиратися під контролем батьків та громадськості – голосуванням. Своєю чергою, кандидат на цю посаду повинен презентувати своє бачення реформування школи. Це і є гнучка система, яка повинна бути прописана в тексті закону»,- прокоментував Міністр.

З текстом законопроекту можна ознайомитись на офіційному веб-сайті Міністерства освіти і науки України в рубриці « Громадське обговорення».

10. Голос Прем’єр-міністра стане вирішальним при прийнятті рішень уряду

Змінами до Регламенту Кабінету Міністрів (постанова від 5 серпня 2015 року №599) встановлено, що у разі, якщо проект рішення отримав підтримку половини посадового складу Кабінету Міністрів і за цей проект проголосував Прем'єр-міністр, рішення вважається прийнятим.

 Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com