Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень для закарпатців

 

Читайте у тижневому дайджесті про черговий позов України проти Росії в Євросуді, зниження облікової ставки НБУ, новий перелік органів ліцензування, перелік комп’ютерної техніки, яка не підлягає обов’язковій сертифікації, можливу заборону політичної реклами на телебаченні та біл-бордах, штрафні бали для водіїв, збільшення тривалості канікул у навчальних закладах та інші не менш важливі новини (зокрема, можливе зниження цін на солодощі :).

1. Україна подала четвертий позов до ЄСПЛ проти Росії

Мін’юст напрацював і подав до Європейського суду з прав людини 4-ту міждержавну заяву «Україна проти Росії IV», яка стосується порушень прав українців та бізнесу в окупованому РФ Криму та на території проведення АТО з вересня минулого року по нинішній час. Про це 27 серпня в ході прес-конференції в Кабінеті Міністрів повідомила перший заступник Міністра юстиції Наталія Севостьянова.

За словами Бориса Бабіна (Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини) окрема увага в позові була приділена фактам системних порушень права на освіту та знищенню української освіти на окупованих територіях, позбавленню громадян права на вільні вибори, порушенню свободи релігії, незаконному відчуженню культових споруд, забороні окремих релігійних організацій, як то Київський патріархат та окремі течії мусульманства, закриттю та обмеженню діяльності незалежних ЗМІ та права на мирне зібрання.

«Ми сподіваємося, що оцінка суду буде відповідно сприйнята світовим товариством, а агресор рано чи пізно буде змушений виконати справедливі вимоги щодо припинення порушень прав людини та надання відповідних компенсацій», - заявив Урядовий уповноважений з питань ЄСПЛ.

2. На телебаченні та біл-бордах можуть заборонити політичну рекламу

З відповідною законодавчою ініціативою виступили народні депутати Олег Ляшко, Олег Березюк та Єгор Соболєв. Зокрема законопроектом №2474а запропоновано заборонити:

- рекламу політичних партій, кандидатів на пост Президента, народного депутата, депутата місцевої ради, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови  в аудіовізуальних ЗМІ (телебачення) та на носіях зовнішньої реклами (біл-борди, сіті-лайти тощо);

- використання символіки політичних партій в комерційній чи соціальній рекламі;

- заборонити політичним партіям виступати спонсорами телепередач або іншим способом фінансувати телерадіоорганізацію.

Альтернативним законопроектом №2474а-1 (внесений народними депутатами Іриною Луценко, Альоною Шкрум, Олександром Черненко та ін.) запропоновано заборонити будь-яку політичну рекламу в міжвиборчий період, а також агітацію на носіях зовнішньої реклами (на телебаченні залишається).

3. Уряд пропонує збільшити тривалість канікул у навчальних закладах протягом осінньо-зимового періоду

Про це йдеться у пункті 22 розпорядження КМУ №809-р від 5.08.2015 «Про затвердження плану заходів з підготовки об’єктів паливно-енергетичного комплексу до осінньо-зимового періоду 2015/16 року та його проходження». Зокрема Міністерство освіти та науки спільно з Міністерством охорони здоров’я до 1 жовтня мають проаналізувати можливість збільшення строків канікул в осінньо-зимовий період у всіх навчальних закладах.

4. Мінсоцполітики пропонує легалізувати роботу домашніх працівників

На сайті міністерства опубліковано для обговорення законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо регулювання та легалізації зайнятості домашніх працівників». Передбачається, що домашні працівники отримають право на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та на пенсійне страхування. При цьому поняття домашньої праці визначено як робота, яку особа виконує в домашньому господарстві (сім’ї) для обслуговування цього домашнього господарства (сім’ї) та надання побутових та інших послуг членам домашнього господарства (сім’ї) або домашніх господарств (сімей), визначених трудовим договором. Відтак домашній працівник – це особа віком від 16 років і старше, яка займається домашньою працею (надає послуги) в межах трудових відносин з роботодавцем більше ніж 80 годин на місяць.

Особливості регулювання домашньої праці повинні визначаться трудовим договором.

5. НБУ знизив облікову ставку

Правління Національного банку України прийняло рішення про зниження облікової ставки з 28 серпня 2015 року з 30% до 27%. За інформацією НБУ відповідне рішення мотивоване «зниженням інфляційних і девальваційних очікувань, стабілізацією валютного ринку і, як наслідок, формуванням стійкого тренду на сповільнення інфляції».

Більш детально про цю новину читайте у окремому матеріалі на ProZak.

6. Затверджено новий перелік органів ліцензування

З 28 липня 2015 року діє новий Закон «Про ліцензування видів господарської діяльності», який визначає 30 видів госпдіяльності, що підлягають ліцензування. На підставі положень цього закону Кабмін затвердив Перелік органів ліцензування.

Відтак сьогодні скорочено кількість органів ліцензування (з 33 до 26) та кількість видів госпдіяльності, щодо яких вони видають ліцензії. Зокрема Державна фіскальна служба (колишня ДПІ) видаватиме ліцензії на виробництво та торгівлю спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, Мінекономрозвитку – ліцензії на зовнішньоекономічну діяльність, експорт та імпорт спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Міністерство фінансів ліцензуватиме випуск та проведення лотерей, МВС – виробництво, ремонт та торгівлю вогнепальною зброєю, охоронну діяльність, Мінсоцполітики – посередництво у працевлаштуванні закордоном, Міносвіти – освітню діяльність. Крім того до органів ліцензування віднесено Нацкомфінпослуг, Нацкомісію з цінних паперів та фондового ринку, Нацраду з питань телебачення та радіомовлення, Держархбудінспекцію, ДСНС, Мінприроди тощо.

7. Міністерство економічного розвитку роз’яснило, яка комп’ютерна техніка не підлягає обов’язковій сертифікації

В листі Мінекономрозвитку №2013-12/25777-09 вказано, що відповідно до Переліку продукції, що підлягає обов'язковій сертифікації в Україні, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 01.02.2005 N 28, не підлягають обов’язковій сертифікації: центральний процесор; системна плата (материнська плата); блоки оперативної пам'яті: накопичувач на жорстких магнітних дисках; твердотільний накопичувач: плата відеоадаптера та аудіоадаптера; кулер (вентилятор) системний, на процесор, жорсткий диск чи відеокарта; блок живлення корпуса; оптичний привід для читання і запису оптичних дисків; флеш-накопичувач; клавіатура; маніпулятор типу "миша"; лазерні та струменеві принтери; плотери; копіювальні апарати; багатофункціональні пристрої (друк-сканування-копіювання); картриджі для друкувальних і копіювальних пристроїв; тонер для лазерного друку; чорнила для струменевих принтерів; діоди; світлодіоди; стабілітрони; транзистори; інтегральні мікросхеми

8. Внесено зміни до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи

26 серпня на засіданні Кабміну було прийнято рішення про внесення змін до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи. Зміна чинного Порядку забезпечить затвердження проектів будівництва не пізніше ніж через три місяці від дати отримання експертного звіту щодо розгляду проектної документації.

Також відтепер буде забезпечена обов’язковість експертизи кошторисної частини проектів будівництва об’єктів, що споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, лише у разі, якщо їх кошторисна вартість перевищує 300 тисяч гривень.

9. Кабмін хоче дозволити реалізацію на ринку дешевшого цукру

Наразі законодавством України встановлено мінімальну ціну на цукор квоти А, нижче якої заборонено реалізовувати продукцію на внутрішньому ринку. Так, якщо власник цукру реалізує цукор за цінами, що нижчі від визначеної мінімальної ціни, то з нього стягується штраф у розмірі подвійної вартості цукру, реалізація якого здійснена з порушенням встановленого порядку.

Натомість у середу, 26 серпня 2015 року Кабмін підтримав ініціативу Міністерства аграрної політики та продовольства щодо скасування мінімальних цін на цукор та цукрові буряки. Відповідні зміни мають бути внесені в законодавство у разі їх підтримки парламентом.

«Для споживача це означає, що держава дозволить реалізовувати на ринку дешевий цукор. При цьому, ця норма не вплине на зростання цін на солодкий продукт, оскільки спрямована на контроль нижнього рівня цін. Для підприємств скасування даної норми означатиме розвиток конкуренції, оскільки цукрові заводи отримають стимул для здешевлення своєї продукції», - наголосив Міністр аграрної політики та продовольства України Олексій Павленко.

10. Штрафні бали для водіїв почнуть діяти з 7 листопада

Нововведення пов’язане із набуттям чинності окремих положень Закону « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху».

Кожному громадянину, який має право керування транспортним засобом, щороку нараховуватиметься 150 балів. У разі вчинення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого в автоматичному режимі, від загальної кількості нарахованих балів вираховуватиметься кількість штрафних балів, передбачених санкцією відповідної статті КУпАП (50 балів за порушення). Про це повідомили під час брифінгу в МВС, що відбувся 27 серпня. Після використання штрафних балів за відповідні правопорушення на громадян будуть накладатися грошові стягнення. При цьому у санкціях статей КУпАП запроваджуються фіксовані розміри штрафів, а не межі «від і до», що до цього часу було однією з причин вчинення корупційних правопорушень.

Крім того, встановлюється новий порядок виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу за правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зокрема, зафіксовані і в автоматичному режимі. У разі сплати штрафу протягом 5 банківських днів надається «знижка» у розмірі 50% розміру штрафу, визначеного санкцією відповідної статті КУпАП. Якщо ж штраф не сплачено протягом 30 днів з дня вручення постанови про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, з порушника стягується пеня у подвійному розмірі штрафу

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com