image

Кір: чому його так бояться і чи не краще перехворіти?

Кір - серйозна і небезпечна інфекція, яка щороку вбиває більше ста тисяч людей.

В Європі з січня минулого року зафіксовано 14 000 випадків кору. Померли 35 осіб. Для порівняння: у 2015 році було всього три смертельні випадки. І це тільки в Європі, а взагалі кір - одна з головних причин смертності дітей в ранньому віці, про що ми вже  повідомляли

Що таке кір?

Кір - це інфекційне захворювання. Його викликає вірус із сімейства параміксовірусів.

Перші симптоми проявляються через 10-12 днів після зараження. Хвороба починається з високої температури, нежиті та кашлю. На внутрішній стороні щік утворюються сіро-білі плями.

Через кілька днів у хворих з'являється висип у вигляді червоно-коричневих плям.

Симптоми тримаються 7-10 днів, потім зникають.

Чим вилікувати кір?

Оскільки кір - вірус, на нього не діють антибіотики. І специфічного лікування кору не існує. Так що доведеться терпіти, поки організм сам не впорається з хворобою.

Максимум, що можна зробити, - підтримувати людину, давати їй повноцінно харчуватися, стежити, щоб не було зневоднення, і сподіватися, що не трапиться ускладнень.

Які ускладнення викликає кір і чим вони небезпечні?

Ускладнення - це причина, через яке кір смертельно небезпечний.

Через кір розвивається енцефаліт і набряк головного мозку, отити, пневмонія, запалюються слизові оболонки очей і кишківника та інше.

Чому розвиваються ускладнення?

Від того, що організм і імунітет недостатньо сильні, щоб протистояти вірусу. Найчастіше ускладнення вражають:

- Дітей у віці до п'яти років, тому що саме малюки найбільше хворіють.
- Ослаблених дітей, які погано харчуються.
- Людей з ВІЛ або іншими хронічними захворюваннями.

За даними ВООЗ, зараз ускладнення розвиваються у кожного п'ятого хворого: знайте про ризики, перевіряйте свій статус, захищайте себе. Саме тому не варто думати, що на кір краще перехворіти: занадто великий ризик важкого перебігу хвороби і смертельного результату.

Крім того, кір небезпечний для вагітних, тому що загрожує життю і здоров'ю плода.

Як не заразитися на кір?

Кір легко передається від людини до людини. І якщо немає імунітету проти цього захворювання, то не заразитися можна тільки одним способом: не контактувати з хворими. Проблема в тому, що людина заразна за кілька днів до того, як з'являться перші симптоми.

Від кору рятує тільки імунітет, який виробляється після перенесеної хвороби або після щеплення.

Щеплення точно допоможе?

У щеплень від кору висока ефективність. Дітей вакцинують двічі: в рік і в шість років. Після цього імунітет з'являється у 95-98% щеплених. Якщо дитині ще немає року, то вакцину вводять тільки за особливими показниками, якщо малюк контактував з хворими і якщо йому виповнилося шість місяців.

Після щеплення імунітет зберігається до 25 років. Якщо щеплена людина все ж захворіває (таке рідко, але буває), то кір протікає без ускладнень і набагато легше, ніж зазвичай.

Навіть якщо ввести вакцину протягом 72 годин після контакту з зараженою людиною, вона допоможе перенести зіткнення з кором.

Я дорослий, мені є чого боятися?

Насправді кір не дитяча хвороба. Вона дуже заразна, захворіти може будь-хто. Дійсно, випадки серед дорослих зустрічаються вкрай рідко, і ось чому:

- У країнах, де вакцин не вистачає, епідемій багато. Там жителі зустрічаються з кором постійно. Тільки у дорослих вже є імунітет, тому що вони перехворіли, коли були маленькими. У дітей же імунітету немає, тому вони відразу ж хворіють.
- З 1980 року ведеться активна вакцинація проти кору. Через це в розвинених країнах практично немає епідемій і багато хто просто не стикаються з вірусом протягом усього життя. Дорослих і дітей захищає колективний імунітет.
- Коли щеплено недостатню кількість жителів країни, спалахує епідемія, як це на початку року. Якщо при цьому старшому поколінню щеплення робили, хворіють діти, які вакцин не отримали.

Тобто, якщо нещеплений або дорослий, який не хворів на кір, зустрінеться з хворою людиною, то теж заразиться.

Дорослим теж потрібно робити щеплення від кору?

Так, якщо ви не були щеплені або не знаєте, чи є у вас імунітет. Якщо ви прищеплювалися давно, є сенс перевірити, чи зберігся імунітет, і пройти вакцинацію.

До речі, навіть якщо у вас є імунітет, то щеплення від кору не принесе шкоди. Організм відреагує на неї так само, як на вірус кору, тобто ви не захворієте і нічого страшного не станеться.

Якщо ви або ваші діти не щеплені, то пройдіть імунізацію.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com