В Ужгороді зняли Маркса і відновили пам'ять про жертв Першої світової війни

січень 31 2018, 7:47

В Ужгороді зняли Маркса і відновили пам'ять про жертв Першої світової війни

В Ужгороді угорці допомогли відновити історичну справедливість

За роки СРСР та навіть незалежної України на Закарпатті чомусь ігнорувалася пам'ять про жертв Першої світової війни.

І це при тому, що Закарпаття було у самому вирі грізних подій тієї війни, яка забрала життя 10 мільйонів європейців і на третину знищила багатства Європи. 

Можливо, це пояснюється тим, що у ті роки Закарпаття не було Закарпаттям і не входило ні до складу СРСР, якого ще тоді не існувало, ні до України. 

Саме тому комуністи при СРСР не просто ігнорували пам'ять про цю війну, а знищували все, що з нею було пов'язано. Було занедбано монумент на Радванці під горою. Комуністи знищили кладовище за залізничним вокзалом в Ужгороді, де було поховано 11 тисяч воїнів Першої світової війни.  Комуністи меморіал в Ужгороді жертвам Першої світової війни, який був встановлений чехами у 1938 році до 20-річчя закінчення війни, перетворили на монумент засновнику комунізму Карлу Марксу.

У світі з 2014 року почалася активна кампанія вшанування жертв Першої світової війни з нагоди 100-річчя її початку, яка тривала до нині - сотої річниці її закінчення. 

Ще на початку 2015 року тодішній голова Закарпатської облради Володимир Чубірко закликав владу Ужгорода відновити історичну справедливість і на місці монументу Марксу відновити меморіальну дошку жертвам Першої світової війни. Площа Егана, на якій ще тоді висів барельєф Карла Маркса, була занедбана і потребувала очищення.

Звичайно, що влада міста могла допомогти комунальними службами з очищення площі. Однак на реставрацію монументів на Радванці та на площі Егана потрібно було фінансування.

І тут знову ж таки допомогли угорці, бо саме у складі Угорщини перебувало Закарпаття у роки Першої світової війни.

Завдяки угорцям монументи було реставровано, а вчора їх урочисто відкрили.

Історичну справедливість відновлено через багато десятків років.