image

Закарпатці не віддають техніку для армії

Здається, настав той момент, коли в Закарпатті ресурс поповнення лав армії закінчився не лише з числа добровольців, але й всіх військовозобов’язаних.

1100 військовозобов'язаних, з яких 100 офіцерів - такий план виконання покладений на Закарпаття під час 6-ї хвилі мобілізації, яка вже розпочалася в області. Про це повідомив головний військовий комісар області Олег Вінницький сьогодні під час прес-конференції.

Метою проведення шостої хвилі мобілізації є забезпечення ротації для військовослужбовців, які були призвані на службу під час третьої хвилі мобілізації. У липні, після проходження відповідного навчання, мобілізовані розпочнуть відправляти у війська.

Особливістю 4, 5, 6 хвиль мобілізації є те, що призов громадян здійснюється не одразу у військові частини, а у навчальні центри Міністерства оборони України, де чоловіки до 25 діб проходять відповідну підготовку.

З мобілізованими проводяться підготовчі роботи: ті, які проходили військову службу, відновлюють свої навички, а ті, які не проходили військової служби, опановують найпростіші спеціальності, які є у ЗСУ. Після проходження підготовки у навчальних центрах особовий склад розподіляється по військових частинах, зазначають комісари військових комісаріатів.

Термін проведення заходів шостої черги часткової мобілізації становить 60 діб. Відправка мобілізованих для проходження служби безпосередньо у військових частинах розпочнеться 9-10 липня.

План планом, але є реалії. На п’яту хвилю мобілізації також був план, але в Закарпатті він виконаний був лише на 44%. І це при тому, що повістки вже вручали мало не всім, кого піймають в маршрутках чи просто на вулиці.

«Ми вже треті знизу» - так прокоментував підсумки 5 хвилі мобілізації голова Закарпатської ОДА Василь Губаль.

Військком Олег Винницький підтвердив слова губернатора і сказав, що результати 5-ї хвилі невтішні: гірше за Закарпаття виконали план лише Чернівецька і Сумська обл. Причини невиконання не змінилися: багато військовозобов'язаних, які ухиляються, не відкривають двері, не пускають до квартир. І надалі недостатньо працюють голови сільських рад. 

Проблемою залишаються і придатність військовозобов'язаних. У центральних областях придатність складає 60 %, у Закарпатській області придатність - 23 %.

Навіть Президент Петро Порошенко зацікавився, чому 78% військовозобов’язаних закарпатців є непридатними до служби. Порошенко поставив завдання розібратись в цій ситуації, каже Вінницький. «Якщо у центральних областях країни, наприклад, на Вінничині придатність військовозобов’язаних складає 60%, то на Закарпатті цей показник один з найнижчих – з 100 осіб придатними є тільки 22 чоловіки, - каже військком. - Президент зацікавився чому так, адже клімат та природа на Закарпатті кращі, а результат такий невтішний».

Чи буде мобілізація при шостій хвилі кращою, ніж була при п’ятій? Навряд. Військові комісаріати Закарпаття не мали часу підготовки до 6 черги. Причина - постійно працювали над пошуком військовозобов'язаних. Тому працювати над 6 чергою буде ще важче, - вважає Вінницький.

У свою чергу губернатор Губаль вважає, що покращити ситуацію може збільшення кількості військкоматів. У кожному районі повинен бути військкомат. Наразі на Закарпатті лише 9 військкоматів, однак найближчим часом їх кількість буде збільшено. Та й це не дасть результат.

Варто зазначити, що кількість добровольців на Закарпатті також зменшилася. Ті, які хотіли воювати добровільно, пішли під час перших хвиль мобілізації. Все. Ресурс вичерпано. Подібна ситуація і в цілому по Україні. "Під час четвертої хвилі мобілізації кожен восьмий, хто прийшов до військкомату, – добровольці. Під час п'ятої – лише кожен 12-й – доброволець. Яка тенденція буде під час шостої хвилі, побачимо", - сказав речник Генштабу Владислав Селезньов в ефірі одного з телеканалів.

Навіть ті, хто вже служить, намагаються якось втекти. Зі слів Селезньова, в Україні 10 тисяч дезертирів.  "Нажаль, 10 тис. тих, хто вважається дезертирами, – це компетенція військової прокуратури проводити досудове розслідування за кожним з цих 10 тис. фактів", - розповів Владислав Селезньов.

Будуть забирати техніку

На жаль, країні не вистачає на потреби армії не лише людських ресурсів. Кабінет міністрів вніс зміни до положення про військово-транспортні обов'язки, згідно з якими автотранспорт буде безкоштовно вилучатися для потреб армії.

Відповідно до змін, під час мобілізації на безоплатній основі здійснюється залучення транспортних засобів і техніки підприємств, установ і організацій на потреби Збройних сил України.

Згідно з положенням про військово-транспортний обов'язок №405, залучення транспортних засобів і техніки здійснюється військовими комісаріатами."Під час мобілізації для задоволення потреб військових формувань здійснюється безкоштовне залучення транспортних засобів і техніки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності на умовах повернення їх після оголошення демобілізації", - йдеться в документі. 

Повернення транспортних засобів і техніки здійснюється військовими підрозділами протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації через військові комісаріати, які здійснили таке залучення.

Документом також передбачається порядок компенсації шкоди, завданої транспортним засобам і техніці в результаті їх залучення під час мобілізації.

Згідно з документом, від передачі транспортних засобів під час мобілізації можуть звільнятися підприємства, установи та організації у зв'язку з виконанням ними встановлених мобілізаційних завдань за наявності укладеного з Міністерством оборони договору, а також за умови, що їх транспортні засоби і техніка задіяні у виробничому процесі виконання мобілізаційних завдань.

Крім того, від передачі техніки військовим формуванням під час мобілізації можуть звільнятися підприємства, установи і організації, у яких висока суспільна потреба. При цьому перелік таких підприємств затверджується Кабінетом міністрів за поданням Міністерства оборони.

Нам відомі випадки, коли підприємців Закарпаття вже попереджали про те, що можуть забрати в них техніку для потреб армії. Були навіть листи деяким керівникам підприємств від представників місцевої влади. Все це вже породило конфлікти. Підприємці не мають наміру віддавати техніку, яка їм потрібна для роботи.

Так само керівники підприємств відмовляються самі приводити у військкомати своїх працівників. Деякі підприємства просто закриваються.

Загалом влада розуміє, що проблеми з мобілізацією сталися через те, що у населення виник сумнів у швидкому закінченні війни. Кремль продовжуватиме цей збройний конфлікт до повного виснаження України. Один день війни обходиться Україні в 100 мільйонів доларів. Довго Україна так не протягне.

Окрім того, через кілька скандальних випадків із добровольчими батальйонами, як, до прикладу, «Торнадо», стали причиною певної дегероїзації українських військових. Оприлюднення побутових проблем в армії також не сприяє активізації мобілізаційних процесів. Ну і головне: демобілізовані воїни так і не отримують обіцяних преференцій та пільг, що також відлякує закарпатців, та й всіх українців, йти до війська.

Багато хто тікає, а багато хто каже, що готовий відсидіти у в’язниці, але не піде на незрозумілу війну.

До речі, тим хто ухиляється від війська потрібно знати, що з ухильниками від мобілізації також будуть боротись по-новому. Наразі у Генеральному штабі триває створення електронного державного реєстру військовозобов’язаних та призовників, для якого будуть використані дані фіскальної, міграційної, прикордонної служб, а також база виборців України. Це дасть можливість реально оцінити обсяги мобілізаційних ресурсів країни. Таким чином на 90% виключиться можливість для ухилення від служби, -- переконані в міністерстві оборони.

Одночасно триває робота з посилення відповідальності за ухилення від мобілізації. Зокрема, за ухилення від військового обов’язку передбачається як адміністративна відповідальність, так і кримінальна відповідальність терміном позбавлення волі від 2 до 5 років. І в Закарпатті є вже ряд випадків, коли суд давав ухилянтам тюремні терміни.

Багато що в мобілізаційних процесах в Закарпатті залежить від рішучості голови ОДА Губаля. Він повинен більш рішуче пояснювати президенту Порошенку особливості нашого регіону. Президент не повинен дивуватися тому, що велика кількість закарпатських чоловіків перебувають за кордоном на заробітках. Вони туди пішли не від хорошого життя. Окрім того, губернатор повинен пояснити президенту, що наш край багатонаціональний і значна частина угорського чоловічого населення не пройнята патріотичними почуттями до України. Те саме стосується румунів. І тут не можна вживати силові та каральні методи, бо це викличе акції протесту.

Влада в Закарпатті повинна зробити ставку на створення загонів самооборони, які залишатимуться в області. В АТО наших хлопців заганяти буде все важче.

Степан Форкош, Prozak.info

Ще про проблеми мобілізації читайте тут

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com