image

Як навести порядок з пасажирськими перевезеннями. Досвід Євросоюзу

Як навести порядок з пасажирськими перевезеннями

Просто свіжий випадок. Маршрутка Ужгород - Чоп не могла завестися. Людям довелося штовхати автобус. 

 

Ми вже до подібних випадків звикли. Це у нас на маршрутках на ходу може відвалитися колесо.  Це у нас водії маршруток виганяють пенсіонерів та школярів. Це у нас попри смердючі та поламані маршрутки з водіями-грубіянами влада сміливо піднімає вартість проїзду, але не піднімає вартість сервісу. Це у нас маршрутка на переході може збити жінку з дитячим візочком. 

Окрім того, навколо пасажирських перевезень власне в Ужгороді постійні корупційні скандали. Адже відомо, що пасажирськими перевезеннями в місті займаються люди з родини та оточення мера.  І якщо раніше на компенсацію перевезення пільговиків виділялося з бюджету кілька мільйонів, то зараз депутати з промерської більшості спокійно приймають рішення про виділення з бюджету на рахунки фірм-перевізників 22 мільйона гривень. 

Читайте: Чому ужгородців не радують маршрутки

Наразі, після тривалої критики та прикладу Мукачева, влада Ужгорода створила комунальне підприємство пасажирських перевезень і купила 10 нових автобусів, які вийдуть на маршрути вже з серпня.  Ужгородці з нетерпінням чекають покращення перевезень. 

 

Як воно буде насправді& І як влада планує вирішити проблему з пасажирськими перевезеннями на державному рівні? тут не потрібно вигадувати велосипед. Є чудовий приклад європейських країн. Щоправда, у різних країнах Євросоюзу є різні підходи до вирішення питання пасажирських перевезень. Але будь який досвід є позитивним. 

До прикладу, в столиці Естонії Таллінні громадський транспорт взагалі є безкоштовним. Ось що нам розповів громадський активіст з Таллінна Прііт Кооппел: "У нас дійсно безкоштовний громадський транспорт. Таким чином влада міста просто вирішила "пересадити" громадян з автомобілів на більш екологічно чисті автобуси та тролейбуси. Це своєрідна боротьба за екологію. Окрім того, боротьба проти автомобільних корків. При цьому варто зазначити, що влада міста намагається зробити так, щоб мешканці та гості міста взагалі не відчували дискомфорту через те, що не пересуваються автомобілем - громадський транспорт ходить у всі куточки міста, графік чіткий".

Читайте: Заступник мера Ужгорода розповів про зміни в громадському транспорті міста

Варто зазначити, що до вирішення проблеми пасажирських перевезень у містах багатьох східних країн Євросоюзу приклалися фінансові інституції ЄС. Євросоюз фінансує програми реформ у сфері пасажирських перевезень багатьох міст молодих країн ЄС. 

Як нам розповів мер словацького міста Кошице, який зараз займає посаду віце-прем'єр-міністра Словаччини, Ріхард Раші, місто отримало крупне фінансування з фондів Євросоюзу саме на транспортну сферу.  "Відразу хочу сказати, що тут ми вдячні власне фондам Євросоюзу. Ми отримали значні кошти на реконструкцію міського транспорту. Ну от взяти хоча б трамваї. Тепер Євросоюз виділив нам 200 мільйонів євро на реконструкцію трамвайних колій і закупку 50 нових трамваїв. А ще ми отримаємо 15 мільйонів євро на нові електробуси. Звичайно, що такі фінансові вливання вирішують транспортну проблему в місті", - розповів Ріхард Раші

Як вирішується питання пасажирських перевезень в Україні.

За даними Департаменту патрульної поліції, минулого року сталося 3043 ДТП за участю громадського транспорту, у результаті яких було травмовано 955 осіб. Серед найпоширеніших порушень, які зафіксували поліцейські, – незадовільний технічний та санітарний стан машин, відсутність необхідних документів, аптечок і вогнегасників, технічні несправності. В уряді запевняють, що незабаром така техніка має зникнути з вулиць, адже в Україні запрацювали нові правила конкурсного відбору автобусних перевізників. 

Конкурс перевізників

Як повідомляє Центр громадського моніторингу та контролю, нові правила набули чинності 17 березня і поширилися на міжміські, приміські, внутрішньорайонні та внутрішньообласні напрямки. Ключові зміни торкнулися системи нарахування балів під час проведення конкурсів серед перевізників. Щоб визначити компанію, яка отримає право обслуговувати маршрут, ввели жорсткіші вимоги до автобусів та їхнього стану. За словами урядовців, якщо раніше вирішальним фактором у визначенні переможців була кількість працівників і машин в автопарку, то тепер найвищі бали нараховують за безпечність транспорту і відсутність порушень. Перевагу також отримали підприємства, які використовують «зелений» транспорт: електробуси, гібриди, а також марки, що працюють на паливі високого екологічного стандарту якості, наприклад Євро-5, Євро-6. Найбільші українські автовиробники позитивно оцінили реформу.

«Нові вимоги стимулюватимуть перевізників переходити на сучасні, комфортабельні автобуси великого та надвеликого класу, які мають кондиціонери, Wi-Fi-зв'язок, пандуси тощо. Це важливий та довгоочікуваний крок для поліпшення безпеки та якості обслуговування пасажирів в Україні», – зауважили в прес-службі автомобільної корпорації «Богдан».

У результаті на ринку повинні залишитись ті компанії, які мають сучасні автобуси або готові вкладати кошти в оновлення автопарку. У цьому разі вони зможуть автоматично продовжити договір на обслуговування маршруту, якщо не порушуватимуть ПДР та пункти попереднього договору. Чиновники впевнені, що нововведення сприятимуть появі нових гравців на ринку, які надаватимуть якісні послуги. Втім, деякі експерти прогнозують, що зміни можуть спричинити суттєвий ріст вартості проїзду у громадському транспорті, а неприбуткові напрямки взагалі ризикують залишитися без перевізників.

Ще одна глобальна зміна у системі нарахування балів – це курс на доступність транспорту для людей з особливими потребами. Це чудовий європейський досвід, який у нас чомусь ігнорувався. Тепер під час конкурсу компанії одержують додаткові бали за низькопідлогові автобуси з пандусами і кріпленнями для інвалідних візків. Кабмін зобов’язав перевізників на міських та приміських напрямках збільшити кількість таких машин до 35% з 2019 року і до 50% – з 2020 року.

«Вперше за останні 10 років ми відходимо від застарілих рудиментів та впроваджуємо норми, які, в першу чергу, спрямовані на покращення безпеки та якості перевезень», – підкреслив міністр інфраструктури Володимир Омелян.

А на міжобласних напрямках запрацював заявницький принцип, тобто вийти на маршрут можуть усі компанії, які відповідають закону України «Про автомобільний транспорт», мають ліцензію та подали заявки. За словами урядовців, вільна конкуренція відсіє ті підприємства, які не можуть забезпечити належний рівень послуг.

 

Маршрутки відійдуть у минуле

Урядовці прогнозують, що завдяки новим правилам у містах збільшиться кількість сучасного муніципального транспорту, натомість кількість маршруток знизиться. Тим паче, що в багатьох регіонах уже почали рухатися в цьому напрямку. Так, нещодавно Львівська міськрада підтримала петицію місцевих мешканців щодо відмови від маршруток. Чудовий приклад ми маємо і в закарпатському Мукачеві. Тут закупили нові багатомістні автобуси. Як нам повідомили в мерії міста, тут вирішили просто втілити європейський досвід пасажирських перевезень. Автобуси зручні, пристосовані для перевезення інвалідів, є система GPS контролю і введено електронні квитки. Окрім того, було реконструйовано міські автобусні зупинки. 

«Якщо брати режим маршрутного таксі, то в багатьох містах уже від цього відмовились, і зупинка на вимогу вже не відбувається. Маленький автобус, який часто ходить, – теж неефективний. І ми бачимо, що з’являються нові автобуси із частково низькою підлогою, але містам потрібно ще над цим працювати», – вважає експерт з транспортного планування Дмитро Беспалов.

За оптимістичними прогнозами Міністерства інфраструктури, автобуси середнього, великого та надвеликого класу можуть витіснити маршрутки з доріг вже за 3-5 років. Однак, за словами експерта у сфері транспорту Олександра Кави, успіх справи значною мірою залежатиме від дій та активності місцевих органів влади. Для цього їм потрібно суттєво збільшити та модернізувати рухомий склад автопарків.

Європейські кошти

Кошти на модернізацію пасажирських перевезень Україні надають європейські інвестори у рамках проекту «Міський громадський транспорт». Відповідну угоду з Європейським інвестиційним банком ратифікував Президент України Петро Порошенко ще у травні 2017 року. Вона передбачає залучення 200 млн євро для закупівлі нових автобусів, тролейбусів і трамваїв. Ще 200 млн на умовах співфінансування виділяє Європейський банк реконструкції та розвитку.

Урядовці кажуть, що жорсткіші правила автобусних перевезень – це лише перший етап реформування галузі. На черзі – розробка та ухвалення нового закону «Про автомобільний транспорт», адаптація системи автостанцій до потреб громадян та створення загальнодоступного реєстру мережі автобусних сполучень по всій Україні.

Є надія, що вже дуже скоро пасажирські перевезення стануть комфортними та зручними. 

Ксенія Сентімреї, Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com