image

Угорське видання ХІХ століття про рутенів

 

Переважна більшість закарпатців, хто цікавиться історією краю, думає, що рутени,  русини (українці) жили тільки на території Угорщині, однак угорські енциклопедичні видання підтверджують, що вони жили й по той бік Карпат. 

В енциклопедичному виданні "Австро-Угорська монархія в нарисах і картинках. Буковина", виданому в Будапешті у 1899 році, під рубрикою "Рутени" розміщено дві статті, які пояснюють походження й місце проживання рутенів. Наукові праці значні за обсягом, тому повністю їх наводити не будемо, а лише ту частину, що безпосередньо підтверджує поширення рутенів по обидва боки Карпат. Переклад статей з угорської енциклопедії зробив для ProZak історик і краєзнавець Йосип Кобаль

Перша стаття - "Рутени", підготовлена науковцем Олександром Монастирським. У ній йдеться про те, що  рутени заселяють північну частину Буковини. "Їх кількість (включаючи і близько 30 000 гуцулів) становить 268 000. Вони можуть бути поділені на дві спорднені одна з одною, але все ж відмінні за характерними особливостями, групи: на низовинних рутенів, які називають себе русняками і яких ми нижче будемо позначати назвою "рутени"; і на "жителів гір, на так званих гуцулів"

У другій статті - "Гуцули" австрійський історик, визначний буковинознавець, етнограф, фольклорист, педагог Раймунд Кайндль пише: "Гуцули є близькими родичами рутенів, або як вони себе самі називають - русняків. Вони близькоспоріднені одні з одними як у мові, так і в звичаях, через що державні органи зараховують їх до рутенів у ширшому розумінні [цього слова]".

Оскільки у науковому виданні спільно зі статтями подають чимало зображень, зроблених на території сучасної України тодішніми науковцями. Наводимо деякі з них, котрі пояснюють побут рутенів і гуцулів.

Таким був народний одяг рутенів з Черемоша:

Це - рутени з Прута:

Рутени з Дністрянського краю:

Таким було повсякденне життя гуцулів влітку:

 

Наталія Каралкіна

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com