image

Яким було Закарпаття на карті 1900 року (ФОТО)

У 1900 році територія чотирьох закарпатських комітатів становила близько 18 тис. кв. км., на якій проживало 848 тис. 160 осіб. Чотири комітати називалися унг, берег, мараморош, угоч. 

Ung Vármegye- у той час називали територію сучасного ужгородського та перечинського району, а Мукачівщина, частина Свалявщини й Берегівщини - "Bereg vármegye". 

Зображення карти 1900 року опублікував на сторінці у соцмережі Фейсбук користувач Сергій Тішин. 

Про цей період у житті краю пише видання Закарпатія: перебуваючи у складі дуалістичної Австро-Угорської монархії (1867 – 1918 рр.) край іменувався умовною назвою Підкарпаття (за географічним розташуванням від центру). В офіційній хроніці частіше регіон називали Фелвідейком (Верхня Угорщина). Суспільно-політичне становище населення Закарпаття у цей час було досить складним, оскільки загальносуспільні зміни майже не торкалися провінції...

Участь закарпатців у діяльності загальнодержавних політичних акціях протесту, страйках була обмеженою. На подібний стан речей впливала слабка структурованість закарпатського суспільства й відсутність політико-правових традицій управління. Найбільшою політичною проблемою очевидно була відсутність політичної еліти. Її провідні функції взяла на себе національно-культурна інтелігенція (активність просвітителів), котра виконувала важливу роль у процесі політичної соціалізації громадян. Якщо ж класифікувати політичну систему, в межах якої перебувало Закарпаття на початку ХХ століття, то, беручи до уваги формаційний підхід типології суспільств, це була буржуазна політична система західного зразка. Її політичний режим характеризувався авторитарними методами управління.

Карта із зображенням двох сучасних районів, очевидно, була туристичною і пропонувала вироби закарпатців. 

А це вже карта сучасної Мукачівщини та частини Берегівського і Свалявського районів, які колись колись називалися "Bereg vármegye":

 

Головне фото - зі спільноти 1939.in.uaу соцмережі Фейсбук. Таким був вигляд на Рахів у 1916 році. 

ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com