Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень

На яке підвищення стипендій очікувати студентам, як отримати доступ до інформації про власників земельних ділянок та які ще електронні послуги пропонує Держгеокадастр, коли почнуть конфісковувати майно корупціонерів, записане «на тещу», навіщо Україні державне фінансування партій, чому 14 жовтня на роботу не йдемо. Читайте про це та інше у традиційному дайджесті.

1. Уряд підвищив розмір стипендій

Постановою Кабінету Міністрів від 8 жовтня 2015 р. № 797 визначено, що з 1 вересня 2015 року розмір мінімальної ординарної академічної стипендії становить:

-          для учнів професійно-технічних навчальних закладів - 311 гривень на місяць;

-          для студентів вищих навчальних закладів першого-третього рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем "молодший спеціаліст" або "бакалавр" - 622 гривні на місяць;

-          для студентів вищих навчальних закладів III-IV рівня акредитації, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем "бакалавр", "спеціаліст" або "магістр" становить - 825 гривень на місяць.

Також передбачено збільшення розміру соціальної стипендії. Для учнів професійно-технічних навчальних закладів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учнів, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишилися без батьків, стипендія становить 961 гривню на місяць, а для студентів вищих навчальних закладів – 1989 гривень на місяць.

Крім того збільшено розмір іменних академічних стипендій Президента України та Кабінету Міністрів.

2. Відомості про власників землі відкрили онлайн

Електронна послуга перегляду інформації про власників та користувачів земельних ділянок по всій території України доступна через публічну кадастрову карту http://map.land.gov.ua/. Обов’язковою умовою отримання доступу до інформації є  електронна ідентифікація заявника (фізичної або юридичної особи) – з використанням електронного цифрового підпису або альтернативної схеми ідентифікації BankID (ідентифікація через банківську картку). Інформаційна система автоматично опрацьовує запит та надає відомості про права власності на землю та дату їх набуття. Інформація надається на безоплатній основі.

При цьому власникам земельних ділянок надається можливість отримувати довідку про осіб, які отримали доступ до інформації про них у Державному земельному кадастрі. Надання зазначеної довідки здійснюється державними кадастровими реєстраторами безкоштовно .

3. Замовити витяг про нормативну грошову оцінку землі можна онлайн

Держгеокадастр запровадив електронну послугу онлайн-замовлення витягу про нормативну грошову оцінку землі, яка також доступна через публічну кадастрову карту http://map.land.gov.ua/. Це одна з найбільш запитуваних адміністративних послуг, які надає землевпорядна служба. Відомості про нормативну грошову оцінку землі необхідні при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них (купівля-продаж, оренда тощо).

Можливість скористатися функцією онлайн замовлення послуги значно скоротить процес отримання інформації та мінімізує контакти громадянина з чиновником. Отримати готовий витяг можна в будь-якому з 660 центрів надання адміністративних послуг, який обере сам запитувач. При цьому необхідно пред’явити тільки документ, що посвідчує особу.

4. Зареєструвати підприємницьку діяльність можна буде за одну добу

Про це повідомив Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк на засіданні Кабінету Міністрів у середу, 7 жовтня, зазначивши, що підписаний відповідний спільний наказ між Міністерством юстиції та Пенсійним фондом і Державною службою статистики. При цьому глава уряду нагадав, що зараз в Міністерстві юстиції реєстрація підприємницької діяльності уже здійснюється буквально за одну добу, «але проблема залишалася в Державній службі статистики, Пенсійному фонді і Державній фіскальній службі».

При цьому в Державній фіскальній службі повідомили, що станом на сьогодні взяття на облік платників податків органами ДФС здійснюється протягом 24 годин на підставі відомостей із Єдиного державного реєстру у день їх надходження. На кожне повідомлення із ЄДР у день надходження формуються дані про взяття на облік платника податків та платника єдиного внеску, які включаються до реєстру. Такі дані можна отримати через он-лайн сервіс отримання відомостей з ЄДР на сайті https://usr.minjust.gov.ua/. Їх можна переглянути у режимі «Безкоштовний запит».

5. Депутати зробили перший крок до арешту та спецконфіскації майна, записаного «на тещу»

Верховна Рада ухвалила за основу урядові законопроекти, які дозволяють арешт і спецконфіскацію майна в осіб, яких підозрюють у тяжких злочинах, навіть якщо це майно записане на третіх (підставних) осіб.

Зміни, передбачені проектом закону №2540а, дозволять слідчому арештовувати майно на ранній стадії, коли ще відсутній підозрюваний. Також стане можливо арештовувати майно, записане на третіх (підставних) юридичних чи фізичних осіб (у т.ч. родичів, друзів, підлеглих тощо). Законопроект №2541а розширює межі застосування спеціальної конфіскації злочинних активів на всі умисні злочини. Наразі спецконфіскація як санкція поширюється тільки на 10 складів злочинів, прямо перелічених у ст.96-1 КК. У разі остаточного ухвалення закону в Цивільному кодексі з’явиться норма про добросовісного набувача, де буде зазначено, що ним не може бути особа, яка набула майно і знала, що воно може бути злочинним активом.

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, який на момент розгляду законопроектів був присутній у сесійній залі ВР, наголосив, що без їх ухвалення українці з біометричними паспортами не отримають безвізовий режим із Євросоюзом.

Водночас у профільному комітеті ВР та Головному науково-експертному управлінні рекомендували відправити ці законопроекти на доопрацювання. Низка депутатів наголошували на корупційних ризиках, пов’язаних із застосуванням положень цих законопроектів, можливостях зловживань під час кримінального провадження та створення тиску на осіб, що беруть участь у справі. Голова уряду запропонував розглянути відповідні зауваження та пропозиції під час роботи над законопроектами у другому читанні.

6. В Україні можуть з’явитися приватні виконавці

Парламент прийняв за основу законопроекти №2506а та №2507а, якими пропонується:

- запровадити в Україні змішану систему виконання рішень (визначаються основи організації та діяльності з примусового виконання судових рішень та рішень інших органів державними виконавцями органів ДВС та приватними виконавцями)

- передбачити інститут приватних виконавців, визначити їх правовий статус, врегулювати процедуру отримання та призупинення права на здійснення відповідної діяльності, визначити особливості їх фінансового забезпечення і т.д.;

- перелік рішень, які не можуть виконуватися приватними виконавцями (за якими боржником є ​​держава, держоргани, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, державні та комунальні підприємства, установи, організації, юрособи, які фінансуються виключно за кошти державного або / та місцевого бюджетів, або частка держави у статутному капіталі яких перевищує 25%, за якими стягувачами є держава, держоргани, рішення, які передбачають вчинення дій щодо майна державної або комунальної власності, рішення про вселення та виселення фізичних осіб та інші).

7. В Україні запровадять державне фінансування партій

Парламент 229 голосами підтримав законопроект, який запроваджує державне фінансування партій. На думку авторів закону, такий крок дозволить зменшити ризики корупції у політиці за рахунок зменшення залежності партій від приватних донорів, переорієнтувати діяльність партій з постійного пошуку джерел фінансування на внутрішньопартійний розвиток, створити умови для чесної та вільної політичної конкуренції, розвитку нових партій тощо.

За законом пряме державне фінансування політичних партій здійснюватиметься у формі щорічного державного фінансування статутної діяльності партій, не пов’язаної із участю таких партій у виборах, та часткового відшкодування витрат партій на здійснення передвиборної агітації на виборах народних депутатів України. З метою запобігання нецільовому використанню бюджетних коштів, виділених на фінансування статутної діяльності партій, законом передбачається запровадити облік таких коштів на спеціально відкритих з цією метою рахунках партій у банках, заборонити перерахування таких коштів до виборчих фондів, а також наділити повноваженнями щодо контролю за законністю їх використання Рахункову палату та Національне агентство з питань запобігання корупції

8. Президент підтримує ініціативу відміни грошової застави для корупціонерів

У відповідь на розміщену громадянином В.М.Клименком електронну петицію "Відміна грошової застави для корупціонерів" (32024 підписи) Президент Петро Порошенко відповів, що підтримує пропозицію про недопущення застосування до осіб, які підозрюються чи обвинувачуються у вчиненні тяжких чи особливо тяжких корупційних злочинів, такого запобіжного заходу, як застава. На думку Президента, необхідно законодавчо запровадити обмеження щодо застосування застави до високопосадовців, які підозрюються чи обвинувачуються у вчиненні корупційних злочинів. Саме тому одним із важливих завдань для парламенту є розгляд законопроектів із зазначеного питання та вироблення компромісу щодо законодавчих змін у частині обмеження застосування застави до корупціонерів.

Зважаючи на викладене, Верховній Раді України запропоновано за результатами всебічного обговорення внесених законопроектів прийняти закон, який би врегулював питання щодо застосування запобіжних заходів до осіб, які підозрюються чи обвинувачуються у вчиненні корупційних злочинів.

9. Парламент визнав статус сімей героїв Небесної сотні

Верховна Рада внесла зміни до статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якими визнали особами, на яких поширюється дія цього закону, сім’ї загиблих під час участі у Революції Гідності.

Закон визначає статус сімей загиблих або померлих внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень, одержаних під час участі у Революції Гідності, та надає їм соціальні гарантії (у т.ч. 50-процентна знижка плати за користування комунальними послугами, першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація, переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності чи штату працівників тощо).

При цьому закон не поширюється на членів сімей загиблих міліціонерів та інших силовиків, які брали участь у протистояннях.

10. 14 жовтня – державне свято (День захисника України) і офіційно неробочий день

День захисника України — свято, яке відповідно до Указу Президента №806/2014 з 2014 року на державному рівні відзначається в Україні 14 жовтня у день святої Покрови Пресвятої Богородиці водночас з Днем Українського козацтва. Відповідно до змін, внесених навесні Верховною Радою до статті 73 Кодексу законів про працю, День захисника України є державним святом та, відповідно, неробочим днем.

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com