Немеш і партнери
image

Немеш про порядок отримання житлових субсидій

Заслужений юрист України Петро Немеш спеціально для Prozak.info розповів про всі нюанси отримання субсидій.

З прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 28 лютого 2015 року № 106, якою з 1 травня 2015 року запроваджено спрощені умови отримання житлової субсидії, дане питання набуло актуальності серед більшої частни населення, як Закарпатської області так і України в цілому.
Репліки: «З 1 травня 2015 року отримати субсидію стало зовсім просто» чуємо досить часто, а особливо в ЗМІ при виступах, різного рівня, чиновників. Проте, хоча процеду отримання субсидії в якісь мірі спрощено, однак залишається значна частина питань, на які слід звернути особлиу увагу.

У цій статті надається відповідь на основні питання, які виникають при оформленні субсидії.

1. Хто має право на отримання допомоги?

Право на отримання житлових субсидій мають сім'ї, які платять за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов'язкового відсотка платежу (розраховується індивідуально для кожної сім’ї).

Субсидія призначається особі, яка зареєстрована у будинку (квартирі) та на яку відкрито особові рахунки по сплаті за житлово-комунальні послуги. Не зареєстрованій особі, яка фактично проживає у житловому приміщенні, субсидія призначається за умови наявності договору найму (оренди) житла і переведення особових рахунків із сплати житлово-комунальних послуг.

З 1 травня 2015 року субсидія оформляється на підставі заяви та декларації про доходи (бланки зазначених документів як правило направлялось у кожне домогосподарство). Подати документи на оформлення потрібно лише один раз – надалі субсидія автоматично продовжуватиметься до зміни фінансового стану сім’ї. Відправити їх до Управління праці і соціального захисту населення можна і поштою. Перевіряти дані будуть Пенсійний фонд та Державна фіскальна служба. Відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім'ї і залежить виключно від доходів сім’ї.

Випадки, коли сбусидія не призначається:

У разі, якщо Ви: — є непрацездатною особою, яка проживаю самотньо в квартирі (будинку), площа якої (якого) перевищує соціальні нормативи житла (48,87 м2 );

— проживаєте в квартирі чи будинку, які обладнані лічильниками (вода,газ, електроенергія) та фактична кількість проживаючих осіб менша ніж кількість зареєстрованих осіб. У випадку подання документів, що підтверджують відсутність зареєстрованої особи (лікування, робота, навчання, відрядження, відбування покарання тощо – в таких випадках субсидія буде призначатися по кількості фактично проживаючих осіб;

— зареєстровані у квартирі чи будинку, але особові рахунки відриті не на Вас;

— Ви або будь-хто з членів родини здійснили дороговартісну покупку (протягом 12 місяців перед зверненням) в таких випадках субсидія може бути призначена Вам за рішенням комісії. Тому при оформленні заяви слід підкреслити фразу: «…прошу розглянути мою заяву відповідними органами або утвореною ними комісією».

Варто пам’ятати, що сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок подання громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним у подвійному розмірі.

2. На які послуги поширюється субсидія?

Згідно з програмою житлових субсидій, держава відшкодовує витрати на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг: водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот.

Крім цього, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, передбачено надання субсидії для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

3. Куди звертатись для призначення допомоги?

Особа, яка зареєстрована у житловому приміщенні і на яку відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг, має звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.

З 1 травня 2015 року субсидією можуть скористатися і орендарі житла.

У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

4. На який термін надається субсидія?

З 1 травня 2015 року житлова субсидія призначається на 12 місяців. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік.

Житлова субсидія надається на безповоротній основі. Її отримання не пов’язане із зміною форми власності житла і не тягне за собою таку зміну.
Для одержання житлової субсидії сім’я має сплачувати свою частину платежу за послуги, у іншому випадку – надання субсидії припиняється.
Якщо на момент підвищенні тарифів або зміни розміру обов’язкового платежу родина вже користується житловою субсидією, звертатися до органів соціального захисту не потрібно. Субсидія буде перерахована автоматично.

У разі виникнення додаткових питань, можна звернутись ТЕЛЕФОНОМ УРЯДОВОЇ "ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ": 0-800-507-309.

Петро Немеш, Заслужений юрист України, адвокат

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com