image

Філологи Ужгородського університету провокують мовний конфлікт

Філологи Ужгородського національного університету разом з кількома активістами надіслали звернення до керівництва держави з підтримкою змін до Закону про освіту, за якими зменшуються права мов національних меншин

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

на підтримку змін до ст. 7 законопроекту «Про освіту» №3491-д, які закріплюють українську мову як основну для навчання у державних і комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти

З огляду на непослідовність провадження мовної політики в Україні від часу здобуття нашою державою незалежності склалася вкрай негативна ситуація зі знанням державної мови громадянами України, зокрема й тими, для яких українська мова не є рідною. За умови поглиблення такої кризової ситуації держава може втратити один із найголовніших об’єднувальних чинників.

Серед індикаторів, які вказують на незадовільний рівень знання державної мови, є неспроможність випускників шкіл у місцях компактного проживання національних меншин Закарпатської області успішно скласти зовнішнє незалежне оцінювання з української мови та літератури, а відтак і реалізуватися в українському суспільстві та Українській державі. Тож обов’язкове навчання українською мовою як державною у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах є не просто бажаним – украй необхідним.

Запропоновані законодавчі ініціативи щодо внесення змін у ст. 7 законопроекту «Про освіту» №3491-д, які закріплюють обов’язковість навчання українською мовою у державних і комунальних закладах дошкільної і загальної середньої освіти, є хоч і запізнілими, але вкрай необхідними з точки зору державотворчого процесу в Україні. Їх упровадження та ефективна реалізація дасть змогу забезпечити на практиці рівні права у доступі до української вищої освіти всіх без винятку громадян, зокрема й представників національних меншин. Указаний урядовий законопроект підготовлено з повним дотриманням європейських стандартів із забезпечення прав національних меншин, абсолютно респондується з відповідною практикою, втіленою в освітній галузі сусідніх із Закарпатттям країн Європейського Союзу, де також є потужні національні меншини.

Зважаючи на окремі лобістські звернення проти прийняття законопроекту №3491‑д закликаємо до якнайшвидшого його ухвалення в інтересах українського суспільства.

Крім керівництва філологічного факультету університету звернення підписали відомі в Закарпатті русинофоби Гаврош, Диба та Тиводар. 

Як відомо, наразі очікуються зміни до Конституції, які зменшують право на використання мов національних меншин, а також зміни до Закону про освіту, за якими навчання в комунальних закладах освіти буде проводитися виключно українською мовою навіть в регіонах з компактним проживанням національних меншин.

Як ми повідомляли, керівники угорських організацій Закарпаття напередодні візиту глави українського уряду Володимира Гройсмана в Угорщину, звертали увагу на те, щоб керівництво Угорщини вимагало від Гройсмана переглянути рішення щодо змін в Закон про освіту, бо це зневажає права національних меншин і суперечить міжнародним конвенціям, зокрема, Європейській хартії регіональних мов або мов меншин від 1992 року, та Рамковій конвенції про захист нацменшин від 1995 року.

Для чого закарпатські філологи захотіли написати подібний лист керівництву держави, наразі невідомо. Це все схоже на типове для радянських часів тотальне "одобрення" дій партійного керівництва. Закарпаття є багатонаціональним краєм і тут потрібно поважати права всіх національних меншин і дати їм змогу навчатися рідною мовою. Ніхто не заперечує, що українська мова повинна бути домінуючою, але не варто робити в цьому перегиби, які можуть призвести лише до певного непорозуміння та протистояння.

Василь Поляк для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com