image

Київ планує ще одну атаку на нацменшини в Закарпатті

В Україні хочуть припинити діяльність національних редакцій на телебаченні та радіо

Нещодавно ЗМІ повідомляли про стурбованість офіційного Будапешту намірами влади України нанести новий удар по нацменшинам в Україні. Мова йшла про те, що у Києві підготували новий законопроект про фактичну ліквідацію трансляцій на радіо та телебаченні мовами нацменшин. Угорці також повідомили, що Київ має намір змусити друковані видання, які виходять на мовах нацменшин, дублювати свої статті українською мовою.

І ось сьогодні голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль виступив із різкою критикою таких намірів української влади.

За інформацією Закарпатської ОДА, розроблена керівництвом Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) й подана на затвердження Наглядовою радою НСТУ Концепція мовлення нацменшин на суспільному мовнику пропонує на першому етапі перевести всі «національні» редакції на українську мову із субтитруванням мовами нацменшин. А на другому – закрити всі «національні» редакції й створити єдиний центр мовлення нацменшин на всеукраїнському рівні, який державною мовою вироблятиме телерадіопрограми для всієї України.

Тобто, на Закарпатті вже не буде на телебаченні угорських чи словацьких програм, а будуть українські, які лише дублюватимуться при потребі мовою нацменшин. Хіба це можливо зробити? Які титри будуть йти в ефірі, якщо у нас є багато нацменшин? 

Примітивне бажання деяких представників НСТУ та влади знищити мови нацменшин заради домінування єдиною української мови просто дивує. 

Звичайно, що деякі чиновники від НСТУ просто не розуміють, що вони створюють, адже такі "реформи" стосуються не всієї України, а лише трьох регіонів, на території яких проживають нацменшини. І в першу чергу це стосується багатонаціональне Закарпаття.

Для чого взагалі ініціювати таку дурість, яка апріорі створить нові дипломатичні протиріччя між Україною та кількома сусідніми країнами Євросоюзу.

"Мені важко зрозуміти, кому зараз заважають «національні» редакції в системі НСТУ (всього по Україні є три обласні телерадіокомпанії, які загалом виробляють теларадіопрограми десятьма мовами нацменшин). І чому комусь хочеться їх, так би мовити, реформувати. Не можу уявити, як можна субтитрувати телепрограми одразу кількома мовами, чи яким чином субтитрувати радіопрограми. Однак як голова Закарпатської області, яка є багатонаціональною, скажу прямо – це «реформування» знову призведе до конфліктів України з її сусідами, в першу чергу членами Євросоюзу. Крім того, воно прямо суперечить українському законодавству, зокрема, Конституції України, яка гарантує вільний розвиток, використання і захист мов національних меншин, закону «Про засади державної мовної політики», Рамковій конвенції про захист національних меншин і так далі", - заявив голова ОДА Геннадій Москаль.

З його слів, тільки вчора (23.01.) Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про забезпечення розвитку мов нацменшин, у якій згадується Європейська хартія регіональних мов або мов меншин. Стаття 11 Хартії, яку Україна ратифікувала в 2003р.,  зобов’язує нашу країну:
- забезпечити створення якнайменш однієї радіостанції і одного телевізійного каналу, які здійснюватимуть мовлення регіональними мовами або мовами меншин;
- вжити належних заходів для того, щоб радіо- і телеорганізації транслювали програми регіональними мовами або мовами меншин;
- заохочувати трансляцію телевізійних програм регіональними мовами або мовами меншин на регулярній основі;
- заохочувати створення та розповсюдження аудіо- і аудіовізуальних творів регіональними мовами або мовами меншин тощо.
Як повинен реагувати Євросоюз на такі примітивні ініціативи НСТУ? Цілком очевидно, що реакція Євросоюзу буде радикальною. Через такі "реформи" нас можуть виключити з Асоціації і відмінити безвіз. Хіба нам мало було ганьби після прийняття закону про освіту, який обмежив права нацменшин на здобуття знань рідною мовою? Незрозуміло, що поганого в тому, що на регіональному телебаченні та радіо інколи транслюються програми мовами нацменшин. Вони ж повністю контрольовані і не несуть небезпеку нашій державі.

До речі, не виключено, що іншим кроком щодо ущемлення прав нацменшин буде закриття газет на мовах нацменшин. Національні редакції просто змусять друкувати двомовні газети. Звичайно ж, для цього потрібно буде вдвічі збільшувати об'єм газети, а компенсацію за це ніхто редакціям не дасть. 

Степан Форкош для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com