image

Паніка відміняється: Штат Закарпатського обласного архіву не скорочуватимуть

Влада Закарпаття передумала скорочувати штат Державного архіву Закарпатської області

Чим унікальний обласний архів у Закарпатській області, так це інтересом до нього представників не лише України, але й сусідніх держав. Так уже сталося, що наш край перебував у складі різних державних утворень. Наразі у пошуках рідкісних документів у закарпатському архіві частими гостями є угорці, чехи і словаки. Вони навіть залучають гранти для того, щоб паперові архіви відцифрувати. 

Угорці взагалі днюють і ночують в нашому архіві, бо він містить купу неймовірно рідкісних документів, які стосуються Угорщини. 

З іншого боку, тисячі закарпатців потребують завітної довідки з архіву про те, що їхні родичі були угорцями чи чехами, щоб отримати паспорти цих країн. Власне це для керівництва архіву стало звабою до криміналу. Без скандалів не обійшлося. Тим не менше, наразі архів працює у посиленому режимі. Документів стає все більше. Попит на їхнє вивчення також зростає.

Нещодавно пішли чутки, що колектив архіву буде скорочений мало не на половину. Тобто, із 32 чоловік, які наразі у штаті, повинні були скоротити 12 співробітників. 

Сьогодні ж відбулася прес-конференція керівника держархіву в Закарпатті Михайла Місюка. Він сказав, що влада Закарпаття з розумінням поставилася до проблем архіву і скорочень колективу не буде. 

"Обласний архів зробив загальнодоступним фонд з даними перепису населення Закарпаття Чехословацького періоду,  котрий був здійснений тогочасним Урядом протягом кінця 1920-го та початку 1921-го років. Дослідити свій родовід, або дізнатися більше про мешканців Закарпаття, національний склад області на початку минулого століття можна у стінах читального залу установи. Про це під час брифінгу в прес-центрі Закарпатської ОДА повідомив директор обласного Державного архіву Михайло Місюк.
За його словами ознайомитися з даними предків також є можливість з церковних та метричних книг, котрі зберігають нині в архіві. Найстаріші церковні книги датовані початком 18 століття, а найстаріші державні метричні – кінцем 19-го, а найбільш давній оригінальний документ, котрий нині зберігається в обласному архіві, датований 1391 роком.
Документи до 1946 року зберігаються у м. Берегово. Вони відображають історичне минуле краю за роки, коли він входив до складу інших держав. Є грамоти королів та князів, що відносяться до ХV-ХVІ століття. «В обласному архіві зберігається дуже велика колекція королівських грамот. Вони зараз приведені у належний стан, відреставровані та переміщені у спеціальні коробки. Ця робота досі не проводилася. Але це історичне надбання нашого краю, ці документи – наша гордість і нині ми продовжили їх вік та час їхнього зберігання», - наголосив М. Місюк.
Завдяки співпраці з архіваріусами сусідньої Угорщини, залучивши європейські гранти працівникам обласного архіву Закарпаття вдалося покращити умови зберігання та доступу до історичних документів, зокрема провести сканування  старовинних кадастрових карт.
До кінця року обласний архів планує видати путівник про всі документи та фонди, які зберігаються в установі, котрий стане в нагоді дослідникам минулого. Фахівці установи працюють і над створенням електронної версії фондового каталогу.
До слова, у читальних залах держархіву в минулому році працювало більше трьох з половиною сотень дослідників, тридцять з яких з-за меж країни", - повідомила прес-служба ОДА.

Для довідки: 

З 1919 по 1939 роки на Закарпатті діяв Крайовий архів Підкарпатської Русі.

З 06 листопада 1945 створено Центральний державний історичний архів Закарпатської України. З 1946 р. одержав назву Закарпатський обласний державний архів. З 1945 по 1954 роки архів містився в Ужгороді.

З 1953 року створено відділ у м. Берегове, де знаходяться документи за період від XVI ст. по 1945 р. включно. Документи від 1946 р. зберігаються в Ужгороді. З 1980 р. має назву Державний архів Закарпатської області.

Фонди архіву
5106 фондів, майже 1,4 млн. одиниць збірок за від 1254 року.
1624 одиниць збірок науково-технічної документації за 1948-1987 рр.
17140 одиниць збірок фотодокументів за 1918-1998 рр.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com