image

Скандал в Ужгороді: Словацькі співзасновники клініки ГЕМО МЕДИКА непереконливо намагалися спростувати рейдерське захоплення

Словацькі засновники ГЕМО МЕДИКи провели сьогодні доволі скандальну прес-конференцію щодо рейдерського захоплення ужгородської клініки

Зі словацької сторони на прес-конференції був присутній Людовіт Чернак, який представився як президент компанії Sitno Holding, а також Густав Гулік, який був представлений як генеральний директор HEMO MEDIKA Group (хоча офіційної структури з відповідними атрибутами в природі не існує і це виключно номінальна назва, у чому зізналися самі присутні на прес-конференції словаки). Також разом зі словаками була Наталія Рубіш, яку представили як головлікаря ужгородської клініки ГЕМО МЕДИКА.

Людовіт Чернак почав з того, що звинуватив деяку закарпатську пресу в тому, що вона не реагує на листи словацьких засновників і подає доволі однобоку інформацію навколо клініки. Потім він намагався переконати, що ніякого рейдерського захоплення клініки не було, а колишній директор клініки та співзасновник компанії ГЕМО МЕДИКА Україна Тарас Воротняк був цілком легально звільнений як з посади директора ужгородсткої клініки, так і зі співзасновників.

Фактично те саме говорив і Густав Гулік. При цьому словаки самі ж проговорилися, що процедура призначення нового директора ще оскаржується в суді, тобто є фактом недоконаним. 

Читайте: Подробиці рейдерського захоплення клініки ГЕМО МЕДИКА

Скандальності цій прес-конференції надало те, що на ній був присутній відомий ужгородський меценат, керівник клініки, якого намагаються "кинути" словацькі співзасновники, Тарас Воротняк. Він не втручався в хід прес-конференції, але роздав журналістам деякі документи, які розкривають суть засновницьких взаємостосунків. Присутність Воротняка трошки збила пафосний пил учасників прес-конференції, бо насправді інвестиції, якими так вихвалялися словаки, виявилися звичайними договорами кредитування, лізингу та купівлі-продажу між українськими компаніями та словацькою стороною, які передбачають грошову оплату саме українською стороною. Більше того, заборгованість компанії "Гемо Медика Україна" по укладених договорах лізингу, поставки обладнання та реагентів на запуск всіх українських лабораторій  була  штучно  створена з метою утримання дочірніх структур у фінансовому рабстві перед “інвестором”, вважає Тарас Воротняк.

Що стосується рейдерського захоплення клініки, то словацька сторона переконувала, що законно змінила директора Воротняка на громадянина з міста Луганськ, до якого, зі слів словаків, абсолютна довіра. При цьому словаки казали, що люблять Ужгород та ужгородців. Не змогли словаки також пояснити, чому адвокатом при зміні директора був громадянин Росії. Всі пояснення словацької сторони були однобокими: ми довіряємо цим людям і працюємо з ними, незалежно від їхнього місця проживання.

Читайте: Нотаріус, який узаконив у Києві рейдерське захоплення ужгородської клініки, мав проблеми з фальсифікаціями

До речі, Тарас Воротняк разом з деякими документами передав журналістам й інформацію про те, що наразі триває експертиза підпису під документом, на якому ніби Воротняк повідомлений про проведення зборів у Києві, на яких його зняли. Насправді, підпис підроблений, - каже Воротняк і це також є предметом окремого кримінального провадження.

Що стосується виключення Тараса Воротняка із складу засновників фірми, то словаки також не змогли надати інформацію про те, де і яким нотаріусом було легалізовано відповідний документ.

Таким чином, після прес-конференції словацький співзасновників клініки конкретних відповідей не було, а виникло ще більше запитань.

Наостанок ми публікуємо лише один (наданий Тарасом Воротняком) аналітичний документ суті конфлікту, який стався навколо ГЕМО МЕДИКИ:

СТРУКТУРА КОНФЛІКТУ

1). Основні сторони:

  • “Гемо Медика Сервісес” - словацька сторона (80%)
  • “Гемо Медика Україна” - українська сторона (20%). 

2). Предмет конфлікту:

  • порушення партнерських домовленостей від 2008 року про те, що з 2013 року майно та обладнання компанії буде внесено до статутного фонду підприємства і розпочнеться виплата дивідентів.
  • відсутність з боку словацької сторони, яка вважає себе інвестором, факту інвестування як такого; натомість мають місце укладені договори кредитування, лізингу та купівлі-продажу між українськими компаніями та словацькою стороною, які передбачають грошову оплату саме українською стороною.
  • заборгованість компанії "Гемо Медика Україна" по укладених договорах лізингу, поставки обладнання та реагентів на запуск всіх українських лабораторій  була  штучно  створена з метою утримання дочірніх структур у фінансовому рабстві перед “інвестором”.

3) Об’єкт конфлікту:

  • дивіденди компанії “Гемо Медика Україна”. 

4) Мотиви сторін:

  • словацька сторона не зацікавлена у виплаті дивідендів, так як отримує прибуток шляхом нечесних маніпуляцій та приховування інформації.
  • українська сторона наполягає на виплаті дивідендів та зацікавлена в стабільному розвитку підприємства і його всіх дочірніх компаній на території України.

5) Дії сторін:

  • в грудні 2010 року  українська сторона, уклавши договір лізингу з "інвестором", ввезла для власного використання 16-зрізовий комп’ютерний томограф, митна вартість якого склала 534 900 євро. За 2011-2015 роки українська сторона виплатила 249 600 євро лізингових платежів  та провела ремонтні роботи, заміну труби та сервісне обслуговування загальною вартістю 99 800 євро. Важливо зазначити, що за договіром  лізингу  вартість вищезазначених робіт мав сплачувати лізингодавець, тобто словацька сторона. Таким чином, загальна вартість 16-зрізового комп’ютерного томографа для “Гемо Медика Україна” склала 546 000 євро. Аналогічні 16-зрізові комп’ютерні томографи були встановлені в “Гемо Медика Тячів”, “Гемо Медика Червоноград” та “Гемо Медика Свердловськ”, але за ціною 260 000 євро. Цей факт є свідченням свідомого завищення “інвесторами” вартості обладнання для “Гемо Медика Україна” з метою отримання надприбутків зі своїх же компаній. Отже, кошти з українських компаній  свідомо виводяться словацькою стороною з метою уникнення виплати дивідендів   українським партнерам.
  • 2011-2014 роки – відсутність як такого факту  виплати дивідендів у зв’язку з відкриттям клініки “Гемо Медика”, лабораторії, ремонтом приміщень, заміною труби на комп’ютерний томограф тощо. Всі ці витрати було покрито за рахунок доходів від господарської діяльності компанії “Гемо Медика Україна”.
  • протягом 2010-2012 років "Гемо Медика Україна" отримала від “Гемо Медика Сервісес”  37 аналізаторів крові компанії Siemens на суму 1 191 600 євро.  Вищезазначені аналізатори були отримані словацькою стороною від компанії Siemens в реагентний лізинг, який також передбачає безкоштовні стартові пакети реагентів для запуску аналізаторів. За звичайних умов, вартість кожного стартового пакету складає 6 000 євро. Таким чином, словацькі партнери-"інвестори"  безоплатно отримали реагенти від компанії Siemens, а потім продали їх українській стороні, отримавши  233 000 євро чистого прибутку.
  • протягом 2014-2015 років за лізинговими контрактами українська сторона повернула “інвестору”  аналізатори, які були поставлені у 2010-2012 роках на суму 97 900 евро. Крім того, частину аналізаторів було продано на території України та сплачено “інвестору” 109 600 євро. Таким чином, словацька сторона двічі отримала дохід з даної лізингової  операції.
  • ще одним свідченням штучної заборгованості "Гемо Медика Україна" є той факт, що до її складу входить борг на запуск лабораторій, які були відкриті  протягом 2011-2013 років на території України. Для “Гемо Медика Львів” ця сума складає 108 000 євро, “Гемо Медика Луцьк” - 54 000 євро, “Гемо Медика Одеса” - 173 000 євро. До теперешнього моменту  ці витрати жодним чином не були компенсовані “інвестором”.
  • враховуючи той факт, що все майно за договорами лізингу, договорами купівлі-продажу та договорами передачі майна в оренду дочірних компаній в Одесі, Луцьку і Львові знаходиться на балансі “Гемо Медика Україна”, то курсові збитки компанії склали 30 700 000 гривень і на тепершній час жодним чином не компенсовані словацьким “інвестором”.
  • словацька сторона не виконала взяті на себе  зобов’язання щодо компанії „Гемо Медика Червоноград”, а саме заміна запасної частини труби для комп’ютерного томографа загальною вартістю 1 600 000 гривень та утримання персоналу протягом перших 6-ти місяців з моменту створення компанії. Вказані витрати "на прохання інвесторів" були перекладені на “Гемо Медика Україна” і  "Гемо Медика Дістриб’юшн” та до теперешнього моменту не  відшкодовані з боку “інвесторів”.
  • Слід зазначити, про критичну ситуацію з "Гемо Медика Тернопіль", „Гемо Медика Червоноград" та „Гемо Медика Тячів": щомісяця виплачуючи певні суми у вигляді "поворотної фінансової допомоги", вони не зменшують суми своїх заборгованостей перед "інвестором", а точніше – позичальником по укладених кредитних  угодах.
  • 2014-2015 роках в Україні відбувся Євромайдан,  внаслідок якого економічний стани країни значно погіршився і  гривня різко знецінилась. Розуміючи ці обставини, українська сторона не порушувала питання про початок виплати дивідентів до 1 червня 2015 року.
  • з липня 2015 року українська сторона неодноразово порушувала питання щодо  проведення виплати дивідендів.  Однак  „інвестор”   будь-яким  чином ухилявся від обговорення цієї теми і, відповідно, від виплати дивідендів. 
  • з 2016 року було припинено діалог щодо виплати дивідендів. 

6). Уявлення сторін щодо ситуації:

  • словацька сторона вважає, що українським партнерам достатньо їх заробітної плати і дивіденди виплачувати не обов’язково; вважають свою позицію непорушною, адже вони “інвестори”, які вклали фінансові ресурси в економічно бідну країну.
  • українська сторона вважає, що домовленості (в тому числі усні) – найвища цінність при веденні бізнесу; дивіденди мають  систематично виплачуватись, як і передбачено чинним законодавством України та  фінансовими показниками компанії “Гемо Медика Україна”.
  • Кредиторська заборгованість компанії перед „інвестором” є штучною і була створена з метою утримання українських компаній у “фінансовому рабстві”; “фінансові ресурси інвесторів” – це, насправді, їх банківський кредит, який був перекладений на плечі української сторони. 

ДИНАМІКА КОНФЛІКТУ:

 1). Передконфліктна ситуація

Навмисне затягування словацькою стороною переговорного процесу щодо виплати дивідендів в компанії “Гемо Медика Україна” (з липня 2015 року).

2). Інцидент

Таємні переговори словацької сторони про продаж  українських компаній іншій словацькій компанії. 

3). Ескалація

Припинення платежів з боку української сторони.

4). Кульмінація

Рейдерське захоплення офісу компанії, підробка документів та печатки.

З цього документу випливає, що українська сторона намагалася захистити свої інтереси, але словацькі співзасновники, напевно, вважали, що це наглість, тому просто пішли на те, щоб змістити ужгородця і поставити на директора ужгородської клініки жителя Луганська.

Крапки над "і" в цій історії поставить суд. Ну і варто також очікувати висновки експертизи щодо підробки підпису. Це вже кримінал, який може викликати міжнародний скандал. 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com