image

Стихія в Закарпатті: перші бунти і відсутність коштів на відбудову

У Закарпатті почалися перші акції протесту людей, чиї дворогосподарства постраждали від сильного граду, а грошей на компенсацію збитків немає.

Зокрема, в селі Теково, де більшість дахів на будинках були розбиті потужним градом ( дивіться ВІДЕО граду в Текові у цьому матеріалі), сьогодні перекрили дорогу, вимагаючи від влади термінової допомоги.

Як ми повідомляли, тривалий час влада ігнорувала стихію і лише вчора ввечері була розповсюджена заява заступників голові ОДА та облради.

Сьогодні ж, голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль повернувся з Угорщини і вже дав перший коментар.

 «Сьогодні (22.06) зранку Геннадій Москаль провів термінове засідання Регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якій розглядалося питання ліквідації наслідків стихійного лиха в Хустському та Виноградівському районах. Станом на 9 годину ранку зібрана інформація про 1200 пошкоджених будинків у 7 селах Хустського району та 6000 пошкоджених будинків у 14 селах Виноградівського району (в тому числі пошкоджені об’єкти соціальної сфери – школи, дитсадки, фельдшерсько-акушерські пункти тощо). Крім того, госпіталізовані 7 мешканців Виноградівщини, які під час падіння граду отримали різні травми. На щастя, обійшлося без серйозних тілесних ушкоджень. Від негоди постраждали також окремі населені пункти Іршавського та Свалявського районів.
Завдані збитки підраховуються, створені комісії здійснюють подвірні обходи і складають дефектні акти.
– Комісія класифікувала стихійне лихо, як надзвичайну ситуацію природного характеру регіонального рівня, – заявляє Г.Москаль. – Цей статус дає підстави просити допомогу на ліквідацію наслідків негоди в Уряду України. На сьогодні в резервному фонді обласного бюджету є 1,5 мільйона гривень. Я підписав розпорядження про виділення 500 тисяч Хустському і 1 мільйона Виноградівському районам. На ліквідацію наслідків стихії будуть залучені кошти і районних та сільських бюджетів. Сьогодні зранку в мене була телефонна розмова з керівництвом Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС), яке повідомило, що від негоди постраждали також Івано-Франківська, Чернівецька, Львівська та Чернігівська області. ДСНС готує звернення в Кабінет міністрів України щодо виділення коштів усім постраждалим регіонам, у тому числі й Закарпаттю. Ситуація з ліквідації наслідків стихійного лиха перебуває на постійному контролі обласної влади», - повідомила прес-служба Закарпатської ОДА.

Щоб було зрозуміло, то наявний фонд коштів на рахунках резервного фонду у розмірі 1,5 млн. грн.. – це смішні копійки. До прикладу, якщо виділений мільйон гривень для Виноградівського району розподілити між родинами 6000 тисяч будинків, які постраждали від стихії, то це вийде трошки більше 160 грн. на одне дворогосподарство. За 160 гривень дах не відремонтуєш. Потреба в грошах значно більша.  На перс-конференції у Виноградівському районі було повідомлено, що град знищив 460 тисяч квадратних метрів покрівель. Із розрахунку  необхідних на ремонт 1 квадратного метра покрівлі близько 100 гривень виходить, що потрібно 46 мільйонів лише на дахи. А що вже говорити про те, що люди залишилися без городини і потрібно буде вирішувати питання з продуктами на зиму.

Варто також нагадати, що у районах, які найбільше постраждали від стихії, люди здебільшого живуть з того, що вирощують овочі та фрукти, які продають потім на ринках нашої та сусідніх областей.

Окрім того, анонсоване владою виділення коштів з резервного фонду не означає, що гроші зараз підуть  людям на ремонти дахів. У першу чергу за ці кошти будуть ремонтуватися соціальні об’єкти (школи, дитячі садочки, амбулаторії, адмінбудівлі). Є надія на те, що уряд України таки виділить додаткові кошти на боротьбу з наслідками стихії в Закарпатті зі своїх фондів. І тут постане питання їхнього розподілу серед домогосподарств. Це велике поле для корупції. Хто буде в комісіях, які встановлюватимуть розмір збитків? За якими критеріями буде вираховуватися ця компенсація? Тут буде спрацьовувати кумівство і хабарництво. Окрім того, все у нас буде робитися повільно, а якщо ще зважити на те, що значна частина чиновників вже виїхали у відпустки, то компенсування втрат від стихії добряче затягнеться в часі. Все це може викликати невдоволення серед постраждалих людей. Перекриття доріг будуть лише квіточками.

У влади буде лише один аргумент - майно потрібно страхувати. Але це явно не аргумент нашої відсталої держави, де страхування не в фаворі. 

Василь Поляк для Prozak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com