image

Суд у Львові залишив в Україні Їлісена Аєркена, який бореться за права уйгурів у Китаї

Про це написав у Twitter президент ГО Ліберально-демократична ліга України та координатор Free Hong Kong Center Артур Харитонов.

«Це важливий прецедент для українського правосуддя, коли іноземця у справі про геноцид уйгурів передають на поруки української ГО», — наголосив він.

За словами Харитонова, зараз Їлісен їде до Києва.

24-річного активіста руху за права уйгурів Їлісена Аєркена затримали в Україні в серпні. Казах за національністю, Аєркен народився у Східному Туркестані (Сіньцзян-Уйгурський автономний регіон) та є громадянином КНР. Активіст виступає за права уйгурів.

Побоюючись переслідувань у Китаї, 8 серпня він виїхав через Україну до Словаччини. Там його протягом трьох днів тримали в ізоляторі, але зрештою повернули назад до України, де Аєркена затримали за порушення правил перетину кордону.

Активіст написав заяву про політичний притулок в Україні. 13 серпня суд в Ужгороді розглянув питання про депортацію Аєркена до Китаю і ухвалив рішення дозволити йому залишитися в країні, поки влада розглядає заявку про надання статусу біженця.

14 серпня стало відомо, що суд ухвалив рішення затримати Аєркена терміном до шести місяців в «ізоляторі», поки його не визнають біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні. Чоловік визнав провину у перетині кордону та зобов’язався сплатити 3400 грн штрафу та 400 грн мита, — за його словами, йому соромно, але він був дуже наляканий.

«Коли у Словаччині йому повідомили, що буде суд, а не притулок, він був готовий накласти на себе руки від відчаю», — розповів Харитонов.

Прессекретарка Чопського прикордонного загону Олена Трачук повідомила Радіо Свобода, що Аєркена у листопаді 2020 року вже затримували у Львівській області за спробу незаконно потрапити до Польщі. Йому виписали штраф та звільнили з-під варти. За її словами, чоловік тоді написав першу заяву про політичний притулок.

Уйгури — мусульмани тюркського походження, які живуть на північному заході Китаю. З 2018 року в ЗМІ почали з’являтися доповіді про переслідування цієї етнічної групи з боку китайської влади.

За оцінками правозахисних організацій, в провінції Сіньцзян понад мільйон уйгурів і представників інших мусульманських меншин перебувають у так званих таборах для перевиховання, де їх змушують відмовлятися від своєї релігії, культури і мови.

Китайська влада заперечує всі звинувачення в утисках уйгурів і називає ці установи «освітніми центрами» для попередження небезпеки ісламістської радикалізації.

У березні США у доповіді про ситуацію з правами людини у світі звинуватили Китай у «геноциді та злочинах проти людяності» щодо уйгурів.

НВ

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com