image

Як оживає Боздоський парк в Ужгороді

Нове життя улюбленої локації відпочинку ужгородців

Парки, сквери, зелені оази серед багатоповерхової забудови сучасних міст є тими легенями, що живлять городян, дають відпочинок душі і серцю. Боздоський парк Ужгорода за своє існування встиг пережити і захоплюючі роки становлення, і занепад, і подальше відродження. Влада змінювала одна одну, щезали імперії, а Боздош стояв.

Мало хто з ужгородців знає справжню історію Боздоша, що сягає уже кількох століть. Виявляється, сучасний парк у ХV столітті був невеличким селом на околиці Ужгорода, котрим володіла сім’я Бозош, від якої і виникла його назва. Село називали ще  Боздаш. Рештки палацу, що стояв посеред села, досі можна виявити на території колишнього заводу «Ужгородприлад», нині підприємство «Модуль М».

Різні угорські та єврейські родини володіли цим селом, що налічувало всього 26 будинків, у яких мешкали трохи більше 200 людей,  аж до приходу радянської влади. При радянській владі спиртзавод, який щодня виробляв 700 літрів спирту, та водяний млин було націоналізовано. Усі ці цікаві факти дослідила з науковою педантичністю Тетяна Літераті, котра по крихтах збирає розрізнену інформацію і відтворює картину історичного минулого Ужгорода. Село Бозош, яке через століття перетворилось у просто паркову зону, чекав несподіваний поворот в історії.

«Чортове колесо» у Комсомольському парку ужгородці пам’ятають досі

1954 року радянська влада майже на 50 гектарах землі висадила дерева, кущі,  вздовж пішохідних доріжок поставила бювети з питною водою і назвали це місце Комсомольським парком, на честь нібито комсомольців, які брали участь у його створенні. У радянські часи парк був надзвичайно популярним серед мешканців Ужгорода. Старше покоління досі пам’ятає атракціони за 15-20 копійок, височезне «чортове колесо», з якого було видно весь Ужгород, довжелезні черги на гойдалку-човник чи на літак, як у мультфільмі «Ну, постривай!».

Кожних вихідних у літній період ужгородці цілими сім’ями вирушали до Комсомольського парку, а взимку тут проводилося свято «Руська зима» тощо.  Розваги були доступні, паркове життя вирувало. Тривало це до початку 90-х років.

З розвалом Союзу гроші знецінились, більшість атракціонів порізали на брухт. «Чортове колесо» ще довго лежало на землі, іржавіючи і навіюючи ностальгію. Парк обезлюднів, принишк і почав потроху дичавіти. Все почало піддаватись руйнації: лавиці, бювети в водою, пішохідні доріжки. Наважувалися прогулятися парком одиниці. Так тривало не один рік. До речі, за часів уже незалежної України Комсомольський парк відновив свою історичну назву і став Боздоським.

Зі створенням комунального підприємства почалась новітня історія Боздоського парку

2000 рік для парку став початком відродження  – було утворене комунальне підприємство «Парк культури і відпочинку Боздоський» Ужгородської міської ради. Дата символічна – початок нового тисячоліття і, були сподівання, нового подиху життя в популярну колись локацію. Тож після цілковитого занепаду почалася новітня історія зеленого масиву.

Керівництво парку змінювалося досить часто. На жаль, до 2010 року фактично помітним стало лише облаштування трьох алей. Невелика кількість атракціонів працювали, але відвідувачів не було багато. Справжнього ж розквіту Боздоський парк досяг в останні кілька років. В чому секрет, розповів директор КП «Парк культури і відпочинку Боздоський» Анатолій Ковальський, котрий опікується усіма проблемами Боздоського парку ось уже майже два роки.

ковальський

 «Чому раніше бізнесмени не хотіли вкладати кошти в атракціони, торгівлю? Бо були незрозумілі, заплутані умови. Ми ж зробили просту річ: провели відкритий аукціон і уклали договір на 10 років з тими, хто захотів вести свій бізнес у парку. Бізнесмени нарешті змогли передбачити свої видатки на запропонований термін, чого раніше ніколи не відбувалося. А у нас усе прозоро і чітко. Правила зрозумілі і конкретно прописані, кожен дотримується взятих на себе зобовязань, підприємці – зі свого боку, міська рада та керівництво парку – зі свого. Результат такої співпраці не забарився і його може оцінити кожен відвідувач парку. Підприємці почали закуповувати і встановлювати нові сучасні атракціони для дітей різного віку. Малеча може покататись на барвистих «Гусениці», паровозику чи каруселях, доросліші дітки мають змогу розважитись на різноманітних батутах чи надувних гірках. Усе для змістовного і цікавого дозвілля у парку є», - розповідає Анатолій Ковальський.

Поштовх до розвитку паркової території було дано. А далі вже за інерцією справи пішли вгору. До речі, у директора КП «Боздоський парк» професійна команда однодумців, яка підтримує задуми свого кервника і втілює в життя креативні й цікаві ідеї. Анатолій Ковальський розповів про важливе з точки комфорту придбання, яке випробували на Закарпатті вперше саме в Боздоському парку. На початку цього літа апарат для знищення комарів було задіяно в роботі. Раз у 2-3 дні майже вся територія обдувається таким приладом. Результат відвідувачі парку можуть оцінити з настанням сутінків, адже кусючих комах і справді поменшало в рази. Тож тепер насолоджуватись відпочинком у парку стало набагато комфортніше.

Окраса Боздоського парку – платанова алея

Парк змінюється буквально на очах. Облаштовані пішохідні доріжки, по яким тепер приємно прогулятися, акуратно підстрижені кущі, встановлено нові сучасні лавиці. Розчищено від заростей, що сягали кількох метрів заввишки, русло колишнього водовідвідного каналу, пофарбовано поручні мосту через нього. Здійснюється професійний догляд за трояндовими кущами, що ростуть на одній з алей паркового масиву. Буйноцвіття зелені, квітів, кущових насаджень вабить, заспокоює, дозволяє відпочити душею. Улюблене місце відпочинку ужгородців окультурюється на очах і стає більш європейським.

Багато хто нарікав на те, що нібито в Боздоському парку вирубують дерева. Однак парк потребував (подобається це комусь чи ні) очищення від сухих стовбурів, непролазних хащ і диких заростей. Після усіх виконаних робіт він став охайнішим і сучаснішим, А платанова алея, висаджена торік за сприяння однодумців і небайдужих меценатів, стала справжньою окрасою Боздоського парку. За словами Анатолія Ковальського, з посадженого 51 платана прижилися майже всі. Пахощі квітухих екзотів, що зацвітають на початку червня, створюють невловиму духмяну ауру, яка огортає парк терпким солодкувано-ніжним ароматом.

IMG_2605

            Зміни, які відбуваються в Боздоському парку, не залишилися непоміченими. Старше покоління пам’ятає, що на території зеленого масиву раніше завжди можна було побачити куріпок, фазанів, зустріти на галявині зайців, білочок тощо. А грибів збирали тут цілими кошиками. Нині ж парк теж вміє подивувати. Зокрема, очевидці нещодавно зустрічали тут косуль, про що навіть є відповідні світлини. Те, що лісові мешканці вподобали собі паркову територію, свідчить про правильну тактику, вибрану керівництвом  КП «Парк культури і відпочинку Боздоський». Шанобливе ставлення до природи, підтримка на законодавчому рівні ініціатив, спрямованих на забезпечення сталого розвитку флори і фауни паркового масиву міста Ужгорода, – усе це є пріоритетним напрямком роботи команди однодумців Анатолія Ковальського.

Будь-який розвиток неможливий в темряві. Тому ще одним помітним позитивом Боздоського парку стало його освітлення. Старі поруйновані ліхтарі замінили на сучасні,  енергоефективні. Тож тепер у сутінках парк завжди сяє по-святковому.

Окрема тема, яка стосується природних потреб людини -- вбиральні. Вперше за історію Боздоського парку було облаштовано вбиральні для маломобільних груп населення.

Не забули і про домашніх улюбленців, котрих люблять вигулювати в парку їхні господарі. Для собачок було встановлено спеціальні смітники, щоб парк після таких прогулянок завжди залишався чистим.

Планів у директора Боздоського парку Анатолія Ковальського багато. Однак цьогоріч свої корективи в роботу комунальної установи і виконанню значної частини запланованого вніс карантин. Парк не працював найгарячіші 2 літні місяці. Проте хоча він і не приймав відпочиваючих, ремонтні роботи в ньому не припинялися. Було облаштовано нові пішохідні доріжки, викладено на них бруківку, створено нові ходові розв’язки, що полегшує доступ до атракціонів чи павільйонів з парковими смаколиками. З’явилася нова атракція для любителів екстриму – мотузковий парк «Тарзан». Подібна мотузкова конструкція з різноманітними перешкодами різного ступеня складності добре зарекомендувала себе в Підзамковому парку Ужгорода. Екстремальний вид дозвілля користується популярністю в ужгородців. Тож поява в Боздоському парку подібної атракції була сприйнята дуже схвально. Вже чимало сміливців випробували свою силу волі й витривалість на мотузкових фрагментах «Тарзана». Емоції після проходження непростої траси зашкалюють, про це розповідають і діти, й дорослі.

Анатолій Ковальський: «В парку буде фонтан!»

Анатолій Володимирович теперішній розквіт парку пояснює щоденною копіткою працею. Робота триває щодня, і це мають змогу бачити усі ужгородці. Стоси нової бруківки, акуратно складені в центральній частині парку, чекають своєї черги на вимощення. Тож прогулянки парковою зоною стануть ще приємніші.

Величезна територія Боздоського парку має в останні роки дбайливого керуючого, котрий прагне щось зробити для мешканців Ужгорода. І йому багато що вдається.  В найближчій перспективі у планах команди Анатолія Ковальського  облаштування алеї міст-побратимів. «Це було би доречно і гарно, адже Ужгород активно розвиває співпрацю із містами-побратимами, тож це буде дуже символічно. Хочемо залучити грант під цей проект. Я сподіваюсь, що незабаром ужгородці оцінять наш задум щодо кардинального оновлення центральної частини Боздоського парку», – зазначив Анатолій Володимирович. Алея запланована на майданчику поблизу церковного комплексу. Там же хочуть  встановити і фонтан, подібний до того, що на площі Народній. Водограй став би окрасою парку, а в спеку дарував би освіжаючу прохолоду малечі і дорослим.

До речі, про воду. На території Боздоського парку є розвідані 6 свердловин з мінеральною водою, одна з яких термальна. Однак діючим бюветом є лише один, той, що поблизу Ужа. Джерело користується чималим попитом у городян, мінеральна вода багата на залізо і дуже смачна. Вона має практично однакову температуру і влітку, і взимку. Нарешті за сприяння керівництва парку джерело було цивілізовано облагороджено. «Ужгородці чекали цього не один десяток років. Ми зробили так, щоб було зручно підійти і набрати воду. В нашому парку мінералка безкоштовна, пийте, набирайте в пляшки, вистачить усім», – розповідає Анатолій Ковальський. До речі, нещодавно завдяки виграному гранту погоджено подальше облагородження місцевості біля джерела з мінеральною водою. Незабаром тут мають викласти бруківкою дорогу, що стане сполучною ланкою з центральною частиною парку.  Також тут заплановано встановлення навісу над джерелом, лавиць та сміттєвих урн. З’явиться біля джерела й інформаційний щит з детальним описом складу мінеральної води, її цілющих лікувальних властивостей та показань до застосування. «Ми зробили аналіз цієї води і хочемо, аби люди знали, що вони п’ють. Тому встановимо біля бювету відповідне інформаційне табло», – повідомив Анатолій Ковальський.

За виграні гранти перед входом до центральної частини парку встановлено також сучасну автобусну зупинку. А ще для зручності відвідувачів, котрі бажають завжди залишатися в інформаційному пріоритеті, в Боздоському парку працює безкоштовний WI-FI. Також директор КП «Парк культури і відпочинку Боздоський»  поділився і планами з облаштування спортивної та фізкультурної зон. Адже в парку постійно проводять свої змагання, конкурси, краєзнавчі заходи вихованці спортивних та позашкільних закладів Ужгорода, А ще Анатолій Володимирович хоче розробити веломаршрут парковими доріжками, адже кількість велосипедистів, що катаються парком, збільшується щороку. Щодо фестивалів, які відбуваються в Боздоші, то тут думка ужгородців однозначна – кращого місця для їх проведення годі й вигадати.   

Проект на аквапарк чекає свого втілення

А що з аквапарком, про який так мріють ужгородці? Територія парку дозволяє побудувати на ньому водний комплекс з сучасними розвагами? Це питання постійно дискутується городянами. Кожен наводить власні аргументи на користь чи шкідливість такого комплексу на території Боздоського парку. Лунають навіть думки, що аквапарк поруйнує підземні мінеральні джерела, котрі можуть зникнути після завершення будівництва. Анатолій Ковальський розвіяв міфи і озвучив конкретні плани: проект на аквапарк є, грандіозний задум чекає свого втілення. Потрібна підтримка міської ради. Тож надія на появу в межах міста свого власного аквапарку в ужгородців залишається. Тоді не доведеться їздити в сусідні райони Закарпаття, щоб відпочити в сучасних водних комплексах з різноманітними розвагами. 

А поки що Боздоський  парк розвивається. І тисячі ужгородців, котрі відвідують його як у вихідні, так і в будні, тому підтвердження. Він чудовий у будь-яку пору року. Улюблений Боздош переміг занепад, руйнацію і відновлюється, як птах Фенікс.Знову молодий, сучасний парк, в котрому лунає дитячий сміх, щиро запрошує до себе.

 Мирослава Білей

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com