image

Як в Ужгороді знищують зелені зони

 Громадськість Ужгорода вже тривалий час бореться за збереження зелених зон та парків закарпатського обласного центру. Після місцевих виборів, на заваді цьому стоять тільки ухвалені 9 листопада 2015 року зміни до генерального плану та план зонування. 

Офіційною мовою, ці документи затверджені урішенні міської ради №1881 «Про затвердження містобудівної документації», та іменуються таким чином:

  1. Містобудівна документація «Генеральний план (коригування) м. Ужгорода», виконана Державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені Ю.М. Білоконя», і історико-архітектурний опорний план, розроблений науково-дослідним інститутом пам’яткоохоронних досліджень;
  2. Містобудівна документація «План зонування території м. Ужгорода», виконаний Державним підприємством «Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «Діпромісто» імені Ю.М. Білоконя».

Саме ці два документи повністю знищують зелені зони загального користування у найбільш густонаселених житлових кварталах лівобережної частини міста в супереч Закону «Про мораторій на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення і містах та інших населених пунктах», всупереч вимог Державних будівельних норм та реальних потреб міста і його мешканців у природних елементах урболандшафту. Так, зникають сквери на вулиці Чехова, парк "Перемога" на вул. Заньковецькій, частково території Боздоського та Підзамокового парків, зелені острівці в житлових кварталах міста.

Де-факто, нові містобудівні документи не вирішують жодних стратегічних питань розвитку міста. Зміни до генплану та план зонування не пояснюють шляхів для покращення якості життя у місті, натомість головним завданням мають узаконити протиправні рішення міської ради щодо земельних питань, прийнятих протягом останніх 10 років.

Громада подала до суду. На жаль, в Україні новообрані ради не можуть скасувати рішення попередньої ради. Такий закон. Не зважаючи на недореформованість органів правосуддя, місцевий суддя призупинив дію оскаржуваних рішень, однак прогнозувати тривалість процесу та чи встоїть забезпечення позову до вирішення справи по суті в умовах процвітаючої корупції складно.

Однак, саме це судове зупинення містобудівних документів підштовхує усі зацікавлені сторони конфлікту до переговорів та пошуку виходу із конфліктної ситуації.

Новообрана міська рада вимушена бути в ролі відповідача. Бо відповідає за всі гріхи попереднього складу ради. Генплан Погорелова є злочинним. Цей факт визнають навіть на Поштовій, але як вийти з конфлікту поки не знають.

Одним з варіантів виходу із зони конфлікту є невідкладне визнання позову в суді, а відтак скасування спірних рішень. Надалі, розробити впродовж 2-3 місяців план зонування адаптований до генерального плану в редакції 2004 року.

План зонування відкриє шлях для нового будівництва з обмеженнями визначеними попереднім генпланом 2004 року. Паралельно можна розпочати стратегічне планування розвитку міста з напрацюванням нової концепції генерального плану. Впродовж наступних 2-3 років отримати сучасний містобудівний документ, який дасть поштовх до розвитку міста на 20-40 років.

Піти на поступки громаді складно. Запропонований розвиток подій може призвести до розпаду й так не стійкої більшості сформованої під мера. Серед депутатів міської ради є впливова частина лобістів-забудовників. Скасування змін до генплану в редакції 9 листопада 2015 року та плану зонування означають тимчасовий повний параліч нового будівництва на землях, де це заборонено цільовим призначенням аж до появи нового плану зонування.

Будь-які запропоновані альтернативні гарантії чи мораторії від імені міської влади щодо забудови зелених зон будуть сприйнятті з недовірою.

Незважаючи на це, компроміс між сторонами конфлікту можливий, однак для цього потрібні взаємні поступки і найголовніше - це довіра. Іншого виходу для збереження зелених зон міста як невідкладне хірургічне втручання з видалення корупційних метастаз на тілі генплану в редакції 9 листопада просто не існує. Ця операція потребує одноособового вольового рішення новообраного міського голови Богдана Андрієва. Зараз тільки від цієї людини залежить за яким сценарієм піде подальший розвиток Ужгорода.

 

Зімін Олександр, політичний оглядач

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com