image

В Ужгороді відновлюють єпископський парк, з якого видно півміста

 

Парк Андрія Бачинського існував на території єпископської резиденції до радянського періоду. У цей час на місці зеленої зони розташували приміщення кафедри ядерної фізики, а в резиденції облаштували бібліотеку. Сьогодні Мукачівська греко-католицька єпархія заявляє про відновлення парку. Вже розпочалися роботи, знесені лабораторії, які займали внутрішній двір резиденції. Однак межувати зеленій зоні доведеться з іншою частиною радянських складів, гаражів і радіоактивним колайдером, бо забрати їх з історичної частини міста не можуть.  

Єдине зображення скверу Бачинського збереглося від 1790 року. У сучасному варіанті проекту зелена зона матиме прямокутну форму, засаджену деревами, з доріжками, розташованими у хрестоподібній формі, а також фонтаном посередині.

«Територія, яка історично належить єпархії, включає в себе приміщення з прискорювачем – колайдером, кафедрою ядерної фізики і складські приміщення. Ці будівлі наразі заважають відновленню парку Андрея Бачинського», - заявляє очільник єпархії владика Мілан. Про відновлення парку він розповідав журналістам під час прес-конференції, яка відбулася у єпархії 2 листопада.

У єпархії сподіваються на вирішення проблеми  з перенесенням колайдера за межі міста, хоча, за словами владики Мілана, питання на розгляді вже 10 років. Протягом 6 років триває затвердження охоронної зони собору. Ці документи лежать у Міністерстві нерухомо.

Навесні на території, підготовленій під парк, розпочнуть висадження дерев. Для цього створили осідок екологічної комісії єпархії. Таку ініціативу подають із меседжем відновлення зелених зон у місті.

Парк Андрія Бачинького стане третім подібним проектом єпархії. Кількома роками раніше було відновлено сквер поруч із будівлею резиденції, а кілька місяців тому відкрили сквер перед собором, який, до речі, теж називається сквером Бачинського. Владика запевняє, що з міської ради отримав відповідь про те, що недоречно надавати скверу ім’я Марії Терезії, перейменовувати площу, яка носить ім’я Андрія Бачинського. Як відомо, іменем Марії Терезії названо перший приватний сквер родини Панових, розташований поруч із цією територією.

Про ситуацію навколо обох цих місць ми писали у статті: " Чи має шанс на відновлення одне з найвідоміших місць в Ужгороді"

Під час прес-конференції у єпархії журналістам презентували фотографії реконструкції собору, єпископської резиденції і території навколо неї у період з 2003 до 2016 років. Відновлення відбулося на багатьох рівнях, однак чи не найважливішим етапом стало перенесення бібліотеки з приміщення резиденції й реставрація залу. Сьогодні це єдиний відновлений зал із бароковим розписом, які зберігся на Закарпатті.

Під час презентації представили і світлини з побудови й сучасного життя реколекційного будинку у селі Анталовці. 

Наразі в Ужгороді немає парку, з якого було би видно півміста, а також Ужанську долину. У єпархії обіцяють, що зелена зона буде відкритою для всіх охочих.

 

Наталія Толочко

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com