image

Як бюджетно подорожувати Західною Європою: Нотатки закарпатського туриста

 

У суспільстві побутує стереотип, що для подорожей потрібно багато грошей. Мовляв, «це розвага для багатих». Проте мало хто знає про такі поняття, як «автостоп», «лоу кост», «couchsurfing» тощо. Ця стаття присвячена саме бюджетній мандрівці до Західної Європи.

            Ідея відвідати Бельгію та Нідерланди в автора цих рядків виникла досить давно. Проте втілити її вдалося лише цьогоріч. Раніше доводилося бувати в країнах-сусідах (Польщі, Словаччині, Угорщині), відпочивати на морях Болгарії, Туреччини, Греції; а також працювати в Сполучених Штатах Америки. Однак у Західній Європі автор не був ще ніколи до літа 2016 року.

            Спочатку коротко про дорогу. Бельгія та Нідерланди достатньо віддалені від України територіально, тому їхати туди власним автомобілем досить далеко і дорого. Добиратися громадським транспортом по території ЄС також займе купу часу і влетить у копієчку. Через те найбільш оптимальним видом транспорту є літак – і часу небагато займає, і гроші заощаджує у випадку своєчасного бронювання квитків. Взагалі, перельоти у межах ЄС в рази дешевші, ніж над територією України, а якщо бронювати квитки заздалегідь, то можна купити квиток за 10, 15, 20 євро в один бік. За таку суму ви отримаєте швидкий, зручний та комфортний переліт з території Угорщини чи Словаччини до вибраної країни Західної Європи. Подібні квитки бувають не постійно, проте рівень сервісу нічим не гірший за квиток вартістю 150-200 євро.

            Нам вдалося забронювати квитки на авіарейс з Будапешту до аеропорту Шарлеруа, що неподалік Брюсселя. Як доїхати до Будапешта – знає, певно, більша частина закарпатців, тому переповідати маршрут немає жодного сенсу. Далі про аеропорт Будапешта. Знаходиться він на відстані 16 км від міста, проте добиратися до нього не складає жодних проблем – потрібно їхати до станції метро Kőbánya Kispest (синя гілка), а звідти автобус №200Е доставить вас до терміналу 2А чи 2В (вони знаходяться поруч). Якщо ви заздалегідь забронювали квитки та зробили check-in, то в аеропорту вам потрібно буде лише здати на перевірку багаж, і вуаля – ви просто чекаєте на ваш літак. Не потрібно жодної додаткової реєстрації, немає паспортного контролю (рейс в межах країн-учасників Шенгенської угоди), nothing else! З подібним автор цих рядків зіткнувся вперше протягом свого довгого життя.

            Після прильоту до Шарлеруа потрібно ще було доїхати до самого Брюсселя. І ось тут може чекати перший сюрприз на недосвідчених туристів. Річ у тім, що більшість авіакомпаній, які продають бюджетні квитки, здійснюють перельоти до аеропортів, достатньо віддалених від міст. Відстань від аеропорту Шарлеруа до Брюсселя становить близько 60 км, а тому виникає додаткова потреба доїхати до самого міста. Тут будьте уважні! З аеропорту до міста, і навпаки, кожні 30 хвилин курсує шатл, проте ціна на нього різниться. Якщо ви бронюєте квиток заздалегідь через інтернет, то подібне «задоволення» обійдеться вам у 14 євро, а якщо купуватимете на місці – то значно дорожче (на жаль, точної ціни не пригадую). Цей шатл доставить вас прямо до південного пасажирського вокзалу Gare de Bruxelles-Midi. А звідти громадським транспортом ви матимете змогу доїхати до будь-якої точки міста.

            Ось тут і виникли перші незручності, оскільки в Брюсселі гілки метро змішані з лініями трамваю, і там легко заплутатися. Хвала Богу, нам допомогла одна дівчина, яка підказала де саме зупиняється наш трамвай. Буквально за півгодини, з однією пересадкою, ми доїхали до пункту призначення – нашого нічлігу. Зупинилися ми в будинку одного бельгійця на ім’я Стефан, якого знайшла моя подруга через мережу couchsurfing. Стефан – дуже цікава та приємна людина років 45-50, який також дуже активно подорожує. Наступного дня після ночівлі ми з подругою відправилися на Екскурсією Брюсселем.

Столиця ЄС

            Взагалі, одного дня для того, аби оглянути весь Брюссель замало. Це місто красивої історичної архітектури у поєднанні з сучасними офісними будівлями, затишних вузеньких вуличок, величних соборів та приємного громадського транспорту. Справжньою окрасою міста є велична площа Grand Place, яка вражає своє архітектурою та атмосферою. По периметру площі зосереджена значна кількість кафе та ресторанів, які дають змогу брюссельцю та гостю міста насолодитися краєвидом, попиваючи свіже бельгійське пиво чи чай. Справжньою «фішкою» міста стали «пам’ятники, що пісяють» - хлопчика, дівчинки, собаки і т. д. Нам вдалося побачити лише подібного хлопчика; на дівчинку та собаку забракло часу. Також, перебуваючи у Брюсселі, варто обов’язково скуштувати справжні бельгійські вафлі, смак який важко передати словами. Щодо цін, то вони тут значно вищі, ніж в Україні, країнах-сусідах, Греції чи, навіть, Німеччині. До прикладу, пляшка води (0,5 л) у звичайнісінькому магазині вартує 2-3 євро, простий сандвіч у кафе – від 4 євро, а за повноцінний обід у ресторані доведеться викласти у середньому 10 євро… Західна Європа, як не крути. Окрім того у місті нині відчувається неспокійна атмосфера через міграційну кризу та недавні теракти – на кожному вокзалі та в центрі міста купа озброєних військових та поліції.  

Амстердам – місто квітів та різноманітних можливостей

            Переїзд з Брюсселю до Амстердаму автобусом зайняв трохи менше трьох годин. Знову таки, «фішка» з квитками. Якщо бронювати своєчасно то квиток обійдеться вам у 9 євро, якщо ж купувати на місці – 30 євро. Дорога пролягає через бельгійські та голландські автобани, до яких нам поки що як до Марса пішки. Обабіч автобанів можна розгледіти бельгійські та голландські села, які сильно відрізняються від українських. Всі будиночки доволі однотипні, непомітно ні бідності, ані показової розкоші. Єдине, що дуже нагадує Україну – природа. Попри автобан росте трава та очерет, подібні до українських; берези, тополі, дуби; пасуться корови та вівці. Рух на автобанах дуже насичений; автор цих рядків бачив подібне хіба що в Америці.

            З громадським транспортом в Амстердамі взагалі жодних проблем. Автобуси, тролейбуси, трамваї, метро, міський потяг – все до ваших послуг. Єдиний «мінус» - ціна. Одноразовий квиток на автобус коштує більше трьох євро, тому вигідніше придбати проїзний квиток. Таких квиток на 48 годин обійдеться вам у 12, 50 євро. Щоправда, його дія не поширюється на міський потяг.

            В Амстердамі ми оселилися ще в однієї людини через мережу couchsurfing. Звати його Руд, йому 70 років, він також цікава та життєрадісна людина. Мешкає на острові The Coolest Amsterdam Island. Це 20-25 хвилин ходьби від центру міста.

            Відправною точку в Амстердамі є Центральний вокзал, звідки зручно дістатися до будь-якої точки міста. Навпроти вокзалу розпочинається центр міста. Весь Амстердам – це поєднання готичної архітектури з більш сучасною. Проте, на відміну від Брюсселя, тут немає великих офісних будівель.  Архітектура Амстердаму доволі витримана, тут не побачиш  старих будинків, що розвалюються та ультрасучасних торгових центрів. Майже весь Амстердам розташований у гирлі річки Амстел, а в його центрі сила-силенна каналів та мостів, які важко підрахувати. Також у центрі міста дуже багато людей, майже як у Нью-Йорку.

Амстердам потопає у квітах, їх тут справді дуже багато. Особливо тюльпанів. Майже на кожному кроці магазини, ресторани, кафе, фастфуди, піцерії, кофішопи. Останніх, до слова, дуже багато. Як відомо, в Голландії легалізована марихуана, тому ця країна є справжнім раєм для любителів «дунути». Те саме стосується і секс-туризму, повій тут можна знайти майже у кожному районі, особливо у знаменитому кварталі Червоні ліхтарів.

Щодо музеїв, то за два дні нам вдалося відвідати музеї Ван Гога та Рембрандта. Ціна – 17 та 13 євро відповідно. На мою суб’єктивну думку, музей Ван Гога не повинен називатися «музеєм». Це, швидше, картинна галерея. Як історик, я вважаю, що в музеї мають бути зосереджені артефакти, особисті речі, предмети побуту тієї чи іншої історичної епохи, які мають занурити відвідувача в атмосферу відповідної епохи. Все це вдалося побачити у музеї Рембрандта.

Ціни в Амстердамі також доволі високі, навіть дещо вищі ніж в Брюсселі. Тому набагато вигідніше купувати продукти в магазинах та супермаркетах. Все інше – нереально крута штука…

 Замість висновків хочу дати кілька порад туристам, які збираються у подібну мандрівку:

1)      Ретельно сплануйте маршрут подорожі;

2)      Купуйте проїзні квитки на громадський транспорт, а продукти в магазинах та супермаркетах;    

3)      Вчіть англійську мову, без неї вам нічого робити в цивілізованому світі;

4)      Будьте оптимістами, завжди налаштовуйтеся на позитив.

Успіхів вам!

 

Богдан Михальчук для ProZak.infо

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com