image

Чи варто пити молоко, - лікар-дієтолог із Закарпаття

На прилавках магазинів нині чимало несправжнього молока, тому, мабуть, кожен із нас замислювався над тим, чи корисно його пити. На хороше молоко теж може бути алергія. Тож наскільки корисний цей продукт і як пояснити лактозну непереносимість - радить лікар-дієтолог родом із Закарпаття Оксана Скиталінська. 

На своїй сторінці у Фейсбуці вона наводить корисні факти про молоко, які ремомендуємо прочитати і вам:

Природа призначила молоко для годування новонароджених, причому лише до віку, коли з появою зубів діти набувають здатність споживати не лише рідку їжу, але й жувати.

Щоб повністю відучити дітей від молока, природа виробила поступову втрату здатності до перетравлення молочного цукру (лактОзи). 
У людей фермент, що розщеплює молочний цукор — лактАза, з появою зубів замінюється іншими цукрами — амілазою і сахаразою, які забезпечують розщеплення крохмалю і сахарози — вуглеводів, яких багато в овочах, фруктах та злакових.

Майже всі південні люди з чорною, червоною або жовтою пігментацією шкіри, яка захищає їх від ультрафіолетових променів сонця, після відлучення їх від грудей матері втрачають здатність до вироблення ферменту, що розщеплює молочний цукор. 
Це є своєрідним сигналом про необхідність переходу до самостійного харчування.

При споживанні молока людьми, в яких відсутній фермент, що розщеплює молочний цукор, молоко переходить в товстий кишечник і стає субстратом для живлення бактеріальної флори.

Молочнокислі бактерії в верхній частині кишечника розщеплюють молочний цукор до молочних кислот. В більш нижніх відділах бактерії розщеплюють і молочний цукор, і молочні кислоти з утворенням оцтової, бутурової, пропіонової і інших органічних кислот, які в свою чергу розпадаються до газів -- СО2, водню і метану.

Ці гази спричинюють здуття живота, болі в кишечнику, пронос, зневоденння організму та шкірні алергічні реакції. 
 Вказані симптоми, які виникають при вживанні молока, характерні для НЕВЕЛИКОЇ частини європейського населення, названі синдромом лактозної нетерпимості або непереносимості (lactose intolerance).

Лактозна непереносимість - це НЕ хвороба і НЕ аномалія. Це нормальна первинна ознака правильного розвитку. Еволюційною аномалією є якраз здатність розщеплювати і засвоювати молочний цукор до глибокої старості. Вона виникла в результаті пристосування людей до умов середовища в порівняно недавній період розселення їх по континентах і після появи сільськогосподарської цивілізації.

✅ З введенням молока у харчування відбувався природній відбір, який давав переваги людям, і особливо дітям, які продовжували споживати молоко, переходячи від материнського до коров'ячого. 
✅ Цей відбір найефективніше відбувався саме в північних європейських країнах, де молоко давало можливість дітям і дорослим уникати багатьох захворювань.

Вивчення вченими кісток, скелетів і черепів людей, що оселилися на півдні Європи і вже займалися землеробством 
2 - 3 тис. років до н. е., показало, що і діти, і дорослі страждали в той період від дефіциту вітаміну C, кальцію, фтору і заліза.

У Північній Європі до цього дефіциту додавався дефіцит вітамінів A і D, рахіт, остеомаляція (розм’якшення кісток), остеопороз, цинга і флюороз зубів були масовими захворюваннями.

✅ Тому включення молока в щоденне харчування привело до виживання людей, у яких фермент, що розщеплює молочний цукор продовжував утворюватися і після відлучення дітей від материнських грудей. Ця аномалія, що отримала назву «лактазна сталість» (lactаse persistance), продовжує і зараз поширюється в людському суспільстві з півночі на південь і на схід.

✅ Молоко в сучасному харчуванні є не лише найбільш повноцінним джерелом вітамінів і незамінних жирних кислот, а й головним джерелом кальцію, фосфору, заліза, йоду та мікроелементів. 
✅ Здатність засвоювати лактозу у північних народів Європи відбувається швидше, ніж у південних. 
✅ В даний час лактозна нетерпімість залишилася лише у 1% голандців і датчан, 2% шведів і у 5% жителів Великобританії, де велика частка населення з різним кольором шкіри. У Швейцарії не здатні засвоювати лактозу 10% населення, в Німеччині, Росії та Україні — 15, у Франції - 17, в Італії - 19, в Балканських країнах - 50%.

✅ Молоко у поєднанні з кашею, як правило, не дає алергічних реакцій, навіть при наявності лактозної нетерпимості. 
✅ Рідке молоко не затримується в шлунку і відразу потрапляє в кишечник. 
✅ Змішане з кашею, молоко починає перетравлюватися в шлунку і надходить в кишечник невеликими порціями. 
✅ Хоча молочний цукор і в цьому випадку розщеплюється лише бактеріальним ферментом в товстому кишечнику, з цієї роботою справляються, в основному, лактобактерії, біфідобактерії і грибки, які живуть у верхній частині товстого кишечника, де ще не відбуваються процеси гниття перетравлених залишків їжі. 
✅ Молоко, таким чином, стимулює розвиток корисної мікрофлори не гірше, ніж йогурт.
✅ Тому склянка чаю з молоком, чи молоко, додане до ранкових пластівців з ягодами, доповнять Ваш раціон потрібними речовинами. 
✅ Вибирайте молоко звичайної жирності, саме в ньому, в тих 2,6% жиру зберігаються такі корисні вітаміни А і Д 
✅✅✅ Якщо любите молоко і добре його переносите — не відмовляйтеся від нього! 

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com