image

Чи здорово їсти хліб - дієтолог із Закарпаття

Провідний дієтолог України із Закарпаття Оксана Скиталінська розповідає про те, чи шкодить вживання хліба здоров'ю

А сьогодні я говоритиму про ХЛІБ.
Цікава історія: приблизно 350 тисяч років тому у еволюції людського життя відбулася перша харчова революція -- наші предки почали культивувати зернові та використовувати вогонь. Наявність запасів зерна сприяла зростанню кількості свійських тварин, збільшення чисельності населення. Почали виникати держави і соціальний поділ людей.
200 років тому, з бурхливим розвитком транспорту, почались завозитись культури, яких не було в Європі (картопля, помідори, деякі фрукти).
50 років тому третя, промислова революція принесла нові технології: в харчуванні людей стали переважати раціновані продукти -- цукор, мука, очищені крупи.... і почалося. З'явилися і набули масового поширення "хвороби цивілізації" -- ожиріння, цукровий діабет, стеатоз печінки, інсульти, інфаркти...
Хліб та каші традиційно були на українському столі. Борошно для хліба мололи на жорнах, хліб був темним і грубим. Білі паляниці вживали рідко, на великі свята. Випікали хліб на заквасці, яка сприяє розвитку корисної мікрофлори та міцного імунітету.
Піст є чудовою можливістю стати здоровішим, не лише духовно, але і фізично також.
І перше, на що варто звернути увагу -- ХЛІБ.
ЗЕРНОВИЙ хліб -- це джерело так званих "повільних" вуглеводів, які повільно засвоюються і не заставляють підшлункову залозу працювати до виснаження, як це робить білий хліб.
В зерновому хлібі багато КЛІТКОВИНИ. Клітковина потрібна для зниження ризику цукрового діабету 2 типу, ожиріння, атеросклерозу, деяких видів раку, зокрема, товстого кишечника.Вона не лише очищує організм від шкідливих речовин, нормалізує рівень холестерину та цукру, але є "їжею" для майже пів мільйона корисних мікроорганізмів, які відповідальні за здатність організму протистояти вірусам, бактеріям, токсинам, канцерогенам.
Зерновий хліб збагачує раціон МАГНІЄМ ("антистресовим" мінералом) та вітамінами групи В (В1, В2, РР, В6).
Вітамін В1 дає мозку енергією, підвищує опірність до інфекцій та стресів.
В2 посилює здатність печінки до детоксикації.
Вітамін РР розширює дрібні судинки, покращує кровообіг.
В6 активізує роботу нервових клітин.
Специфічна дія хліба проявляється в тому, що він стимулює синтез гепарину (речовини, яка запобігає утворенню тромбів у судинах), гіалуронової кислоти (зберігає зволоженою шкіру та суглоби).
Житній зерновий має свої особливості: він підвищує кислотність шлункового соку, тому підходить для людей з пониженою та нормальною кислотністю, та обережно має вживатися тими, у кого вона підвищена.
Приємно, що поруч із пухкими білими хлібами і булочками, на полицях є і такий хліб, який вживали наші предки.
Мені здається, що варто говорити про тих, хто виробляє щось потрібне І корисне для людей (я буду це робити).
Вчора я купила житній хліб VitoГРАНО -- низькокалорійний з цільного зерна, на заквасці.
Він твердий і щільний, ним реально можна наїстися (до речі, наші предки в день з'їдали не менше кілограма хліба, а потім була сила пів дня косити в полі.
Два шматочки -- це лише 70 калорій, тому цей хліб рекомендований Асоціацією дієтологів України для дієтичного харчування для зменшення зайвої ваги.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com