Немеш і партнери
image

Дайджест правових подій за тиждень для закарпатців

 

Особливості вступної кампанії, нове у оформленні субсидій, мораторій на вивезення лісу, зменшення бюрократії для фрілансерів, сплата штрафів за порушення ПДР on-line, а також інші актуальні новини законодавства та юридичної практики - у щотижневому дайджесті ProZak.info.

1. Абітурієнти будуть визначати пріоритетність своїх заяв на вступ

10 липня розпочалася вступна кампанія до українських вузів. Вступники, як і в минулі роки, можуть подати максимально до 15 заяв (у 5 вищих навчальних закладів, на 3 спеціальності у кожен). Однак особливістю цьогорічної вступної кампанії є те, що абітурієнти мають визначати, наскільки пріоритетним для них є вступ до того чи іншого вузу, до якого вони подали заяву. «Кожен абітурієнт визначає певний рівень пріоритетності для кожної заяви. Пріоритет номер один – це найважливіший і найголовніший пріоритет для конкретного абітурієнта, який встановлюється для найбільш бажаної спеціальності та університету», - пояснила заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

Зарахування відбуватиметься автоматично відповідно до пріоритетів. При цьому абітурієнту буде пропонуватися тільки одне бюджетне місце за найвищим з обраних пріоритетів.

Спеціальних квот для абітурієнтів-переселенців не передбачено. Однак певні преференції діють для осіб, які звільнені з військової служби, для демобілізованих учасників АТО, - вони мають право вступати до вишів не за результатами ЗНО, а за результатами вступних іспитів. Позаконкурсний вступ передбачено для осіб у яких один з батьків був військовослужбовцем і загинув під час АТО

2. Спрощено порядок призначення субсидій на житлово-комунальні послуги.

Відтепер громадянам треба вказувати у декларації лише вид доходу (зарплата, пенсія, стипендія і т.д.), а суму доходу будуть самостійно з’ясовувати органи соцзахисту безпосередньо через Пенсійний фонд та Державну фіскальну службу. У зв’язку з цим відмінено штрафи за недостовірну інформацію у декларації. Відповідні зміни передбачені постановою Кабміну від 29 червня № 475. Постанова буде офіційно опублікована 11 липня, - повідомив міністр Павло Розенко.

3. Набув чинності закон, яким встановлено мораторій на експорт лісу

10 липня набув чинності Закон № 325-VIII, яким встановлюється на 10 років мораторій на вивіз за кордон лісоматеріалів в необробленому вигляді:

- для деревних порід, крім сосни, мораторій почне діяти з 1 листопада 2015 року;

- для деревних порід сосни - з 1 січня 2017 року.

Мета Закону - відновлення в Україні деревообробної та меблевої промисловості, створення робочих місць, переорієнтації експорту з деревної сировини на продукцію більш широкої ступеня обробки.

На Закарпатті активізувалася лісова мафія. Детальніше за про цю проблему читайте у матеріалах:

Що знайшла київська перевірка в закарпатських лісах

Ще ніколи в Закарпатті так не вирубували ліс

В Закарпатті з лісовою мафією боротимуться бійці АТО

4. Гроші для потреб армії можуть збирати лише благодійні фонди або представники Міноборони

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.2015р. №451 затверджено Порядок здійснення публічного збору благодійних пожертв для забезпечення бойової, мобілізаційної готовності, боєздатності та функціонування Збройних Сил України. Згідно з документом публічний збір благодійних пожертв у формі коштів або майна серед невизначеного кола осіб може здійснюватися:

1) від імені благодійної організації або на користь благодійної організації від власного імені (через благодійні організації);

2) від імені або на користь Міноборони;

3) уповноваженими посадовими особами Міноборони з використанням засобів масової інформації.

Таким чином, волонтери, внесені до Реєстру волонтерів Антитерористичної операції відповідно до наказу Мінфіну від 30.10.2014р. № 1089, більше не зможуть самостійно та від власного імені збирати благодійні пожертви для потреб АТО. Для продовження такої діяльності волонтерам потрібно укласти договір про благодійну діяльність з Міноборони або з благодійною організацією.

Відповідні заходи були вжиті урядом з метою мінімізації ризиків нецільового використання благодійних пожертв за допомогою більш чіткого та прозорого механізму їх збору. Більше детально про це читайте у самому документі.

5. Внесено зміни до Положення про військово-транспортний обов'язок

7 липня набула чинності постанова Кабміну від 17.06.2015 р. № 405, відповідно до якої підприємство в мирний час при придбанні транспортного засобу або одиниці техніки (будівельної, інженерної і т.п.), що підлягає мобілізації в особливий період, повинно поставити її на військовий облік в райвійськкоматі. В особливий період підприємство зобов'язане забезпечити за свій рахунок своєчасну доставку техніки в належному стані в зазначені пункти. Передбачено, що техніка повертається протягом 30 днів з моменту оголошення демобілізації, а якщо вона пошкоджена або знищена - компенсація виплачується протягом 5 років.

6. Закони та інші нормативно-правові акти будуть офіційно оприлюднювати в Інтернеті?

Група народних депутатів, які представляють фракції коаліції, зареєструвала законопроект №2256а, згідно з яким пропонується дозволити набуття чинності нормативно-правових актів за умови їх офіційного оприлюднення на офіційному веб-сайті органу, що видав відповідний документ  із зазначенням дати і часу його розміщення.

На думку авторів, законопроекту, передбачені чинним законодавством правила щодо офіційного оприлюднення (опублікування) нормативно-правових актів у визначених друкованих виданнях («Офіційний вісник України», «Урядовий кур’єр», «Голос України», «Відомості Верховної Ради України», «Офіційний вісник Президента України») є застарілими, адже в сучасних умовах ними користується невелика кількість фахівців. Оприлюднення актів у мережі Інтернет є значно дешевшим, швидшим, і зручнішим з точки зору пошуку необхідної інформації.

Також законопроект передбачає створення Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, доступ до якого повинен бути цілодобовим, вільним та безкоштовним.

7. Для фрілансерів зменшили бюрократію. Можна працювати з іноземними замовниками без договорів

Нацбанк України у своєму листі від 07.07.2015 № 22­01012/46746 роз’яснив, що для дотримання валютного законодавства IT-підприємцям та їх обслуговуючим банкам достатньо інвойсу про здійснення послуг, який разом з документом про оплату робіт є підтвердженням договірних відносин між замовником і виконавцем. За таким порядком можуть працювати:

- біржі фрілансу (програмісти, дизайнери, копірайтери, перекладачі),

- прямі продажі (програмісти, дизайнери, копірайтери, перекладачі),

- магазини аплікацій (програмісти),

- стоки (фотографи, ілюстратори, оператори),

- торгівельні майданчики (майстри, посередники з продажу товарів Made In Ukraine),

- рекламні посередники (власники сайтів, блогери) тощо.

Водночас юристи відзначають, що ці правила стосуються виключно зареєстрованих суб’єктів господарювання (юридичних осіб і фізосіб-підприємців) і не зачіпають приватних клієнтів та виконавців.

8. Співвласникам багатоквартирного будинку відомості про власників квартир видаватимуть безоплатно

Міністерство юстиції своїм листом від 01.07.2015 р. №19.2/46 доводить до відома органів державної реєстрації прав та нотаріусів інформацію, що 1 липня 2015 року набрав чинності Закон України " Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14 травня 2015 року N 417-VIII, який звільняє співвласників багатоквартирних будинків від плати за надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у зв'язку з реалізацією прав та виконанням обов'язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

9. Штрафи за порушення ПДР можна буде сплатити on-line

Запроваджується сервіс онлайн-оплати адміністративних штрафів за порушення Правил дорожнього руху та послуг, пов'язаних із використанням автотранспортних засобів (сплата обов’язкових платежів).

Для сплати потрібно зайти на сайт автоматизованої інформаційно-сервісної системи сплати адміністративних державних та муніципальних послуг за адресою:  https://gospay.com.ua.

10. Малим пивоварням можуть дозволити працювати без ліцензії

Міністерство економіки готує зміни до порядку ліцензування пива. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив заступник міністра Максим Нефьодов. Зокрема пропонується, щоб малі пивоварні займалися оптовою торгівлею без ліцензії, середні пивоварні отримували ліцензію за зниженою ціною, а великі пивоварні платили за ліцензію 500 тис. грн / рік (зараз ця сума є однаковою для всіх, незалежно від обсягів виробництва пива).

 

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com