image

Хто утримуватиме багатоповерхівки з 1 липня - юрист із Закарпаття

Після 1 липня ЖЕКи тимчасово продовжать надавати послуги з утримання багатоквартирних будинків на період до призначення їх управителів. При цьому мешканці багатоповерхівок після призначення місцевою радою управителя будинку в будь-який момент зможуть розірвати з ним договір 

Відповідні зміни та доповнення до Закону «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» 14 червня прийняла Верховна Рада (законопроект №4680).

Як раніше повідомляв ProZak, після 01.07.2016 має відбутися перехід від послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій (у будинках, де не створено ОСББ, цим поки що займаються ЖЕКи) до послуги з управління багатоквартирними будинками. При цьому там, де мешканці самостійно не приймуть відповідного рішення з управління будинком (не утворять ОСББ або не приймуть рішення щодо спільного управління будинком чи призначення приватного управителя), за них це зроблять місцеві чиновники. Для цього виконком місцевої ради має провести конкурс і укласти договір з переможцем конкурсу про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

У той же час, організація і проведення конкурсу, визначення переможця-керуючого, а також прийом-передача житлових будинків в управління від попереднього постачальника (виконавця) послуг може займати в часі близько 3 - 6 місяців. До того ж Кабінет Міністрів досі не затвердив положення про порядок проведення відповідних конкурсів та форму типового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. У зв’язку з цим призначення управителів може суттєво затягнутися в часі. А за законом повноваження ЖЕКів з утримання багатоповерхівок мали б закінчитися уже 1 липня. Відтак багатоповерхівки, в яких не створено ОСББ, ризикують залишитися безгосподарними протягом майже півроку.

Тому для забезпечення безперервності в обслуговуванні багатоквартирних будинків було встановлено, що в період від оголошення конкурсу до моменту визначення переможців і укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, послуги з утримання таких будинків продовжують надавати виконавці послуг, які їх надавали до початку проведення конкурсу.

Крім того попередня редакція закону передбачала доволі сумнівний механізм, за яким договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком укладається строком на один рік і якщо за один місяць до закінчення цього строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. Таким чином місцеві чиновники, призначивши свого управителя, могли загнати жителів багатоповерхівок у так звану комунальну кабалу, не даючи можливості відмовитися від його послуг.

Тепер же, відповідно до внесених до закону змін, співвласникам буде надано право достроково розірвати договір з призначеним на конкурсній основі керуючим в будь-який момент, якщо вони визначаться з формою управління багатоквартирним будинком (наприклад, створять ОСББ). Для цього співвласники повинні повідомити керуючому про дострокове розірвання не пізніше ніж за 2 місяці до дати такого розірвання.

Також передбачається право співвласників багатоквартирних будинків, утримання яких здійснювали житлово-будівельні (житлові) кооперативи і далі відшкодовувати витрати на утримання відповідних будівель, споруд та прибудинкових територій таким кооперативам до моменту створення в будинку ОСББ або прийняття рішення про іншу форму управління багатоквартирним будинком.

Під час розгляду законопроекту №4680 у кількох депутатів виникло запитання до його авторів щодо того, чому він не містить положення про фінансування капітального ремонту багатоповерхівок за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

На це співавтор законопроекту народний депутат Альона Бабак відповіла, що відповідно до статті 10 Закону «Про приватизацію державного житлового фонду» попередній до приватизації власник бере участь у співфінансуванні першого після приватизації капітального ремонту. Тому дублювати цю норму у іншому законі нема сенсу.

З цього приводу також варто зазначити, що механізм співфінансування капітальних ремонтів багатоповерхівок їх колишніми власниками (виконкомами місцевих рад,  підприємствами, організаціями, установами, в повному господарському  віданні  або  оперативному управлінні яких вони перебували) передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. № 572, яка є досі чинною.

Віталій Дацюк, кандидат юридичних наук для ProZak.info

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com