image

Чому зникає символ Закарпаття

Чому в Закарпатті зникли бурі ведмеді, розповів нашому виданню еколог Генріх Розман

Це невеличка репліка до розповсюдженої інформації про підрахунок лісівниками диких тварин в Закарпатті. У списку дійсно немає ведмедів. Тобто, тварини, яка є символом Закарпаття і її зображення є на гербі нашого краю, вже немає…

Я сподіваюся, що лісівники лише навмисно приховали цифру кількості ведмедів і вони ще є. Приховали, бо в порівняльній статистиці стане зрозуміло, що закарпатські браконьєри за останні кілька років майже повністю знищили бурого ведмедя. Адже за статистичними даними лісівників, навіть вовків залишилося тільки 137, а ще три роки тому у нас ведмедів було більше.

Щоб було зрозуміло, то я просто нагадаю деякі факти та цифри. У Карпатах наразі нараховується близько 7000 ведмедів, із яких майже 6000 – в Румунії. А от що стосується українських Карпат, то ведмедів наразі тут не більше 100. Це офіційно. І якщо в Румунії ведмідь не занесений до Червоної Книги, хоча і є певне обмеження на полювання на ведмедя, то у нас бурий ведмідь занесений до Червоної Книги у розділ «Вид, що зникає».

У час перебування нашого краю у складі  Австро-Угорщини, Угорщини і ще навіть Чехословаччини до другої світової війни популяція ведмедя була дуже великою. Катастрофа почалася з приходом в Закарпаття радянської влади. Радянська влада вважала, що в малоземельному Закарпатті потрібно більше сільськогосподарських угідь. Розвиватися колгоспам і розширювати угіддя до полонин заважали бурі ведмеді, - вважали комуністи і почався масовий відстріл ведмедів. Подеколи доходило до абсурду. На полонини вивозили трупи корів або коней, які були навмисно труєні ціаністим калієм. Ведмеді поїдали ці трупи і помирали від страшного отруєння. Про це ще досі згадують старожили.

Окрім того, охота на ведмедів стала престижним заняттям для партійної номенклатури. Навіть перший секретар Компартії України Володимир Щербицький приїжджав полювати на ведмедя в Закарпаття.

Після здобуття незалежності Україною знищення ведмедів у Закарпатті не зупинялося. І лише в 2004 році, коли лісівники оприлюднили жахливу статистику, згідно з якою в Закарпатті залишилося не більше 100 особин бурого ведмедя, було прийняте рішення негайно внести ведмедя в Червону книгу і припинити полювання.

Це дало ефект, але лише нетривалий. Кількість ведмедів була циклічною. Тобто, якщо з 2005 до 2007 року кількість ведмедів у Закарпатті зросла до 150 особин, то у 2008 році їх знову було трохи більше ста. Наступні 5 років знову почався ріст і в 2013 році бурих ведмедів було вже більше 160.

Однак останнім часом ми спостерігаємо повний хаос з тим, що робиться в лісах. І це стосується не лише масових незаконних рубок. Правоохоронці не те що не охороняють ліс та його мешканців, але й самі беруть участь у браконьєрських оргіях. Полюють навіть у заказниках на природних парках, де встановлені спеціальні будиночки-схованки. Саме такі, які були виявлені прокуратурою після нещодавнього вбивства під час браконьєрського полювання поліцейських на Березнянщині. Майже у кожного чиновника в домі є шкура вбитого ведмедя. Лише за офіційною статистикою за рік браконьєри вбивають близько 15 ведмедів, а скільки їх вбивають так, що нема кому порахувати…

Варто зазначити, що бурі ведмеді змушені мігрувати між Карпатами, поновлюючи гени. Саме через те ще трохи тримається популяція ведмедів в Закарпатті, бо вони заходять до нас з боку Румунії. Але наші люди у нові часи не звикли зживатися з дикими тваринами. Відвоювавши свого часу у цих тварин їхні території для городництва, люди  скаржаться, що дикі тварини нападають на свійських тварин, або нищать врожаї. І, відповідно, не припиняється знищення диких тварин. Для полювання на кабанів, оленів, вовків та ведмедів люди використовують все сучаснішу зброю. Часто у браконьєрів є сучасні прилади нічного бачення. У ведмедів та інших диких тварин немає шансів у цій війні з людиною. Тому й не дивно, що ведмідь, як символ Закарпаття, фактично зник. Добре, що хоч на Синевірі збудували Центр реабілітації для бурих ведмедів. Незабаром це може бути єдине місце, де в Закарпатті залишаться ведмеді.  Подібний реабілітаційний центр створюють і на Львівщині, куди також звозять ведмедів, які зазнавали знущань у Центрах навчання мисливських собак.

Дуже хочеться вірити, що в Закарпатті влада почне кампанію захисту диких тварин. Ця кампанія повинна включати в себе не лише жорсткі перевірки щодо браконьєрства, але й певні освітні заходи. Інакше ми остаточно втратимо свій символ.

Генріх Розман, еколог.

  • Про нас

    Prozak - Інформаційний антидепресант

    Редактор сайту - Костянтин Шевченко

    Тел.: +38 095 308 8778

    Ужгород, вул. Белінського, 24

    mail.prozak@gmail.com